Oravský hrad

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Oravský hrad patrí medzi dominanty Oravy a najvýznamnejšie hrady na území Slovenska. Hrad stojí na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku.

Hradný vrch bol osídlený už od praveku. Oravský hrad bol na ňom postavený v 13. storočí na ochranu uhorsko-poľskej obchodnej cesty. Od roku 1370 bol župným hradom a neskôr bol aj sídlom oravského panstva. V roku 1800 hrad vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. V nasledujúcich desaťročiach chátral a väčšie rekonštrukčné práce na záchranu hradu začali až po druhej svetovej vojne.

V priestoroch Oravského hradu v súčasnosti sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V múzeu je umiestnená archeologická, historická, prírodovedná a etnografická expozícia. Najvýznamnejšou súčasťou historickej expozície je samotný hradný komplex so svojimi exteriérmi a interiérmi, ktoré prezentujú spôsob a štýl bývania v dávnej minulosti. V hrade sa pravidelne konajú kultúrne akcie. Vďaka svojej majestátnosti a pôvabu sa stal dejiskom natáčania niekoľkých filmov a seriálov. Cesta na hrad od parkoviska pod ním trvá 10 minút.

ZÁKLADNÉ informácie

Galéria

mapA


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať