Jedinečné Slovensko

Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

Čičmany sa nachádzajú v podhorskej oblasti Strážovských vrchov a v roku 1977 sa stali prvou rezervácia ľudovej architektúry na svete. Obec je známa tým, že sa v nej nachádzajú nádherne maľované domčeky. Prvá zmienka o dedine pochádza z roku 1272.

Najvyšší drevený gotický oltár na svete

Najvyšší drevený gotický oltár na svete nájdeťe v Levoči v Kostole sv. Jakuba. Meria 18,6 m a jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Vytvoril ho z lipového dreva začiatkom 16. storočia. Majstrovi Pavolovi to trvalo 10 rokov.

Najvyšší sintrový stĺp

Na Slovensku sa nachádza najvyšší sintrový stĺp na svete, ktorí ukrýva Krásnohorská jaskyňa vo svojej Sieni obrov. Kvapeľ je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Nazýva sa „Kvapeľ rožňavských jaskyniarov“ a jeho výška je 32,6 m.

Kremnická mincovňa

Mince sa v Kremnickej mincovni razia už od roku 1328 vďaka je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite. V súčasnosti sa tu vyrábajú aj slovenské euromince.

Bratislavské gobelíny

Nachádzajú sa v Primaciálnom paláci a sú najkomplexnejšou sériou gobelínov na svete vyrobených v anglickej kráľovskej manufaktúre v Mortlake. Séria gobelínov pozostáva zo 6 kusov pochádzajúcich zo 17. storočia. Gobelíny zobrazujú tragický príbeh lásky mládenca Leandra a kňažky Héry.

Najstaršie a najväčšie opálové bane na svete

Slanské vrhy sa ukrývajú ložiská drahého opálu a sú výnimočným fenoménom celosvetového rozmeru, pretože nikde na svete nebol opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu. Bol tu nájdený najväčší kus opálu na svete. Vážil 607 gramov a vďaka svojej unikátnej farbe dostal meno Harlekýn. V súčasnosti je uložený vo viedenskom múzeu. V roku 2015 otvorili baňu pre návštevníkov cez opravený vchod do štôlne Jozef. Sprístupnená trasa má dĺžku 1,2 kilometra.

Na Slovensku nájdete viac ako 1600 minerálnych prameňov

Slovensko má na svoju rozlohu najvyšší počet minerálnych prameňov na svete. Oficiálne je na Slovensku zaregistrovaných 1657 zdrojov, no určite je ich je oveľa viac.  Najväčší počet prameňov nájdete v Bešeňovej. Na jej území vyviera 33 prameňov, ktoré majú teplotu až 61 °C! Ďaľší unikát nájdeme v Smrdákoch kde je voda unikátna pre svoj obsah sírovodíka. 

Slovensko je hradná veľmoc

Naša krajina patrí medzi krajiny s najväčším počtom hradov a zámkov v Európe. Na Slovensku nájdete 220 hradov a hradných zrúcanín a  425 kaštieľov. 

Stred Európy

Na malebnom mieste pri Kremnických Baniach na strednom Slovensku stojí vztýčený kameň, ktorí označuje, že práve tu sa nachádza geografický stred Európy. V jeho blízkosti sa nachádza gotický kostol svätého Jána Krstiteľa. 

Kamzík tatranský

Už ich je len okolo 1000 kusov. Kamzík tatranský je celkom unikátny druh kamzíka, pretože sa po skončení ľadových dôb vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane a líši sa od príbuzných kamzíkov v Alpách a Apeninách. Sú endemický druh a nájdete ich len vo Vysokých Tatrách.