Drienovská jaskyňa

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 7)

Drienovská jaskyňa sa nachádza na južnom okraji Jasovskej planiny, severne od obce Drienovec pri ústí doliny Miglinc v Národnom parku Slovenský kras. Ide o výverovú riečnu jaskyňu vytvorenú prevažne v druhohorných strednotriasových vápencoch silického príkrovu. Podzemný tok, ktorý ňou preteká na niektorých miestach vytvorili krásne podzemné jazerá, kaskády a malé vodopády, čo svedčí o zaujímavých riečnych modeláciách.

Drienovská jaskyňa je známa aj ako dôležité útočisko pre netopiere. V zimnom období tu zimuje až 13 druhov, zatiaľ čo v letnom období sa vyskytuje výnimočná zmiešaná reprodukčná kolónia netopiera obyčajného a lietavca sťahovavého. Toto miesto je teda jednou z najvýznamnejších chiropterologických lokalít na Slovensku.

Drienovskú jaskyňu objavili v druhej polovici 19. storočia, keď boli odstránené sutinové nánosy pri vyvieračke. V roku 1984 ju preskúmali košickí jaskyniari, pričom tu objavili stopy po starších, neznámych objaviteľoch. O rok neskôr, v roku 1985, košickí jaskyniari objavili ďalšie pokračovanie jaskyne za závalom v mieste nazvanom Stratený dóm. V jaskyni sa našli aj archeologické nálezy, ktoré pochádzajú z neolitu a doby bronzovej.

Jaskyňa nie je verejnosti voľne prístupná, no napriek tomu stojí za pozornosť a to najmä vďaka nádhernej prírode, ktorou je obklopená. Prístup k nej je možný po modrej turistickej trase z obce Drienovec.

Základné informácie

Doplňujúce informácie

  • vhodné pre rodiny s deťmi
  • jaskyňa je verejnosti neprístupná
  • atrakcia v exteriéri

Galéria

MapaOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať