Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

V srdci Strážovských vrchov, skrytá medzi malebnými kopcami, sa nachádza malebná obec Čičmany. Táto dedinka, ktorá sa pýši titulom prvej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry na svete, očarí každého návštevníka svojou jedinečnou atmosférou a krásou. Už z diaľky upútajú pozornosť typické drevenice s bielymi ornamentami, ktoré zdobia ich fasády. Tieto geometrické vzory, vytvorené s láskou a zručnosťou miestnych obyvateľov, dodávajú Čičmanom nezameniteľný charakter.

Okrem malebnej architektúry ponúkajú Čičmany aj mnoho ďalších lákadiel. Návštevníci sa tu môžu dozvedieť o histórii a tradíciách obce v miestnom múzeu, vychutnať si prechádzky v lone panenskej prírody alebo si vychutnať chutné miestne špeciality v jednej z útulných reštaurácií.

Najvyšší drevený gotický oltár na svete

V srdci Spiša, v malebnom meste Levoča, sa nachádza jeden z najvýznamnejších klenotov slovenského umenia – najvyšší drevený gotický oltár na svete. Táto impozantná umelecká pamiatka, týčiaca sa do výšky 18,6 metra, je vrcholným dielom Majstra Pavla z Levoče, presláveného stredovekého rezbára. Oltár, zasvätený Panne Márii a svätému Jakubovi, bol vytvorený v priebehu 10 rokov na začiatku 16. storočia. Dominuje presbytériu Kostola svätého Jakuba, ktorý je taktiež zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Jedinečnosť oltára spočíva nielen v jeho majestátnej výške, ale aj v precíznom rezbárskom spracovaní a bohatom ikonografickom programe. Oltár sa skladá z troch častí: hlavného oltára, prednej časti a bočných krídel. Hlavný oltár zobrazuje Poslednú večeru, predná časť zobrazuje príbehy zo života Ježiša Krista a bočné krídla zobrazujú svätcov.

Okrem samotného oltára stojí za to navštíviť aj ostatné pamiatky v Levoči. Mesto je známe svojimi zachovalými hradbami, historickým centrom a malebnými uličkami. V Levoči sa nachádza aj množstvo múzeí a galérií, ktoré návštevníkom priblížia históriu a kultúru regiónu.

Najvyšší sintrový stĺp

V srdci Slovenského krasu, v majestátnej Krásnohorskej jaskyni, sa ukrýva úchvatný prírodný zázrak – Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. S výškou 32,6 metra sa tento sintrový stĺp pýši titulom najvyššieho na svete a od roku 1995 je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov.

Sintrový stĺp je fascinujúci útvar, ktorý vzniká pomalým vyzrážaním sintra z presakujúcej vody. V jaskyni s ideálnymi podmienkami môže tento proces trvať tisíce rokov, kým sa vytvorí majestátny stĺp, akým je Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Návštevníci Krásnohorskej jaskyne sa s touto impozantnou krásou stretávajú na konci prehliadky v Sieni obrov. Stĺp sa týči k stropu jaskyne a jeho impozantná výška a priemer 12 metrov vzbudzujú úžas a rešpekt. Jemné sfarbenie do žlta a hneda dodáva stĺpu jedinečnú patinu a stáva sa tak symbolom majestátnosti a sily prírody.

Kremnická mincovňa

Kremnická mincovňa, ktorá sa hrdo pýši titulom najstaršieho nepretržite fungujúceho podniku na svete, je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej histórie a kultúry. V jej starobylých múroch sa už takmer sedem storočí vyrábajú mince a medaily, ktoré fascinujú svojou krásou a precíznosťou.

Mincovňa v Kremnici bola založená v roku 1328 kráľom Karolom I. a rýchlo sa stala centrom razenia mincí v Uhorsku. Vďaka bohatým ložiskám zlata v okolí Kremnice sa tu razili slávne dukáty, ktoré boli známe a uznávané v celej Európe. Obdobie od 14. do 17. storočia sa považuje za zlatú éru Kremnickej mincovne, kedy zažila nebývalý rozkvet a produkcia mincí dosahovala rekordné čísla.

Aj keď sa v Kremnickej mincovni stále dbá na tradičné postupy razenia mincí, s príchodom moderných technológií sa výrobný proces značne zmodernizoval. Dnes sa tu okrem mincí a medailí razia aj rôzne pamätné a investičné produkty. Mincovňa je takisto otvorená pre verejnosť a ponúka návštevníkom možnosť nahliadnuť do tajov výroby mincí a medailí. V rámci prehliadky sa môžete dozvedieť o histórii mincovne, pozrieť si exkurziu do výrobných priestorov a vyskúšať si razenie mince na vlastnej koži.

