Gelnica je historické banské mesto nachádzajúce sa v Košickom kraji, v údolí rieky Hnilec. Leží v nadmorskej výške 375 metrov a je okresným mestom rovnomenného okresu. Mesto je obklopené nádhernou prírodou Volovských vrchov a ponúka množstvo zaujímavostí pre turistov a milovníkov histórie.
História
Mesto Gelnica má bohatú históriu, ktorá je úzko spätá s jeho banskou históriou. Mesto sa rozvinulo najmä po príchode nemeckých kolonistov v 13. storočí a v roku 1264 získalo mestské právo od uhorského kráľa Belu IV.
V meste a jeho okolí sa ťažila najmä železná ruda. V menšom množstve sa tu ťažilo aj zlato, striebro, olovo a iné kovy. Najväčší rozmach zažilo baníctvo v 13. a 14. storočí. V tomto období sa Gelnica stala jedným z najvýznamnejších banských miest v Uhorsku.
V 19. storočí sa v Gelnici začali rozvíjať aj iné priemyselné odvetvia, najmä klinčikárstvo a reťazárstvo. Vďaka tomu sa mesto stalo významným obchodným centrom.
Pamiatky
Gelnica je bohatá na historické pamiatky. Celé starobylé centrum mesta je kultúrnou pamiatkou. K najvýznamnejším pamiatkam patria Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, budova radnice, kamenný most cez rieku Hnilec a štôlňa Jozef. Tá sa nachádza v časti mesta zvanej Thurzov a spolu s ďalšími banskými dielami v jej okolí je dôležitou súčasťou histórie mesta. V jej blízkosti sa nachádzajú aj kedysi známe Thurzovské kúpele, ktoré boli založené v 18. storočí.
Turistické atrakcie
Banské múzeum
Banícke múzeum sídli v historickej budove radnice, ktorá bola postavená na prelome 18. a 19. storočia. Múzeum vzniklo v roku 1963 a pôvodne bolo externým zariadením Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. V súčasnosti už patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Expozícia múzea dokumentuje baníctvo, históriu mesta, národopis, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť.
Štôlňa Jozef a banský skanzen
Banský skanzén Gelnica je vysunutou expozíciou Baníckeho múzea v Gelnici sa nachádza v rekreačnej časti Turzov. Expozícia pozostáva z niekoľkých banských strojov, pochwerku, klopačky, historického banského domčeka, vláčika a štôlňe Jozef. Expozícia približuje spôsob ťažby a spracovania rudy a život baníkov v 18. storočí a v druhej polovici 20. storočia. Súčasťou expozície je aj dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily. Jej dĺžka je približne 1650 metrov.
Hrad Gelnica
Hrad Gelnica je zrúcanina hradu nachádzajúca sa v samom centre mesta. Vybudovali ho v 13. storočí na ochranu mesta a tamojších baní. V roku 1685 vyhorel a začal pustnúť. Proces zániku urýchlila stavba mestskej radnice v 19. storočí, ktorá bola postavená z ruín hradu.
Rozhľadne
Pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží Bognár a Klimo. Obe boli postavené v roku 2018 a nachádzajú na kopcoch len kúsok od mesta.
Celkovo mesto Gelnica ponúka niečo pre každého turistu, či už sa jedná o kultúrne pamiatky alebo prírodné krásy. Ak budete mať možnosť určite neváhajte, navštívte Gelnicu a objavte jej krásy sami!
Vyhľadávanie
Viac výsledkov...