Loading Events
  • This event has passed.

Noc múzeí a galérií 2024

18 mája / 15:00 - 23:30

Ako každý rok sa zapájame do akcie 🌙 Noc múzeí a galérií. Až do polnoci je pre vás pripravený skvelý program. U nás si oddýchnete, zabavíte sa a hlavne neodídete bez zážitkov.

🎟️ Jednotné spoločné vstupné 5€ do všetkých galérií a múzeí počas podujatia. Vstupenku si môžete zakúpiť v ktorejkoľvek prvej navštívenej inštitúcii.

PROGRAM:

🟢 10.00 – 23.00 Aktívny sprievodca umením v SNG

Čo všetko sa dá vyjadriť iba čiarou? Aké rôzne súvislosti nájdete na jednej grafike? Pre deti aj dospelých sme pripravili aktívneho sprievodcu, v ktorom nájdete svižné kreatívne zadania či podnety na zamyslenie, ktoré vám priblížia vznik a príbehy diel z aktuálnych expozícií. Prejdite sa po galérii so sprievodcom v ruke a pozrite sa na diela v novom svetle!

Miesto: Pokladnica SNG

🟢 15.00 – 17.30 Videoloop

Príďte si oddýchnuť pri videoprojekcii, ktorá vám predstaví expozície a výstavy v Slovenskej národnej galérii. Krátke videá vám ponúknu náhľad do výstav alebo do toho, ako samotné výstavy vznikali. Samotné videá sú krátke a návštevníci môžu podľa seba sa rozhodnúť, ako dlho si v kinosále pri projekcii posedia.

Miesto: Kinosála SNG

🟢 15.00 – 20.00 Otvorený ateliér: Umenie a jedlo

Otvárame ateliéry pre všetky vekové skupiny! V útulnom priestore bezplatnej zóny galérie nájdete výtvarné pomôcky, návody a inšpirácie, ale aj oddychové miesto, ktoré môžete premeniť na hrad či obývačku. Jar hýri farbami a ateliér vonia od korenia. Príďte si vytvoriť prírodný vzorkovník plný chutí, farieb a štruktúr do Otvoreného ateliéru! Inšpirujte sa a preskúmajte umelecké diela v galérii inými zmyslami.

Miesto: Vodné kasárne, prízemie, Ateliér 1 a Ateliér 2

🟢 15.30 – 16.00 Otvorená knižnica
Čítanie z knihy Andrey Sedláčkovej Toyen: První dáma surrealismu. Toyen patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie avantgardné svetové umelkyne. Táto biografia slobodomyseľnej maliarky a výraznej osobnosti medzivojnovej avantgardy odkrýva doposiaľ neznáme fakty a sleduje históriu mnohých jej obrazov, hoci sama o sebe šírila mnoho mýtov.

Vstup z nádvoria SNG

Miesto: Knižnica SNG

🟢 16.00 – 16.45 Zoznámte sa s dielom: Marko Blažo: Celý človek

Posledná možnosť zažiť výstavu pred jej ukončením so sprievodným slovom. Poodhaľte skryté významy a osobitú poetiku výnimočného umelca s galerijným pedagógom SNG Petrom Pivodom.

Miesto: Vodné kasárne, 1. poschodie, sála I

🟢 16.00 – 18.00 Báseň na počkanie

Pouličný básnik Šimon Ondruš vám so svojím písacím strojom vytvorí výstižný verš priamo na telo.

Miesto: Nádvorie SNG

🟢 16.30 – 17.00 Otvorená knižnica

Čitanie z knihy Gabriely Garlatyovej Maria Bartuszová. Mária Bartuszová patrí medzi naše najvýznamnejšie umelkyne. V knihe sú popísané jej autorské techniky a metódy, témy a myšlienky, ktoré boli dlhý čas neznáme. Súčasťou knihy sú aj eseje významných zahraničných autorov.
Vstup z nádvoria SNG

Miesto: Knižnica SNG

🟢 17.00 – 17.45 Tri majstrovské diela

Kurátorka Katarína Bajcurová predstaví diela Antona Jasuscha, Ľudovíta Fullu, Zoltána Palugyaya v expozícii Moderna. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VII

🟢 17.30 – 18.45 Cyriakova prísaha

Príbeh a výpovede archeológov, kurátorov a asistentov múzea, ktorí sú odhodlaní zachrániť kultúrne dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty – staroveké zbierky Národného múzea v Aleppe počas vojny v Sýrii. Premietanie dokumentárneho filmu (Olivier Bourgeois, Andorra, 2021, 73 min.) v spolupráci s ICOM Slovensko, Modrým štítom – Ochrana dedičstva v kríze a OZ Priatelia Bratislavy.

