Mesto Prešov, ležiace na východnom Slovensku, je obklopené malebnou krajinou. Táto oblasť ponúka široké možnosti pre turistiku a výlety, a to aj pre tých, ktorí preferujú nenáročné trasy a kratšie prechádzky. Či už hľadáte ideálne miesto na rodinný výlet s deťmi, romantickú prechádzku s partnerom alebo príjemnú prechádzku v lone prírody, v okolí Prešova si každý nájde to svoje.
Tento článok vám prináša tipy na 8 nenáročných výletov, ktoré zvládnu aj menej skúsení turisti a deti. Dozviete sa o historických hradoch, krásnych výhľadoch a zaujímavých miestach, ktoré stoja za to navštíviť.
1. Kapušiansky hrad
Kapušiansky hrad je významnou historickou pamiatkou na Slovensku, ktorá sa nachádza v obci Kapušany, v okrese Prešov. Vďaka svojej polohe na výraznom skalnom výbežku Zámčisko je viditeľný zo širokého okolia.
Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu kráľovskej cesty z Prešova do Bardejova. V priebehu storočí bol hrad viackrát prestavaný a rozšírený. V roku 1715 Uhorský snem rozhodol o zničení hradu podpálením, aby sa hrad nestal centrom protihabsburgského povstania. Po vypálení zostal neobývaný a po stáročia chátral. Z hradu sa dodnes zachovali vysoké kamenné múry či zvyšky omietok, okien a strieľní. V posledných rokoch sa zrúcanina Kapušianskeho hradu opravuje, zveľaďuje sa jej areál. Cesta na hrad z obce Kapušany po zelenej značke trvá približne 40 minút.
2. Rozhľadňa na Malkovskej hôrke
Rozhľadňa stojí na samom vrchole Malkovskej hôrky v lesoparku Cemjata pri Prešove. Vežu otvorili v roku 2022, má päť nadzemných podlaží a výšku 20 metrov. Z najvyššieho poschodia je panoramatický výhľad na Slanské vrchy, pohorie Čergov a mesto Prešov. Pri veži je pre návštevníkov k dispozícii posedenie a informačné tabule.
Výstup k vyhliadkovej veži nie je náročný a dá sa k nej dostať aj na bicykli. Na vrchol kopca vedie niekoľko turistických trás, ktoré majú väčšinou dĺžku okolo 3 kilometrov. Cesta k vyhliadke tak zaberie približne hodinu.
3. Zbojnícky hrad – Soľnohrad
Zrúcanina Zbojníckeho hradu leží na vyvýšenine Slanských vrchov nad obcou Ruská Nová Ves. Názov Zbojnícky hrad dostal, pretože na ňom istú dobu sídlili lúpežní rytieri, ktorí napádali a zbíjali okolo sídliaci ľud.
Kamenný hrad bol vybudovaný na konci 13. storočia ako náhrada neďalekého dreveného hradu, ktorý bol pri tatárskom vpáde v roku 1241 vypálený. Dal ho postaviť tunajší majiteľ panstva Juraj Bokša. Úlohou hradu bolo strážiť jeho majetky, predovšetkým neďaleké ložiská soli. Počas storočí bol hrad vo vlastníctve viacerých šľachtických rodov. V roku 1715 bol zbúraný na základe uznesenia krajského snemu. Dodnes sa z neho zachovali už len skromné zvyšky múrov. O rekonštrukciu a konzerváciu hradných múrov sa v posledných rokoch snažia dobrovoľníci. Z hradnej skaly je nádherný výhľad na mesto Prešov a jeho široké okolie.
4. Zárez Stravného potoka
Zárez Stravného potoka je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza v severnej časti Slanských vrchov, neďaleko obce Pavlovce. Je to erózny zárez, ktorý vytvoril Stravný potok v zlepencových horninách. Zárez je dlhý približne 1 kilometer a miestami je hlboký viac ako 10 metrov. Steny zárezu sú pomerne strmé a skalnaté.
Na konci zárezu návštevníci nájdu minerálny prameň Tajch, z ktorého si môžu nabrať vodu. Voda z prameňa je železitá a má priaznivé zdravotné uci8. V blízkosti môžu návštevníci vidieť aj menší vodopád Stravného potoka. K zárezu sa dá dostať po lesnej ceste z obce Pavlovce za približne hodinu. Miesto je súčasťou Lesníckeho náučného chodníka Tajch, ktorý má neďaleko svoj začiatok.
5. Hrad Šebeš
Hrad Šebeš sa stojí nad obcou Podhradík, len 5 kilometrov od mesta Prešov. Postavený bol v 13. storočí. Pôvodne išlo o drevený strážny hrádok, ktorý bol neskôr prestavaný na kamenný hrad. Jeho charakteristickými súčasťami boli kruhová veža s hrubými múrmi a obytný palác. Hrad v 16. storočí dostalo ako dar od kráľa Vladislava mesto Košice. To sa ale nepáčilo obyvateľom Prešova a v roku 1550 ho vypálili. Prešovský richtár dal pri týchto nepokojoch obesiť hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho dal takisto obesiť. Kráľ Vladislav za to zosadil richtára a potrestal občanov mesta Prešov. Hrad už po týchto udalostiach obnovený nebol.
Od roku 2012 sa hrad Šebeš sa o hrad starajú dobrovoľníci, ktorý sa ho snažia zakonzervovať. Z hradu sú vďaka tomu viditeľné časti múrov a hradieb. Z hradného vrchu sa návštevníci môžu kochať prekrásnymi výhľadmi. Cesta na hrad z parkoviska pod ním trvá 15 minút.
6. Hlas lesa – drevený megafón
Drevený megafón Hlas lesa sa nachádza na lúke neďaleko obce Zlatá Baňa v Slanských vrchoch. Má tvar deväťhranného ihlanu a je vyrobený z dreva. Je vysoký 4 metre a môže sa doňho pohodlne usadiť niekoľko ľudí. Keď si človek do megafónu sadne, zosilnia sa mu zvuky okolitej prírody. Človek tak môže vychutnať spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. To má blahodarný účinok na dušu.
7. Rozhľadňa Okružná
Rozhľadňa sa nachádza na kopci nad obcou Okružná v okrese Prešov. Bola postavená v roku 2019, vysoká je 5 metrov a ponúka skvelý výhľad na všetky svetové strany. Z rozhľadne je viditeľný Kapušiansky hrad a za dobrého počasia aj Vysoké Tatry. K rozhľadni vedie relaxačný chodník, ktorý je vhodný aj pre malé deti. Súčasťou chodníka sú drevené sochy, studnička a lavičky. Cesta z obce k rozhľadni trvá asi 15 minút.
7. Šarišský hrad
Šarišský hrad s rozlohou 4,5 hektára patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Nachádza sa na 570 metrov vysokom kopci nad mestom Veľký Šariš, približne 5 kilometrov od mesta Prešov. Od roku 1963 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu významnej obchodnej Toryskej cesty. V priebehu storočí prešiel mnohými stavebnými úpravami. V roku 1660 bol zničený explóziou pušného prachu v prachárni. Do súčasnosti sa z hradu zachovali veže, bašty a opevnenie hradu, a to aj vďaka jeho rekonštrukcii.
Vyhľadávanie
Viac výsledkov...