Pieninský národný park sa nachádza na severnom Slovensku pri hranici s Poľskom. Je to najmenší národný park na našom území, jeho rozloha je len 37,5 km². Bol založený v roku 1967 a spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym bol súčasťou prvého medzinárodného parku v Európe. Najvyšším vrcholom národného parku sú Vysoké skalky s výškou 1 050 m n. m. Je obľúbenou destináciou aj vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý sa dá celý splaviť na pltiach.

Na území národného parku nájdete jedinečné lesy, polia, lúky a pasienky. Rastie tu množstvo druhov vzácnych rastlín, medzi nimi aj množstvo endemitov. Žije tu okolo 800 druhov motýľov, okolo 100 druhov mäkkýšov a viac ako 200 druhov stavovcov. V lesoch môžete stretnúť ryša ostrovida a pri rieke zas vydru riečnu.

Krásu národného parku je možné obdivovať počas plavby pltou. Pre odvážnejších je tu možnosť raftingu. Pri návrate na začiatok splavu môžete využiť požičovňu bicyklov. Turistov sem zas láka komplex vápencových Haligovských skál. Skvelým spestrením návštevy parku je Múzeum Červený Kláštor. Východiskovými bodmi pre návštevu parku sú Červený Kláštor, Spišská Stará Ves a mesto Stará Ľubovňa.

Základné informácie

Galéria