Slovensko je malá krajina v strednej Európe s množstvom nádherných miest, bohatou históriou, roznanitou kultúrou a prekrásnou prírodou.

Základné informácie

Slovensko je malá krajina v strednej Európe s rozlohou 49 036 km² a približne 5,5 miliónom obyvateľov. Hlavným mestom je Bratislava. Prezidentkou je Zuzana Čaputová. Nachádza sa medzi Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom, Rakúskom a Českom.

Krajina sa môže pýšiť krásnou a divokou prírodou, vrátane Vysokých Tatier, Malých Karpát, Slovenského raja a Pieniny. V krajine všadeprítomná voda, ktorá vytvára hustú riečnu sieť. Medzi najväčšie rieky patria Dunaj, Váh, Hornád a Hron. Slovensko je známe svojimi hradmi a zámkami, tradičnou ľudovou kultúrou a chutnou kuchyňou. Medzi najznámejšie slovenské jedlá patria bryndzové halušky, kapustnica a guláš.

Príroda

Slovensko má nádhernú a rozmanitú prírodu. Vďaka svojej polohe v strede Európy je domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov. Na celom jeho území bolo dosiaľ popísaných viac než 11 tisíc druhov rastlín, takmer 29 tisíc živočíšnych druhov a cez tisíc druhov prvokov. Súčasťou divokej Slovenskej prírody sú samozrejme rozsiahle lesy, horské lúky, jazerá a rieky, ktoré sú domovom medveďov, vlkov, rysov, kamzíkov a mnohých ďalších vzácnych druhov.

Kultúra a folklór

Slovenská kultúra je bohatá a rozmanitá. Je výsledkom dlhej histórie a kultúrneho vplyvu rôznych národov, ktoré obývali územie Slovenska.

Kultúra krajiny je založená na tradícii a folklóre. Medzi najznámejšie tradičné slovenské slávnosti patria Vianoce, Veľká noc, fašiangy a dožinky. Slovenský folklór je známy svojou bohatou hudbou, tancom, spevmi a ľudovými remeslami. Tradičným slovenským odevom je kroj. Ten má mnoho variantov, ktoré sa líšila napríklad podľa obdobia, miesta, postavenia a zamestnania človeka. Medzi tradičné ľudové piesne patria: Anička dušička, kde si bola, Červené jabĺčko, Chodila dievčina, Horela lipka a Na Orave dobre.

Významnou súčasťou kultúry sú tradičné remeslá a výrobky. Medzi najbežnejšie remeslá kedysi patrili debnárstvo, drotárstvo, košikárstvo, čipkárstvo, medovnikárstvo, kožušníctvo, hrnčiarstvo, háčkovanie a mnohé ďalšie.

Dôležitou súčasťou slovenskej kultúry je takisto kuchyňa, ktorá je založená na čerstvých surovinách. K našim tradičným jedlám patria napríklad bryndzové halušky, pirohy a zemiakové placky.