Bratislavské gobelíny

V srdci Bratislavy, v majestátnej budove Primaciálneho paláca, sa ukrýva ojedinelý klenot – kolekcia šiestich tapisérií zvaných Bratislavské gobelíny. Tieto umelecké diela zo 17. storočia, s motívom príbehu Hero a Leandra, uchvacujú návštevníkov svojou krásou a bohatou históriou. Gobelíny sú bohato zdobené a plné symbolov. Vyrobené boli v anglickej kráľovskej manufaktúre v Mortlake.

Tapisérie zobrazujú tragický príbeh Hero, kňažky z mesta Sestos, a Leandra, mladého muža z Abydu. Ich láska bola zakázaná, a tak sa stretávali tajne v noci. Leander musel každý večer preplávať Hellespont, aby sa k Hero dostal. Jednu búrlivú noc ho však vlny strhli a utopil sa. Hero, zúfalá z jeho smrti, skočila z veže a zahynula.

Najstaršie a najväčšie opálové bane na svete

V srdci Slanských vrchov, na východnom Slovensku, sa nachádzajú unikátne opálové bane, ktoré sa pýšia hneď niekoľkými prívlastkami. Sú najstaršie a najväčšie na svete, s rozsahom banských prác a ložiskovou mocnosťou, ktorá nemá obdoby. Ťažba v týchto baniach priniesla na svet aj najväčší kus drahého opálu na svete, tzv. “Harlekýn”, s váhou 607 gramov, ktorý je uložený vo viedenskom múzeu.

V súčasnosti už bane nie sú aktívne a slúžia ako turistická atrakcia. Návštevníci si tu môžu prezrieť banské chodby, dozvedieť sa o histórii ťažby opálu a obdivovať krásu tunajších opálov.

Na Slovensku nájdete viac ako 1600 minerálnych prameňov

Slovensko má na svoju rozlohu najvyšší počet minerálnych prameňov na svete. Oficiálne je na Slovensku zaregistrovaných 1 657 zdrojov, no odhaduje sa, že ich je oveľa viac.

Najväčší počet prameňov sa nachádza v Bešeňovej. Na jej území vyviera 33 prameňov, ktoré majú teplotu až 61 °C. Ďalším unikátom sú Smrdáky, ktoré sú známe svojimi sírovodíkovými prameňmi. Sírovodík je plyn s výrazným zápachom, ktorý má liečivé účinky na dýchacie cesty a kožu.

Slovensko je hradná veľmoc

Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom hradov a zámkov v Európe. Na Slovensku nájdete 220 hradov a hradných zrúcanín a 425 kaštieľov. Toto bohatstvo svedčí o strategickej dôležitosti Slovenska v minulosti, ako aj o šikovnosti a umení našich predkov.

Hrady boli na Slovensku stavané už od raného stredoveku a slúžili ako sídla šľachty, pevnosti na ochranu pred nepriateľmi a dôležité administratívne centrá. Mnohé z nich boli dejiskom významných historických udalostí, ako napríklad bojov o uhorský trón, či tatárskych vpádov.

Dodnes sa na Slovensku zachovalo mnoho hradov v rôznych štádiách zachovania. Niektoré z nich boli zrekonštruované a slúžia ako múzeá, galérie, či turistické atrakcie. Iné sú v ruinách, ale stále ponúkajú úchvatný pohľad na okolitú krajinu a príležitosť pre dobrodružných turistov. Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie hrady na Slovensku patria Spišský hrad, Oravský hrad, Trenčiansky hrad, hrad Devín a Bratislavský hrad. Každý z nich má svoj jedinečný príbeh a atmosféru.

Stred Európy

Na malebnom mieste pri Kremnických Baniach na strednom Slovensku sa nachádza geografický stred Európy. Označuje ho vztýčený kameň, ktorý sa nachádza v blízkosti gotického kostola svätého Jána Krstiteľa.

Kamzík tatranský

Kamzík tatranský je endemický poddruh kamzíka vrchovského, ktorý sa vyskytuje výhradne na území Tatier a Nízkych Tatier. Je neoddeliteľnou súčasťou tatranskej fauny a jedným zo symbolov týchto majestátnych hôr.

Kamzík tatranský sa po skončení ľadových dôb vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane. V dôsledku toho sa líši od príbuzných kamzíkov v Alpách a Apeninách.