Preskočiť na obsah

Národné parky

Národné parky patria medzi najcennejšie prírodné územia na území Slovenskej republiky. Na našom území sa nachádza 9 národných parkov, ktorých účelom je zachovanie vzácnej prírody a jej sprístupnenie pre realizáciu voľnočasových aktivít. Každý jeden z nich je nesmiernym bohatstvom slovenskej kultúry a prírody, a rozhodne leží aj hlboko v srdciach obyvateľstva týchto lokalít.

Pri návšteve národných parkov netreba zabúdať, že na ich území platí tretí stupeň ochrany.

Svoje vedomosti o národných parkoch môžete otestovať v krátkom kvíze.

Tatranský národný park

Tatranský národný park je najstarším národným parkom na Slovensku. Na jeho území nájdete hlboké lesy a do neba týčiace sa končiare. Rastie tu pestrá flóra a žije tu množstvo druhov zvierat.

Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj sa rozprestiera na východnom Slovensku. Nájdete v ňom množstvo planín, roklín a tiesňav. Ukrýva sa v ňom jedna z najväčších ľadových jaskýň na svete.

Národný park Slovenský kras

Národný park Slovenský kras, ktorý leží na juhu Slovenska je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Známy je vďaka jedinečným krasovým výtvorom a bohatstvu jaskýň a priepastí, ktorých je tu známych okolo 1300.

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny sa rozprestiera na severovýchode Slovenska. Je jedinečný vďaka pôvodným rozľahlým bukovým a jedľovo-bukovým lesom. Na jeho území sa rozkladajú pralesy Stužica, Rožok a Havešová.

Národný park Nízke Tatry

Národný park Nízke Tatry, ktorý nájdete na strednom Slovensku je najväčším národným parkom na našom území. Na jeho území sa nachádza množstvo nádherných miest, ktoré môžete obdivovať vďaka 840 km značených turistických trás a 15 náučných chodníkov.

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina sa nachádza na rozmedzí stredného a východného Slovenska. Park sa rozprestiera na krasovom území s pestrým reliéfom. Návštevník tu vďaka tomu môže nájsť závrty, škrapy, kaňony, skalné veže, a skalné okná. Ukrýva sa tu tiež viac ako 250 jaskýň, ktoré ale nie sú prístupné verejnosti.

Pieninský národný park

Pieninský národný park rozprestierajúci sa na severe Slovenska je najmenším národným parkom. Svojou krásou , ale nijako nezaostáva za ostatnými. Na jeho území nájdete jedinečné lesy, polia, lúky a pasienky. Je obľúbenou destináciou aj vďaka prielomu rieky Dunajec, ktorý sa dá celý splaviť na pltiach.

Národný park Malá Fatra

Národný park Malá Fatra nájdete na severe Slovenska. Vďaka členitosti krajiny sa v ňom nachádza veľké množstvo druhov rastlín a živočíchov. Na jeho území astie aj niekoľko druhov endemických rastlín. Zo živočíchov tu žijú napríklad vlci, medvede a rysy.

Národný park Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra leží v samom srdci Slovenska. Sú preňho typické husté lesy, dlhé doliny, krasové útvary. Jeho výnimočnosťou je to, že je najväčším náleziskom pôvodného výskytu ihličnatého stromu tisu obyčajného v Európe.