Slovensko je krajina s bohatou prírodou. Nachádza sa tu 9 národných parkov, ktoré chránia vzácne prírodné hodnoty a zároveň ponúkajú množstvo príležitostí na rekreáciu. Každý jeden z nich je nesmiernym bohatstvom kultúry a prírody, a rozhodne leží hlboko v srdciach obyvateľstva.

Národné parky sú chránené územia, ktorých cieľom je zachovanie prírody v jej prirodzenej podobe. Takisto sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Na ich území preto platí tretí stupeň ochrany, ktorý ich chráni pred poškodením a pomáha ich zachovať pre budúce generácie.

Svoje vedomosti o národných parkoch si môžete otestovať v krátkom kvíze.

Národný park Slovenský raj

Slovenský raj je národný park na východnom Slovensku. Je známy svojimi nádhernými prírodnými scenériami, vrátane planín, roklín a tiesňav. V parku sa ukrýva aj jedna z najväčších ľadových jaskýň na svete, Demänovská ľadová jaskyňa.

Tatranský národný park

Tatranský národný park je najstarším a druhým najväčším národným parkom na Slovensku. Je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov a obľúbenou destináciou turistov z celého sveta.  V parku sa nachádza viac, ako 100 plies a množstvo vodopádov.

Národný park Slovenský kras

Slovenský kras je najrozsiahlejším krasovým územím v strednej Európe. Rozprestiera sa na juhu Slovenska a je domovom jedinečných krasových útvarov, ako sú jaskyne, priepasti a závrty. Na jeho území sa nachádza približne 1300 jaskýň, z ktorých niektoré sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny na severovýchode Slovenska je jedinečný vďaka svojim pôvodným lesom, ktoré sú domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Na jeho území sa nachádzajú aj pralesy Stužica, Rožok a Havešová, ktoré sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO.

Národný park Nízke Tatry

Národný park Nízke Tatry, ktorý nájdete na strednom Slovensku je najväčším národným parkom na našom území. Na jeho území sa nachádza množstvo nádherných miest, ktoré môžu návštevníci obdivovať vďaka 840 km značených turistických trás a pätnástim náučným chodníkom.

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina sa rozprestiera na rozmedzí stredného a východného Slovenska. Jeho územie je tvorené hlavne krasom, ktorý je charakteristický svojim pestrým reliéfom. Návštevníci tu môžu obdivovať množstvo krasových foriem, jaskyne, závrty, škrapy, kaňony, skalné veže a skalné okná.

Pieninský národný park

Pieninský národný park je najmenším národným parkom na Slovensku, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Nachádza sa na severovýchode Slovenska a na jeho území návštevníci majú možnosť vidieť nádherné lesy, lúky a pasienky. Najväčším lákadlom parku je prielom rieky Dunajec, ktorý sa dá celý splaviť na pltiach.

Národný park Malá Fatra

Národný park Malá Fatra, na severe Slovenska, je známy svojou členitosťou krajiny, ktorá je domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov, vrátane niekoľkých endemických druhov. Medzi najvýznamnejšie živočíchy patria vlci, medvede a rysy.

Národný park Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra leží v samom srdci Slovenska. Sú preňho typické husté lesy, dlhé doliny, rozmanité krasové útvary. Najväčšou výnimočnosťou parku je, že je najväčším náleziskom pôvodného výskytu ihličnatého stromu tisu obyčajného v Európe.