Spišská Nová Ves a jej okolie ponúkajú širokú škálu možností pre turistov s rôznymi záujmami. Či už ste milovníci histórie, prírody, alebo adrenalínu, v tomto regióne si zaručene nájdete to svoje. Nižšie nájdete výber z tých najkrajších miest, ktoré tu nájdete.

Vojenský bunker Schulerloch ÚŽ-6

Vojenský bunker Schulerloch ÚŽ-6 sa nachádza v malebnej lokalite Schulerloch neďaleko Spišskej Novej Vsi. Bunker bol vybudovaný v roku 1985 na cvičné účely. Patrí k typu ÚŽ-6, ktorý sa vyznačuje rýchlou a lacnou výstavbou vďaka prefabrikovaným komponentom. Aj keď jeho steny sú hrubé len 15 cm, vďaka zasypaniu zeminou dosahovali vysokú odolnosť proti výbuchom a radiácii. Vnútri bunkra sa nachádza expozícia, ktorá je venovaná spomienke na činnosť Vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi. Súčasťou expozície sú autentické vojenské predmety z obdobia 60. až 80. rokov 20. storočia. Bunker je otvorený pre verejnosť bezplatne. Vstup doň je umožnený buď pomocou čipu, ktorý si možno požičať v Turistickom informačnom centre na Letnej ulici v Spišskej Novej Vsi, alebo cez mobilnú aplikáciu.

Letohrádok Sans Souci – Tisícročná kaplnka

Na úbočí kopca Zámčisko nad obcou Iliašovce sa nachádza krásna kaplnka, ktorá bola kedysi súčasťou areálu honosného letohrádku Sans Souci. Letohrádok, v preklade “bez starostí”, nechal postaviť v roku 1773 gróf Štefan Csáky pre svoju manželku Júliu. Sans Souci tvoril komplex budov obklopený upraveným parkom. V jeho centre stála barokovo-rokoková Kaplnka sv. Štefana, nazývaná aj Tisícročná kaplnka. Pred kaplnkou sa týčil mohutný kamenný obelisk. Gróf Csáky dal postaviť aj palác s knižnicou bohatou na zväzky kníh, hostinské domy a dokonca aj kúpele. Letohrádok bol miestom oddychu a zábavy, kde sa konali honosné bály a hostiny. Avšak, idylka netrvala večne. Extravagantný životný štýl Csákyovcov viedol k zadlženosti a rodinným rozporom. Nešťastný gróf Štefan dal nakoniec celý letohrádok okrem kaplnky a obelisku zbúrať a zariadenie letohrádku rozpredať.

O záchranu a obnovu kaplnky a jej okolia sa už dlhšiu dobu stará Občianske združenie Sans Souci. Vďaka ich aktivitám bola kaplnka zrekonštruovaná a v areáli pribudli lavičky, informačné panely a cyklotrasa. Tisícročná kaplnka a obelisk sú tak dnes obľúbenou turistickou destináciou. Ku kaplnke vedie niekoľko značených turistických trás z okolitých obcí a aj z mesta Spišská Nová Ves.

Vyhliadková veža na Šulerlochu

Vyhliadková veža sa nachádza na zalesnenom kopci v lokalite Šulerloch pri Spišskej Novej Vsi. Túto lokalitu radi využívajú miestny obyvatelia na relax a prechádzky. Okrem iného sa tu totiž nachádza aj pútnické miesto s kaplnkou Panny Márie Karmelskej a multifunkčný areál na rôzne druhy športov.

Výška vyhliadkovej veže je 24 metrov a bola postavená v roku 2022. Z jej vrcholu je fantastický výhľad na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Levočské vrchy a hlavne na Spišskú Novú Ves. Veža je súčasťou vzdušného koridoru neďalekého letiska, preto musí mať červeno-biely náter. Okolie veže je pekne upravené, nachádzajú sa tu stoly, lavičky, stojany na bicykle a odpadkové koše. K rozhľadni sa dá dostať po značenom chodníku zo Spišskej Novej Vsi približne za hodinu.

Zoologická záhrada Spišská Nová Ves

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je najmenšia a najmladšia zoologická záhrada na území Slovenska. Slávnostne bola otvorená v roku 1989 a rozprestiera sa na ploche 8 ha, na južnej strane mesta. V súčastnosti je domovom viac ako 300 zvierat a približne 100 zvieracích druhov. Okrem zvierat môžu návštevníci v areáli obdivovať arborétum, v ktorom rastie viac ako 30 druhov drevín.

