Slovensko je posiate majestátnymi hradmi, ktoré sa týčia nad malebnou krajinou a skrývajú v sebe bohatú históriu. Či už ste milovníkmi histórie, dobrodružstva alebo len hľadáte krásne miesto na výlet s rodinou, na Slovensku si každý nájde to svoje.

Hrady ponúkajú svojim návštevníkom jedinečný zážitok, ktorý spája históriu, kultúru a krásu prírody. Môžu sa prechádzať po impozantných múroch, obdivovať bohato zdobené interiéry, dozvedieť sa o živote šľachty a prostých ľudí v minulosti a vychutnať si úchvatný výhľad na okolie. Návšteva hradu je jednoducho skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o histórii Slovenska a zažiť jeho jedinečnú atmosféru.

V tomto článku sme si pre vás vybrali niekoľko jedinečných hradov, ktoré sú ideálnym cieľom pre rodinný výlet. Článok je doplnený aj prepracovanými videami o týchto zaujímavých svedkoch histórie. Autorom týchto videí je YouTube kanál MediaRZ, o ktorom sa môžete dozvedieť viac na konci článku.

Čachtický hrad

Čachtický hrad, situovaný v obci Čachtice na západnom Slovensku, vznikol v prvom polovici 13. storočia a bol súčasťou siete pohraničných hradov slúžiacich na ochranu západných hraníc Uhorska. Hrad počas svojej existencie vlastnilo množstvo významných rodov, vrátane rodu Nádašdyovcov, ktorí boli vlastníkmi hradu v čase, keď ho obývala Alžbeta Bátoriová. Táto grófka je známa svojou sadistickou povahou. Podľa povestí dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi a vďaka tomu zostala mladá a krásna.

Hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho a odvtedy je v ruinách. Dnes predstavuje malebnú zrúcaninu s nádhernými výhľadmi. Na hrad vedie niekoľko turistických trás. Z obce Višňové sa na hrad dá dostať za približne 40 minút.

Bratislavský hrad

Majestátny Bratislavský hrad týčiaci sa na kopci nad Dunajom je už po stáročia symbolom Bratislavy. Hradu dominuje monumentálna stavba bývalého kráľovského paláca tvoriaca neodmysliteľnú panorámu hlavného mesta Slovenska. Jedná sa o jeden z najstarších hradov na Slovensku. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza už z roku 907, kedy bol významným hradiskom a centrom širokého okolia. Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. storočia. Väčšina jeho častí bola v 15. storočí zbúraná a nahradená dodnes zachovanou stavbou.

Počas svojho fungovania bol dejiskom mnohých významných udalostí a vystriedal množstvo funkcií. Jeho význam však postupne začal upadať. Jeho úpadok zavŕšil v roku 1811 veľký požiar, ktorý ho zachvátil a následne chátral až do roku 1953, kedy začala jeho veľká rekonštrukcia a renovácia. Po niekoľkých rokoch rekonštrukcie získal naspäť svoju krásu. Následne sa stal dejiskom mnohých významných politických udalostí. Dnes v ňom okrem iného nájdete aj historické múzeum. Úlohou múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť.

Viniansky hrad

Viniansky hrad sa nachádza na kopci nad obcou Vinné v okrese Michalovce. Hrad bol postavený v 13. storočí ako strážny hrad na ochranu dôležitej obchodnej cesty vedúcej do Poľska. Počas svojej existencie bol hrad niekoľko krát ťažko poškodený, ale vždy bol oprávnený. Osudným sa mu stalo až to, že začiatkom 18. storočia ho cisár dal zničiť pri likvidovaní protihabsburského povstania. Po tomto povstaní hrad zostal neobývaný a pustol.

V súčasnej dobe sa o jeho záchranu a konzerváciu snaží o.z. Zemplínsko-užská hradná cesta. Z hradu je prekrásny výhľad na Východoslovenskú nížinu, mesto Michalovce a Zemplínsku Šíravu. Na hrad sa dá dostať po niekoľkých turistických trasách. Cesta na hrad po modrej značke z obce Vinné trvá asi hodinu.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí medzi dominanty Oravy a najvýznamnejšie hrady na území Slovenska. Hrad stojí na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Hradný vrch má bohatú históriu a bol osídlený už od praveku. Oravský hrad bol na ňom postavený v 13. storočí na ochranu uhorsko-poľskej obchodnej cesty. Od roku 1370 bol župným hradom a neskôr bol aj sídlom oravského panstva. V roku 1800 hrad vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. V nasledujúcich desaťročiach chátral a väčšie rekonštrukčné práce na záchranu hradu začali až po druhej svetovej vojne.

V priestoroch Oravského hradu v súčasnosti sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V múzeu je sa nachádza archeologická, historická, prírodovedná a etnografická expozícia. Najvýznamnejšou súčasťou historickej expozície je samotný hradný komplex so svojimi exteriérmi a interiérmi, ktoré prezentujú spôsob a štýl bývania v dávnej minulosti. V hrade sa pravidelne konajú kultúrne akcie.

Spišský hrad

Spišský hrad stojí na vrchole travertínovej kopy nad obcou Spišské Podhradie v okrese Spišská Nová Ves. Tento majestátny hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V hradnom komplexe sú umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea. Expozície sa venujú dejinám hradu, stredovekým zbraniam a feudálnej justícii. V blízkosti hradu sa nachádza turisticky vyhľadávaná Sivá Brada, Spišská kapitula a skalnaté mesto Dreveník. Cesta na hrad z parkoviska trvá necelých 10 minút a cesta zo Spišského Podhradia zaberie okolo 30 minút.

Hrad Devín

Hrad Devín sa nachádza na brale nad sútokom Dunaja a Moravy, len pár kilometrov od hlavného mesta Slovenska. Vďaka svojej stáročnej histórii patrí medzi najvýznamnejšie historické a archeologické lokality v strednej Európe. Miesto, kde sa stretávajú dve rieky, bolo osídlené už v praveku. V 13. storočí sa Devín stal jednou z najdôležitejších pohraničných kráľovských pevností Uhorska. Hrad bol ďalej upravovaný v 15. až 17. storočí, pričom vystriedal niekoľko majiteľov. V roku 1809 ho zničili napoleonské vojská počas obliehania Bratislavy a jej predmostia.

Od 20. storočia sa na hrade realizuje archeologický výskum. Vďaka tomuto výskumu sa podarilo odkryť mnohé cenné historické pamiatky. V súčasnosti sa v obnovených priestoroch hradu nachádza stála expozícia Hrad Devín v 13. až 20. storočí. Areál hradu je veľmi pekne upravený a udržiavaný. Hrad je jednoducho prístupný. Návštevníci sa k nemu dostanú autobusom alebo autom. Parkovisko sa nachádza priamo pri hrade.

Hrad Lietava

Hrad Lietava sa nachádza medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, asi 10 km od mesta Žilina na okraji Súľovských vrchov. Hrad patrí medzi naše najkrajšie a najväčšie zachovalé zrúcaniny na Slovensku. Bol postavený v 13. storočí Balašovcami. Na začiatku 14.storočia sa hradu zmocnil Matúš Čák, ale po jeho smrti v roku 1321, hrad dobyli vojská kráľa Karola Róberta a vrátili ho Balašovcom. Hrad naďalej v priebehu stáročí niekoľkokrát zmenil majiteľa, až pokým ho ľudia v polovici 18. storočia neopustili.

V súčasnosti na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce. V zrekonštruovaných priestoroch hradu je umiestnená stála expozícia venovaná jeho histórii. Na hrad vedie niekoľko turistických trás z okolitých obcí. Cesta na hrad z obce Lietavská Svinná trvá 40 minút.

Starhrad

Starhrad (Starý hrad) stojí na strmom kopci na pravom brehu rieky Váh, východne od Žiliny. Postavili ho v 13. storočí a jeho úlohou bolo strážiť považskú obchodnú cestu a severozápadnú hranicu Rakúsko-Uhorska. Po výstavbe hradu Strečno hrad stratil svoju strážnu úlohu a dostal nový názov Starý hrad. Hrad počas storočí vystriedal mnoho majiteľov a prešiel niekoľkými stavebnými úpravami. Hrad bol v 18. storočí opustený a začal chátrať. Do súčasnosti sa z hradu zachovala hradná veža, časti stavieb a hradných múrov.

V súčasnosti prebieha konzervácia a rekonštrukcia hradu. Z hradu je skvelý výhľad na rieku Váh a okolitú prírodu. Na hrad sa dá dostať po turistickej trase z obce Nezbudská Lúčka za približne hodinu.

Sledujte YouTube kanál MediaRZ

MediaRZ je slovenský kanál venovaný propagácii turistických atrakcií a lokalít z celého Slovenska, s osobitným zameraním na región Kysuce, odkiaľ autor kanála pochádza. Videá na kanáli nie sú len obyčajným zobrazením krásy Slovenska. Autor kanála ich obohacuje o pútavý a náučný komentár, vďaka ktorému sa sledovatelia dozvedia mnoho zaujímavých informácií.

MediaRZ je užitočný kanál pre všetkých milovníkov turistiky, prírody a spoznávania nových miest. Či už ste skúsený dobrodruh alebo len hľadáte inšpiráciu na výlet, každý nájde to svoje. Prihláste sa na odber kanála.

Článok vznikol v spolupráci s MediaRZ.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Päť skvelých dôvodov prečo sa venovať turistike

Národný park Nízke Tatry

6 hradov východného Slovenska, ktoré musíte navštíviť

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Národný park Poloniny

Najkrajšie hrady na východnom Slovensku

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 1. časť

Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc?

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Tatranský národný park

Najnovšie články

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Výhľady, ktoré berú dych: Najkrajšie rozhľadne Košického kraja

Rodinný výlet za poznaním: Navštívte tieto prekrásne slovenské hrady

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 2. časť

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Hradisko Molpír

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

SNM – Archeologické múzeum

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Galéria mesta Bratislavy

Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka

Primaciálny palác

Michalská veža

Múzeum Janka Jesenského

Bratislavské mestské hradby

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
09:08, 19.06.2024
temperature icon 18°C
Humidity Vlhkosť: 64 %
Pressure Tlak: 1016 hPa
Wind Vietor: 7 Km/h
Clouds Oblačnosť: 98%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 04:38
Sunset Západ slnka: 20:47