Preskočiť na obsah

Zákutia Slovenska: Banské mesto Gelnica

Pridať do zoznamu (0)

Gelnica je prekrásne historické mesto, ktoré sa nachádza v Hnileckej doline, obklopenej Volovskými vrchmi. Leží v nadmorskej výške 375 m a je okresným mestom rovnomenného okresu v Košickom kraji. Mestom preteká rieka Hnilec, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou.

História

Mesto má bohatú históriu, ktorá je spojená najmä s jeho banskou históriou. Mesto sa rozvinulo najmä po príchode nemeckých kolonistov a v roku 1264 získalo mestské právo od uhorského kráľa Belu IV. V meste a jeho okolí sa stovky rokov ťažila najmä železná ruda. V menšom množstve sa tu ťažilo aj zlato, striebro, olovo a železná ruda. Najväčší rozmach zažilo baníctvo v 13. a 14. storočí. V 2. polovici 19. storočia sa bolo mesto významným centrom klinčikárstva a reťazárstva.

Pamiatky

V meste sa nachádza množstvo prekrásnych pamiatok, ktoré určite stoja za návštevu. Celé starobylé centrum mesta je kultúrnou pamiatkou. K najvýznamnejším pamiatkam patria Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, Baníckeho múzea v Gelnici a kamenný most cez rieku. V časti mesta zvanej Thurzov sa ukrýva štôlňa Jozef, ktorá je významnou banskou pamiatkov. V jej blízkosti tiež stoja, kedysi známe Thurzovské kúpele.

Turistické atrakcie

Banské múzeum Gelnica

Banícke múzeum v Gelnici sa nachádza v historickej budove radnice, ktorá bola postavená na prelome 18. a 19. storočia. Múzeum vzniklo v roku 1963 a pôvodne bolo externým zariadením Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. V súčasnosti už patrí do správy Mestského úradu Gelnica. Expozícia múzea dokumentuje baníctvo, históriu mesta, národopis, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť.

Štôlňa Jozef a banský skanzen

Banský skanzén Gelnica je vysunutou expozíciou Baníckeho múzea v Gelnici sa nachádza v rekreačnej časti Turzov. Expozícia pozostáva z niekoľkých banských strojov, pochwerku, klopačky, historického banského domčeka, vláčika a štôlňe Jozef. Expozícia približuje spôsob ťažby a spracovania rudy a život baníkov v 18. storočí a v druhej polovici 20. storočia. Súčasťou expozície je aj dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily. Jej dĺžka je približne 1650 metrov.

Hrad Gelnica

Hrad Gelnica je zrúcanina hradu nachádzajúca sa v samom centre mesta. Vybudovali ho v 13. storočí na ochranu mesta a tamojších baní. V roku 1685 vyhorel a začal pustnúť. Proces zániku urýchlila stavba mestskej radnice v 19. storočí, ktorá bola postavená z ruín hradu.

Rozhľadne

Pohľad na mesto Gelnica si môžete vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží Bognári a Klimo. Obe boli postavené v roku 2018 a nachádzajú na kopcoch hneď vedľa mesta, v lokalitách Bognár a Klimo.

Celkovo mesto Gelnica ponúka niečo pre každého turistu, či už sa jedná o kultúrne pamiatky alebo prírodné krásy. Ak budete mať možnosť určite neváhajte, navštívte Gelnicu a objavte jej krásy sami!

Zdielať