Košický kraj sa pýši bohatou paletou prírodných krás, od majestátnych hôr cez malebné doliny až po rozľahlé vinohrady. Tieto scenérie si môžete vychutnať z vtáčej perspektívy z rôznych rozhľadní, ktoré ponúkajú úchvatné panoramatické výhľady. Poďte sa s nami pozrieť na tie najkrajšie z nich!

Rozhľadňa Perínske rybníky

Rozhľadňa stojí na brehu prekrásnych Perínskych rybníkov, neďaleko obce Perín-Chym. Rybníky sú chráneným areálom vyhláseným na ochranu pôvodného biotopu rybníkov močaristej Bodvianskej depresie, ako cenného prvku krajiny. Hlavným dôvodom ochrany je skutočnosť, že rybníky sú významným hniezdiskom a migračnou zastávkou vtáctva. Rozhľadňa bola u nich postavená v roku 2021. Z jej vyhliadkového podlažia je skvelý výhľad na hladinu okolitých rybníkov a hniezdiace vtáctvo. K rybníkom sa návštevníci dostanú po ceste od miestnej komunikácie spájajúcej obce Perín-Chym a Vyšný Lánec.

Green point – vyhliadková veža

Nad neveľkou obcou Kluknava sa týči majestátna 35 metrov vysoká rozhľadňa Green Point. Veža zaujme už na prvý pohľad svojím futuristickým dizajnom. Kombinácia dreva a kovu pôsobí moderne a zároveň zapadá do okolitého prostredia. Green Point nie je len obyčajná rozhľadňa. Je to symbol inovatívnych technológií a ekologického prístupu. Využíva zelenú energiu z vetra a slnka na napájanie celého objektu, vrátane nabíjacích staníc pre elektrobicykle a mobilné telefóny. Výstup na vrchol veže odmeňuje návštevníkov panoramatickými výhľadmi na široké okolie. Z plošiny sa vám naskytnú úchvatné pohľady na vrchy ako Koľvek, Patria, Sľubica, Krompašský vrch, Slovinskú a Bielu skalu a známu Kráľovu hoľu. K veži vedie modrá turistická trasa z obce Kluknava. Trasa je nenáročná a výstup po nej zaberie približne 1 hodinu.

Vyhliadková veža na Šulerlochu

Vyhliadková veža sa nachádza na zalesnenom kopci v lokalite Šulerloch pri Spišskej Novej Vsi. Túto lokalitu radi využívajú miestny obyvatelia na relax a prechádzky. Výška vyhliadkovej veže je 24 metrov a bola postavená v roku 2022. Z jej vrcholu je fantastický výhľad na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Levočské vrchy a hlavne na Spišskú Novú Ves. Veža je súčasťou vzdušného koridoru neďalekého letiska, preto musí mať červeno-biely náter. Okolie veže je pekne upravené, nachádzajú sa tu stoly, lavičky, stojany na bicykle a odpadkové koše. K rozhľadni sa dá dostať po značenom chodníku zo Spišskej Novej Vsi približne za hodinu.

Rozhľadňa Čerešenka

Rozhľadňa Čerešenka je 12 metrová vysoká kamenná rozhľadňa postavená uprostred rozľahlých polí. Nachádza sa medzi obcami Čižatice a Chrastné asi 15 km od mesta Košice. Bola postavená pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach. Rozhľadňa tak zároveň pripomína aj túto nemilú historickú udalosť. Má tvar hranolu s otvormi v tvare kríža, svojim tvarom má pripomínať stredovekú vežu. Veža ponúka nádherný výhľad na široké okolie, hlavne na Slanské vrchy. K rozhľadni dá dostať pešo alebo autom po ceste medzi Čižaticami a Chrastným.

Rozhľadňa Bognár

Rozhľadňa Bognár bola postavená v roku 2018 na malom kopci neďaleko mesta Gelnica. Má dve nadzemné podlažia a je celá postavená z dreva. Vedie k nej poľná cesta, ktorá začína na juhovýchodnom okraji mesta. Cesta z vlakovej stanice k rozhľadni trvá približne 35 minút.

Vyhliadková veža Košice

Vyhliadková veža Košice sa nachádza na zalesnenom vrchu Hradová, ktorého nadmorská výška je 466 metrov. Stojí v areáli Košického hradu, z ktorého sa však do súčasnosti veľa nezachovalo. Výška vyhliadkovej veže je približne 21,5 metrov a bola postavená v roku 1987 na mieste starej drevenej Rákociho rozhľadne postavenej v roku 1909. Veža má tri vyhliadkové plošiny vo výške 11, 14 a 16 metrov. Z najvyššej plošiny sa návštevníkom naskytá panoramatický pohľad na celé mesto, dolinu rieky Hornád, Košickú kotlinu a okolité vrchy.

Rozhľadňa Tokaj

Vyhliadková veža Tokaj sa nachádza medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Je vysoká 13 metrov, čo z nej robí dominantu vinohradníckej oblasti Tokaj. Veža je jedinečná svojím tvarom dreveného suda. Jej oceľovú konštrukciu dotvárajú drevené lamely. Z najvyššieho poschodia sa návštevníkom naskytne nádherný výhľad na tokajský región, jeho vinohrady, maďarské Zemplínske vrchy, Slovenské Nové Mesto, maďarské Nové Mesto pod Šiatrom a juhovýchodnú časť Východoslovenskej nížiny. Pri veži sa nachádza altánok, detské ihrisko a parkovisko. Cesta k veži z Malej Tŕne trvá približne 30 minút.

Bonus: Vyhliadková lavička nad Smolníkom

Vyhliadkovú lavičku nájdu návštevníci obce Smolník len kúsok za ňou uprostred trávnatého svahu. Umiestnená je na trase Duchovnej cesty vedúcej do Štóskeho sedla. Priamo pri lavičke sa nachádza jedno z jej zastavení. Na konci cesty sa stojí pútnická kaplnka Navštívenia Panny Márie z roku 1757. Nadrozmerná lavička ponúka skvelý výhľad na Smolnícku dolinu, Smolník a Smolnícku Hutu. Takisto je z nej pekný pohľad na okolitú divokú prírodu. Cesta k lavičke z obce je nenáročná a zaberie len 20 minút.

Toto je len malý výber z mnohých krásnych rozhľadní v Košickom kraji. Určite si vyberiete tú, ktorá vás najviac láka, a vychutnajte si úchvatné panoramatické výhľady, ktoré vám táto malebná časť Slovenska ponúka.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Slovensko ako stred Európy

Geocaching – zábava pre každého

Národný park Veľká Fatra

Najlepšie turistické mapové aplikácie pre Android

Zábavná hra pre celú rodinu – Veselé kamene

Zákutia Slovenska: Banské mesto Gelnica

Jednoduché a málo známe tipy na výlety v okolí Košíc

Národný park Slovenský kras

Národný park Malá Fatra

Získajte jedinečné magnetky

Najnovšie články

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Výhľady, ktoré berú dych: Najkrajšie rozhľadne Košického kraja

Rodinný výlet za poznaním: Navštívte tieto prekrásne slovenské hrady

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 2. časť

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

SNM – Archeologické múzeum

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Galéria mesta Bratislavy

Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka

Primaciálny palác

Michalská veža

Múzeum Janka Jesenského

Bratislavské mestské hradby

Slovenská národná galéria

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
18:56, 12.06.2024
temperature icon 11°C
Humidity 98 %
Pressure 1016 hPa
Wind 7 Km/h
Clouds Oblačnosť: 100%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 04:39
Sunset Západ slnka: 20:44