Tatranský národný park sa rozprestiera na severe stredného a východného Slovenska. Bol založený 1. januára 1949, vďaka čomu je najstarším národným parkom na Slovensku. Má rozlohu 738 km² a jeho najväčším vrcholom je Gerlachovský štít, ktorý s výškou 2 654,4 m n. m. je najvyšším vrcholom Slovenska. Na jeho území nájdete približne 600 km turistických chodníkov a 16 značených cyklistických trás.

Územie parku pokrývajú hlavne smrekové alebo smrekovo-jedľové lesy. Národný park vznikol najmä na ochranu horských a vysokohorských rastlín, ako sú napríklad porasty kosodreviny a borovíc a plesnivec alpínsky. Medzi vzácne živočíchy, ktoré tu žijú, patrí orol skalný, medveď hnedý, kamzík vrchovský tatranský a svišť tatranský. V parku sa nachádza viac ako 100 plies a niekoľko vodopádov. Najväčším a najhlbším z nich je Veľké Hincovo pleso a najvyššie položené je Modré pleso. Najnavštevovanejším je Štrbské pleso, ktoré je obklopené mnohými ďalšími atrakciami a ponúka aj možnosť člnkovania. Jediná tunajšia verejnosti prístupná jaskyňa je Belianska jaskyňa. Viac informácií o národnom parku sa môžete dozvedieť v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Medzi východiskové body návštevy parku patria Poprad, Štrbské pleso, Tatranská Lomnica, Zuberec a Starý Smokovec. Kvôli bezpečnosti sú niektoré turistické chodníky v národnom parku sezónne uzavreté v období od 1. novembra do 15. júna.

Základné informácie

Galéria