Hľadáte ideálne miesto na strávenie nezabudnuteľného víkendu? Okres Gelnica na východnom Slovensku vám ponúka všetko, čo potrebujete pre dokonalý relax a dobrodružstvo. Či už ste milovníkmi turistiky, histórie, alebo len chcete oddychovať v krásnom prostredí, Gelnica vás očarí. V tomto článku vám prinášam plán turistických atrakcií rozvinutý na dva dni, aby ste stihli zažiť to najlepšie, čo región ponúka.

Prvý deň: Krásy mesta Gelnica

Dopoludnia: Banícke múzeum a hrad

Váš víkend môžete začať návštevou Baníckeho múzea v Gelnici, ktoré sídli v historickej budove radnice z polovice 18. storočia. V múzeu sa dozviete o histórii baníctva v regióne a môžete si pozrieť exponáty z baníckych nástrojov a strojov. Predmety v zbierke múzea pochádzajú prevažne z okolia mesta Gelnica a vzťahujú sa hlavne na obdobie 19. a 20. storočia. Následne môžete navštíviť zrúcaninu hradu Gelnica, ktorá stojí na menšom kopci v tesnej blízkosti centra mesta. Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu mesta a tamojších baní. V roku 1685 vyhorel a začal pustnúť. Do súčasnosti z hradu zachovala už len časť veže a niekoľko múrov. Z hradného areálu je nádherný výhľad na mesto a okolitú prírodu.

Popoludní: Štôlňa Jozef, banský skanzen a Turzovské jazero

V popoludňajších hodinách sa môžete vydať na návštevu do Štôlne Jozef, ktorá je sprístupnená verejnosti a ponúka možnosť nahliadnuť do tajomného podzemného sveta baníkov. Ďalšou zaujímavou zastávkou môže byť banský skanzen, kde sa nachádzajú repliky baníckych strojov a zariadení.

Po návšteve štôlne a skanzene sa určite vyberte k neďalekému Turzovskému jazeru, kde si môžete oddýchnuť po príjemné strávenom dní. Jazero je obľúbeným miestom pre rekreáciu, kúpanie a rybolov. V blízkosti jazera nájdete aj ihrisko a miesto na opekanie.

Večer: Rozhľadňa Bognár

Ak budete mať po celom dni dostatok síl môžete si večer vychutnať západ slnka z rozhľadne Bognár, ktorá stojí od roku 2018 na malom kopci východne od mesta. Veža má dve nadzemné podlažia a je celá postavená z dreva. V jej tesnej blízkosti sa nachádza krásna hojdačka v tvare srdca s výhľadom na mesto.

Druhý deň:

Dopoludnia: Richnavský hrad a vyhliadková veža

Druhý deň vášho víkendu môžete začať návštevou Richnavského hradu, ktorého zvyšky sa ukrývajú v centre obce Richnava. Hrad bol postavený v 13. storočí a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1318. V roku 1527 bol hrad zbúraný a materiál z neho bol neskôr použitý pri výstavbe Csákyovského kaštieľa. Do súčasnosti sa z hradu zachovala malá časť múrov.

Po návšteve hradu sa určite vyberte na túru na vyhliadkovú vežu Green point. Tá s výškou 35 metrov patrí k najvyšším na našom území. Veža zaujme už na prvý pohľad svojím futuristickým dizajnom. Kombinácia dreva a kovu pôsobí moderne a zároveň zapadá do okolitého prostredia. Z vyhliadkového poschodia sa vám naskytnú úchvatné pohľady na vrchy ako Koľvek, Patria, Sľubica, Krompašský vrch, Slovinskú skalu, Bielu skalu a známu Kráľovu hoľu. K rozhľadni vedie modrá turistická trasa z obce Kluknava. Trasa je nenáročná a výstup po nej zaberie približne 1 hodinu.

Podvečer – Vodná nádrž Ružín

V podvečerných hodinách sa môžete vydať na prechádzku popri vodnej nádrži Ružín. Odporúčame vám prejsť sa popri jej brehoch medzi obcou Margecany a Margecianskym tunelom. Tento 431 metrov dlhý verejnosti prístupný tunel môže byť skvelým spestrením dňa.

Toto je len malý výber mnohých miest, ktoré môžete navštíviť v okrese Gelnica a stráviť nezabudnuteľný víkend. V regióne sa nachádza aj mnoho ďalších zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť, ako napríklad Vrch Šľuchta, skalné mesto Koľvek a Geoturistický náučný chodník Rotenberg. Ďalšie takéto miesta môžete nájsť v kategórii okres Gelnica.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

KVÍZ: Spoznáte tieto známe miesta Slovenska? Otestujte sa!

Gemerské spojky

Jednoduché a málo známe tipy na výlety v okolí Košíc

Počuli ste už o agroturistike?

Výhľady, ktoré berú dych: Najkrajšie rozhľadne Košického kraja

Zvierací symbol Tatier

KVÍZ: Spoznáte známe slovenské hrady podľa fotografie?

Národný park Nízke Tatry

Vysoké Tatry s kočíkom: Najkrajšie miesta pre rodiny s malými deťmi

Najnovšie články

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Výhľady, ktoré berú dych: Najkrajšie rozhľadne Košického kraja

Rodinný výlet za poznaním: Navštívte tieto prekrásne slovenské hrady

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 2. časť

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

SNM – Archeologické múzeum

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Galéria mesta Bratislavy

Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka

Primaciálny palác

Michalská veža

Múzeum Janka Jesenského

Bratislavské mestské hradby

Slovenská národná galéria

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
21:36, 12.06.2024
temperature icon 9°C
Humidity Vlhkosť: 97 %
Pressure Tlak: 1017 hPa
Wind Vietor: 6 Km/h
Clouds Oblačnosť: 100%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 04:39
Sunset Západ slnka: 20:44