O Slovensku

Slovensko je stredoeurópska krajina s bohatou históriou a kultúrou. Má rozlohu 49 036 km² a žije tu približne 5,5 milióna obyvateľov. Hlavným mestom je Bratislava. Prezidentkou je Zuzana Čaputová. Nachádza sa medzi Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom, Rakúskom a Českom. Krajina má krásnu prírodu, vrátane známych Vysokých Tatier a mnohých ďalších pohorí, ako aj rieky a jazerá. Slovensko je známe svojimi hradmi a zámkami, tradičnou ľudovou kultúrou a chutnou kuchyňou.

Príroda

Slovensko sa vďaka svojim prírodných danostiam môže pochváliť nedotknutou a divokou prírodou. Geografická poloha Slovenska podmieňuje bohatstvo diverzity fauny a flóry. Na celom jeho území bolo dosiaľ popísaných viac než 11 tisíc druhov rastlín, takmer 29 tisíc živočíšnych druhov a cez tisíc druhov prvokov. 

Kultúra a folklór

  • Dôležitou súčasťou slovenskej kultúry je naša kuchyňa, ktorá je historicky známa hlavne múkou, zemiakmi, bravčovým a jahňacím mäsom, kapustou a mliečnymi výrobkami. K našim tradičným jedlám patria napríklad bryndzové halušky, pirohy a zemiakové placky. 
  • Ďalším významným kúskom slovenskej kultúry sú tradičné remeslá a výrobky. Ako napríklad debnárstvo, drotárstvo, košikárstvo, čipkárstvo, medovnikárstvo, kožušníctvo, hrnčiarstvo, háčkovanie a mnohé ďalšie.
  • Nesmieme tiež zabudnúť na chov dobytka a hydiny, ktorý je na dedinách častý aj v súčasnosti.
  • Taktiež sem patria slovenské ľudové piesne. Najznámejšie z nich sú : Anička dušička, kde si bola, Červené jabĺčko, Chodila dievčina, Horela lipka a Na Orave dobre.
  • Tradičným slovenským odevom je kroj. Tie mali mnoho variantov, ktoré sa líšili napríklad podľa obdobia, miesta, postavenia a zamestnania človeka.stnania človeka.