Pohorie Branisko, hoci nie tak známe ako Vysoké Tatry, ukrýva mnoho krásnych zákutí a turistických trás, ktoré potešia milovníkov prírody i histórie. Či už ste skúsený turista alebo hľadáte nenáročný výlet s rodinou, v Branisku si každý nájde to svoje.

Najkrajšie prírodné výtvory

Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňon sa nachádza medzi obcami Lipovce a Lačnov. Kaňon má dĺžku 2 kilometre a vytvoril ho Lačnovský potok. V niektorých úsekoch je lemovaný strmými svahmi a skalnými stenami. Nájdeme v ňom obrie hrnce vytvorené vodou, malé jaskyne, vodopády a do výšin sa týčiace skalné útvary. Najznámejším z tunajších skalných útvarov je Kamenná baba.

Kaňonom po celej jeho dĺžke vedie turistická trasa, pričom na ťažšie priechodných miestach je vybavená kovovými schodmi a pomocnými reťazami. Cesta ním je celkovo nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Diablova diera

Diablova diera je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza v katastrálnom území obce Poľanovce. Tvorená je jaskynným systémom, ktorý sa nachádza na mieste bifurkácie (rozdvojenia) potoku Svinka. Potok sa tu rozdeľuje na dva samostatné toky, z ktorých jeden pokračuje ako potok a neskôr riečka Svinka, ktorá odvodňuje východnú časť Braniska. Druhý tok vchádza do jaskyne na východnej strane hrebeňa pohoria a následne vyteká na západnej prostredníctvom vyvieračky. Tu už však vyviera ako potok Bystrík, ktorý ďalej tečie do Poľanoviec. Jaskynný systém, ktorý potok prekonáva, má dĺžku približne 200 metrov.

Výver z Diablovej diery sa ukrýva na spišskej strane Braniska, len 20 minút chôdze od priesmyku Branisko. Z priesmyku k nemu vedie žltá turistická trasa, ktorá ďalej pokračuje do obce Vyšný Slavkov. Z výveru voda vyteká z jaskyne von a steká po prudkom svahu do doliny a po ceste vytvára niekoľko menších vodopádov. Nad jaskynným otvorom je vybudovaný most priateľstva, z ktorého sa naskytá zaujímavý pohľad na prírodný úkaz a jeho okolie. Za mostom sa nachádzajú rebríky, umožňujúce zostup pozdĺž vodopádov do doliny. Pod rebríkmi, vytvárajúcimi atmosféru slovenského raja, sa nachádza miesto, z ktorého sa návštevníci môžu kochať pohľadom na vodopády.

Lipovský hrad

Lipovský hrad sa nachádza na strmom kopci nad obcou Lipovce abol postavený v 13. storočí ako obranná kráľovská pevnosť. Hrad po relatívne krátkom čase dostal novú funkciu a stal sa bydliskom šľachticov. Zničení bol v roku 1591. Do súčasnosti sa z hradu zachovali zvyšky veže a niekoľko častí múrov. Z hradu je nádherný výhľad na turisticky vyhľadávaný Lačnovský kaňon a okolité husté lesy.

Vrcholy s najlepším výhľadom

Smrekovica

Najvyšší vrch Braniska s krásnym výhľadom na okolité pohoria. Počas výstupu sa návštevníkom naskytnú úchvatné scenérie Braniska a okolitých pohorí. Vrchol Smrekovice návštevníkov očarí dychberúcimi panoramatickými výhľadmi na všetky svetové strany. Pri dobrom počasí môžete z vrcholu a jeho okolia dovidieť na Vysoké a Nízke Tatry, Levočské vrchy, Volovské vrchy, Pieniny a Slanské vrchy. Okúzľujúci je aj pohľad na krajinu pod vrchom, malebné dedinky a údolia. Návštevníci na vrchole nájdu altánok, útulňu, lavičky a informačné tabule. Výstup na vrchol je stredne náročný a trvá necelé 3 hodiny.

Sľubica

Vrch Sľubica je najvyšším vrchom južnej časti Braniska. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 129 metrov a je obľúbeným turistickým cieľom v letnom aj zimnom období. Vrch je takmer celý pokrytý hustým lesom, len na samom vrchole sa rozprestierajú trávnaté porasty. Vďaka tomu vrchol ponúka úžasné výhľady na všetky svetové strany. Pri dobrej viditeľnosti sú z neho vidieť Vysoké aj Nízke Tatry, Levočské vrchy, Volovské vrchy a Slanské vrchy. Vrch takisto poskytuje podmanivý pohľad na krajinu pod ním, ako aj na známy Spišský hrad, kostolík v obci Žehra, či na kaštieľ v Hodkovciach. Na vrchol Sľubice sa dá dostať po turistickej značke z obce Vojkovce alebo z obce Dúbrava.

Ďalšie miesta s nádhernými výhľadmi

Zelená skala

Zelená skala, majestátne vápencové bralo týčiace sa nad obcou Vyšný Slavkov, je jedným z najkrajších turistických cieľov v pohorí Branisko. Výhľad z jej vrcholu je to, čo robí Zelenú skalu tak výnimočnou. Návštevníci sa tu môžu pokochať krásnym výhľadom na Levočské vrchy, Nízke Tatry, Slovenský raj a Hornádsku kotlinu. Za priaznivých podmienok je možné dovidieť až na Vysoké Tatry a rozoznať známy Spišský hrad. Na vrchole skaly je umiestnená lavička. Výstup ku skale je nenáročný a zvládnuteľný aj pre rodiny s deťmi.

Vyhliadka nad obcou Vyšný Slavkov

Vyhliadka sa nachádza na severozápadnom úbočí vrchu Smrekovica nad obcou Vyšný Slavkov. Umiestnená je na skalnom výbežku v nadmorskej výške 850 metrov. Výhľad z nej je naozaj krásny, dobre viditeľné sú okolité vrcholy a pohoria. Súčasťou vyhliadky je veľký kovový kríž a miesto na sedenie. Výstup z obce na vyhliadku zaberie jednu hodinu.

Toto je len malý výber z mnohých krásnych miest, ktoré môžete v pohorí Branisko navštíviť. Neváhajte a preskúmajte toto malebné pohorie a objavte jeho skryté poklady.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

História Slovenska

Kompas a buzola, viete na čo slúžia a aký je medzi nimi rozdiel?

Tatranský národný park

Počuli ste už o agroturistike?

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Najkrajšie hrady na východnom Slovensku

Národný park Slovenský kras

Národný park Poloniny

Bratislavský región

6 hradov východného Slovenska, ktoré musíte navštíviť

Najnovšie články

Lipovce: Brána do malebného raja na severovýchode Slovenska

Osviežte sa v horúcom lete: Kde sa zadarmo okúpať v Košickom kraji

Tieto úžasné miesta v pohorí Branisko musíte navštíviť

Región Dolné Považie

Región Záhorie

Bratislavský región

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Kaštieľ Nižná Šebastová

Kríž nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici

Vojenské historické múzeum Piešťany

Západoslovenské múzeum v Trnave

Turzovské jazero

Malý Rozsutec

Waitov lom

Železničné múzeum Slovenskej republiky

Hradisko Molpír

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
12:24, 17.07.2024
temperature icon 26°C
Humidity Vlhkosť: 43 %
Pressure Tlak: 1017 hPa
Wind Vietor: 6 Km/h
Clouds Oblačnosť: 2%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 04:57
Sunset Západ slnka: 20:38