Národný park Slovenský raj sa rozprestiera na východnom Slovensku, pričom zasahuje do troch krajov. Jeho rozloha je 194,13 km² a nachádza sa v ňom 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií. Najvyšším vrcholom národného parku je Predná hoľa s výškou 1 545 m n. m. Pre turistov je tu k dispozícii približne 300 kilometrov značených turistických trás.

Väčšinu rozlohy parku pokrývajú husté lesy. V tamojších lesoch žije 40 druhov cicavcov vrátane medveďa, líšky, vlka, mačky divej, jeleňa a diviaka. Žije tu aj 65 ohrozených druhov, vrátane sokola rároha, vydry riečnej a sysľa obyčajného. Nájdeme tu viac ako 900 druhov rastlín, z ktorých je 35 chránených. Taktiež sa tu vyskytuje 6 endemických rastlín, ktoré rastú len na území Slovenského raja.

Slovenský raj je považovaný za jedno z najkrajších prírodných miest Slovenska. Ukrýva sa v ňom okolo 350 jaskýň. Medzi nimi aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je jednou z najväčších ľadových jaskýň na svete. Územie parku je plné krasových plôch, tiesňav, dolín a vodopádov. Cez niektoré z úzkych a hlbokých roklín s vodopádmi vedú turistické trasy, ktoré sú špeciálne tým, že na nich nájdete množstvo rebríkov, mostov a stúpačiek. Najnavštevovanejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, Prielom Hornádu a Kyseľ. Medzi ďalšie obľúbené miesta patria Tomášovský výhľad a Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora.

Základné informácie

  • Kraj: Košický, Prešovský, Banskobystrický
  • Web: www.npslovenskyraj.sk
  • Vznik: 18. apríl 1988
  • Rozloha: 194,13 km²
  • Najvyšší bod: Predná hoľa

Galéria