Preskočiť na obsah

Tatranský národný park

  Tatranský národný park sa rozprestiera na severe stredného a východného Slovenska. Bol založený 1. januára 1949 vďaka čomu je najstarším národným parkom na Slovensku. Má rozlohu 738 km² a jeho najväčším vrcholom je Gerlachovský štít, ktorý je s výškou 2 654,4 m n. m. najvyšším vrcholom Slovenska. Na jeho území nájdete približne 600 km turistických chodníkov a 16 značených cyklistických chodníkov.

  Územie parku pokrývajú hlavne smrekové alebo smrekovo-jedľové lesy. Národný park vznikol najmä na ochranu horských a vysokohorských rastlín ako sú napríklad porasty kosodreviny a borovíc a plesnivec alpínsky. Medzi vzácne živočíchy, ktoré tu žijú patrí orol skalný, medveď hnedý, kamzík vrchovský tatranský a svišť tatranský. V parku sa nachádza viac ako 100 plies a niekoľko vodopádov. Najväčším a najhlbším z nich je Veľké Hincovo pleso a najvyššie položené je Modré pleso. Najnavštevovanejším je Štrbské pleso. Jediná tunajšia verejnosti prístupná jaskyňa je Belianska jaskyňa. Viac informácií o národnom parku sa môžete dozvedieť v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

  Medzi východiskové body návštevy parku patrí Poprad, Štrbské pleso, Tatranská Lomnica, Zuberec a Starý Smokovec. Kvôli bezpečnosti sú niektoré turistické chodníky v národnom parku sezónne uzavreté v období od 1.11. do 15.6.

  Základné informácie

  Galéria

  Mapa