Miesto: Kinosála SNG

🟢 18.00 – 18.45 Traja hlavní majstri

Kurátor Aurel Hrabušický objasní význam Júliusa Kollera, Petra Bartoša a Stana Filka v kontexte výstavy Umenie fantastického odhmotnenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972.

Miesto: Premostenie – sála XI

🟢 18.00 – 20.00 Workshop 16+: Stretnú sa oko, vidlička a pes na pracovnom stole…

“Za vznik svojich najlepších nápadov vďačím náhode. Na náhodný podnet sa začnú nabaľovať myšlienky, predstavy, spomienky na konkrétne obrazy. Pri tvorbe potom vyberám z tejto chaotickej hromady to, čo sa mi najviac hodí“, povedal na margo svojej tvorby Marko Blažo. My sa týmito princípmi inšpirujeme a zistíme ako sa dá hravou kombináciou prvkov dosiahnuť prekvapivý výsledok a nečakaný význam. Ako základ nám poslúžia piktogramy nového navigačného systému SNG. Jeho tvorivé variácie zreprodukujeme technikou linorytu pod vedením Romany Halgošovej a Petra Pivodu z oddelenia galerijnej pedagogiky.

Workshop zahŕňa návštevu výstavy s krátkou aktivitou a následnú výtvarnú činnosť v ateliéri SNG.

Počet miest je limitovaný. Prihlasovanie: peter.pivoda@sng.sk

Miesto: Empora, 1. poschodie Vodných kasární

🟢 19.00 – 19.45 Zoznámte sa s autorom

Rudolf Sikora priblíži svoje dielo Ohmatávanie hrobu II. (dar zo Zbierky Linea) v rozhovore s junior kurátorkou Kajou Jurčišinovou. Rudolf Sikora, všestranne zameraný umelec, je jednou z hlavných postáv súčasného konceptuálneho umenia na Slovensku, a významnou osobnosťou českého a slovenského výtvarného umenia 20. storočia.

Miesto: Foyer kinosály SNG

🟢 20.00 – 20.45 Umenie, ktoré zostalo

Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968. Kurátorský výklad Vladimíry Büngerovej. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel, ktoré galéria získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa.

Miesto: Premostenie – sála X

🟢 20.00 – 21.20 Pozor, padá SNG!

Premietanie dokumentárneho filmu o rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie v réžii Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla riaditeľku galérie Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

Miesto: Kinosála SNG

🟢 20.00 – 21.00 Koncert: GRÜM

Švajčiarske experimentálne kvarteto GRÜM odohrá v Slovenskej národnej galérii jedinečný improvizovaný koncert.

Miesto: Átrium SNG

🟢 21.00 – 21.45 Tri majstrovské diela

Kurátor Dušan Buran predstaví tri vybrané diela v expozícii Sakrálne umenie. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o ikony a maľby európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VIII

🟢 21.00 – 23.00 AUSGANG studio: SPAWN POINT

Čo sa vyliahne z vajíčka ? Multimediálna inštalácia Radovana Drangu a Alexa Zelinu, pozostáva z dvoch vrstiev. Fyzickej v priestore galérie a digitálnej v priestore virtuálnej reality. Projekt SPAWN POINT má ambíciu otvárať otázky udržateľnosti a budúcnosti života ako ho poznáme. Autori sú tvorcami, ktorí nevytvárajú život ale stroje, ktoré prechádzajú svojou vlastnou evolúciou.

Miesto: Átrium SNG

🌙 Program ostatných galérií a múzeí: https://nmag.snm.sk/noc-muzei

https://www.facebook.com/events/1904541093322728/

Details

Date:
18 mája
Time:
15:00 - 23:30
Website:
https://www.facebook.com/events/1904541093322728/

Organizer

SNG – Slovenská národná galéria
Email
noreply@facebookmail.com

Venue

SNG, Rázusovo nábrežie 2, 81102 Bratislava, Slovakia
SNG, Rázusovo nábrežie 2, 81102 Bratislava, Slovakia + Google Map