Zbojnícky hrad – Soľnohrad

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Zrúcanina Zbojníckeho hradu leží na vyvýšenine Slanských vrchov nad obcou Ruská Nová Ves. Názov Zbojnícky hrad dostal, pretože na ňom istú dobu sídlili lúpežní rytieri, ktorí napádali a zbíjali okolo sídliaci ľud.

Kamenný hrad bol vybudovaný v 13. storočí na mieste dreveného hradu, ktorý bol pri tatárskom vpáde v roku 1241 vypálený. Dal ho postaviť Juraj Bokša ako náhradu za predchádzajúci hrad a zároveň aj ako náhradu hradu Soľnohrad, ktorý sa nachádzal v dnešnej mestskej časti Solivar. Úlohou hradu bolo strážiť neďaleké ložiská soli. Počas storočí bol vo vlastníctve viacerých šľachtických rodov. V roku 1715 bol hrad zbúraný na základe uznesenia krajského snemu.

Dodnes sa z hradu zachovali už len skromné zvyšky múrov. O rekonštrukciu a konzerváciu hradných múrov sa v posledných rokoch snažia dobrovoľníci. Z hradnej skaly je nádherný výhľad na mesto Prešov a jeho široké okolie. Za dobrého počasia je možné vidieť aj Šarišský hrad. Na Zbojnícky hrad sa dá dostať po turistickom chodníku z obce Ruská Nová Ves. Cesta je nenáročná a zaberie necelú hodinu.

ZÁKLADNÉ informácie

Galéria

mapA


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať