Preskočiť na obsah

Urbex v skratke

Pridať do zoznamu (0)

Čo je urbex? V skratke je to prieskum oficiálne neprístupných nadzemných aj podzemných objektov a zariadení vytvorených ľuďmi najmä v mestách.

Urban exploration je prienikom medzi „archeológiou“, fotografovaním interiérov nepoužívanej architektúry a adrenalínovým športom. Medzi navštevované objekty patria hlavne staré nepoužívané budovy, kanalizácia, opustené továrne, strechy, nemocnice, tunely, mosty, katakomby a podobne. Motiváciou pre túto aktivitu je adrenalín, dobrodružstvo a snaha zachytiť čaro chátrajúcich miest.

Urbex na Slovensku

Na Slovensku je urbex stále populárnejší. Hlavne na YouTube môžete nájsť množstvo dobrodruhov, ktorý skúmajú opustené miesta naprieč Slovenskom. Najznámejším z nich je Ivan Donoval, ktorý už navštívil desiatky takýchto miest. Množstvo ľudí sa tiež delí o fotografie z návštev týchto miest na sociálnych sieťach.

Pravidlá urbexu

Urbex má svoje nepísané pravidlá, ktoré by mal ale každý urbexer dodržiavať. Neodporúča sa zdieľať súradnice opusteného objektu, aby sa zabránilo jeho zničeniu vandalmi. Ďalším pravidlom je nepoškodzovať miesta a neodnášať z nich veci veci. Posledným pravidlom je nevstupovať na miesta pomocou násilia. To znamená, že by ste nemali rozbíjať okná ani dvere na budove. Jednoducho by po vašej návšteve nemali zostať na mieste žiadne stopy.

Ďalšie dôležité zásady: Nevstupujte do opustených budov osamote. Vopred si overte bezpečnosť miesta, kde sa chystáte vyraziť. Ak sa vám niečo nepozdáva, radšej opustite lokalitu. Dávajte si pozor na porušovanie zákona. Majte pri sebe základnú výbavu.

Staňte sa Urbexerom

Na Slovensku môžete nájsť množstvo miest, ktoré vám dokážu ponúknuť nefalšovaný urbex zážitok. Rozhodli sme sa pridať niektoré z týchto miest a ponúknuť vám tak možnosť zažiť niečo nové. Vybrali sme miesta, ktoré sú zabudnuté, ale verejnosti voľne prístupné. Nájdete ich medzi ďalšími zabudnutými miestami na tomto odkaze.


Dátum:Odporúčané články


Najnovšie miesta


Pridaj komentár


Zdielať