Rozhľadňa Košiarny briežok

Rozhľadňa Košiarny briežok stojí v rekreačnej lokalite na okraji Slovenského raja, neďaleko Spišskej Novej Vsi. Má výšku 8 m a bola postavená v roku 2020. Celá je postavená z dreva a slúži zároveň aj ako lezecká stena. Na jednej strane rozhľadne sa totiž nachádza viac ako 5 m vysoká lezecká stena. Podlažia veže poskytujú pekný výhľad na okolitú prírodu. V tesnej blízkosti rozhľadne návštevníci nájdu reštauráciu s parkoviskom. Veža je prístupná aj po 5 km dlhej žltej turistickej trase zo Spišskej Novej Vsi.

Karasova diera

Karasova diera sa nachádza v lokalite Šulerloch pri Spišskej Novej Vsi. Ide o priestrannú 15 metrov dlhú jaskyňu. V jaskyni sa našli iniciálky zo 16. storočia a predmety pochádzajúce z obdobia 2. svetovej vojny. Prístup k jaskyni je možný po poľnej ceste zo Spišskej Novej Vsi za menej ako 40 minút.

Sovia skala – vyhliadka

Sovia skala sa nachádza pri rekreačnej oblasti Čingov v Slovenskom raji. Svoje pomenovanie dostala vďaka veľkému výskytu sov. Skalná vyhliadka je veľmi jednoducho dostupná, prístup k nej je nenáročný a vhodný pre všetky vekové kategórie. Cesta na ňu z rekreačnej oblasti trvá len 20 minút. Návštevníkom skala poskytuje dokonalý výhľad na Prielom Hornádu, stredisko Čingov a Vysoké Tatry.

Mini Ferrata Kamenná osada

Mini Ferrata Kamenná osada sa ukrýva v lese nad baníckou obcou Hnilčík. Vybudovali ju majitelia neďalekého penziónu Banská Klopačka. Penzión aj Kamenná osada sú súčasťou tunajšieho banského skanzenu a nachádzajú sa na trase náučného chodníka. Ku ferrate sa turisti môžu dostať po žltej alebo zelenej turistickej trase. Zelená trasa je zároveň aj trasou náučného chodníka. Cesta k ferrate po žltej značke trvá len 20 minút.

Markušovský skalný hríb

Markušovský skalný hríb sa nachádza nad riekou Hornád, približne 5 km východne od obce Markušovce. Tento hríbovitý skalný útvar je najkrajší a najznámejší skalný útvar svojho druhu na Slovensku. Skalný hríb je tvorený približne 8 metrov vysokou nohou a klobúkom s priemerom 3 metre. Noha je tvorená zlepencom vďaka čomu podlieha erózii rýchlejšie ako klobúk, ktorý je tvorený tvrdším pieskovcom. Okolo hríbu vedie turistický chodník spájajúci obec Markušovce s obcou Matejovce nad Hornádom.

Toto je len malý výber z mnohých možností, ktoré Spišská Nová Ves a okolie ponúkajú. Určite si tu každý nájde to svoje, či už hľadá oddych, zábavu alebo dobrodružstvo. Ďalšie zaujímavé tipy na výlety môžete nájsť tu.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Národný park Slovenský raj

6 hradov východného Slovenska, ktoré musíte navštíviť

KVÍZ: Ako dobre poznáte Slovensko? Otestujte si svoje znalosti v krátkom kvíze!

Národný park Malá Fatra

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

Národný park Poloniny

Pieninský národný park

Národný park Nízke Tatry

Zábavná hra pre celú rodinu – Veselé kamene

Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc?

Najnovšie články

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Výhľady, ktoré berú dych: Najkrajšie rozhľadne Košického kraja

Rodinný výlet za poznaním: Navštívte tieto prekrásne slovenské hrady

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 2. časť

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

SNM – Archeologické múzeum

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Galéria mesta Bratislavy

Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka

Primaciálny palác

Michalská veža

Múzeum Janka Jesenského

Bratislavské mestské hradby

Slovenská národná galéria

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
00:18, 11.06.2024
temperature icon 10°C
Humidity Vlhkosť: 98 %
Pressure Tlak: 1006 hPa
Wind Vietor: 5 Km/h
Clouds Oblačnosť: 100%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 04:39
Sunset Západ slnka: 20:44