Preskočiť na obsah
Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Majestátny Bratislavský hrad týčiaci sa na kopci nad Dunajom je už po stáročia symbolom Bratislavy. Hradu dominuje monumentálna stavba bývalého kráľovského paláca tvoriaca neodmysliteľnú panorámu hlavného mesta Slovenska. Jedná sa o jeden z najstarších hradov na Slovensku. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza už z roku 907, kedy bol významným hradiskom a centrom širokého okolia. Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. storočia. Väčšina jeho častí bola v 15. storočí zbúraná a nahradená dodnes zachovanou stavbou. Aj v nasledujúcich storočiach prešiel hrad s jeho okolím niekoľkými ďalšími úpravami, pri ktorých okrem iného získal opevnenie.

Počas svojho fungovania bol dejiskom mnohých významných udalostí a vystriedal množstvo funkcií. Jeho význam však postupne začal upadať. Jeho úpadok zavŕšil v roku 1811 veľký požiar, ktorý zachvátil hrad a hrad následne chátral až do roku 1953, kedy začala jeho veľká rekonštrukcia a renovácia. Po niekoľkých rokoch rekonštrukcie získal naspäť svoju krásu. Následne sa stal dejiskom mnohých významných politických udalostí.

Dnes v ňom okrem iného nájdete aj historické múzeum. Úlohou múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Najstaršou zachovanou časťou hradu je Korunná veža z ktorej je nádherný výhľad na mesto. Súčasťou hradného areálu je aj prekrásny park. Na hradnom nádvorí sa často konajú divadelné predstavenia Shakespearovské hry a koncerty.

Na hrad sa dá dostať pešo z centra mesta asi za 20 minút. Pri hrade sa nachádza parkovisko aj zastávka MHD.

ZÁKLADNÉ informácie

Galéria

360° fotografia

mapAPredchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta


Najnovšie miesta


Pridaj komentár


Zdielať