Čergovský Minčol

· · · ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 2)

Minčol je s výškou 1 157,2 m n. m. najvyšším vrchom pohoria Čergov. Je súčasťou západnej časti pohoria, na hraniciach okresov Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Na vrchole stojí mohutný železobetónový pylón pochádzajúci z čias prvej Československej republiky, vybudovaný v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Pri pylóne sa je umiestnený turistický smerovník, z ktorého vychádzajú trasy na všetky svetové strany.

Vrchol Minčolu je hoľnatý a porastený lúkami. Vďaka tomu ponúka nádherný panoramatický výhľad takmer na všetky svetové strany. Poskytuje skvelý výhľad na takmer celé pohorie, do doliny Tople, do Ľubovnianskej kotliny a na vzdialenejšie aj bližšie pohoria. Za dobrého počasia sú napríklad viditeľné vrcholy Vysokých Tatier, či Kráľová Hoľa v Nízkych Tatrách.

Asi pol kilometra juhovýchodným smerom od hlavného vrcholu sa nachádza predvrchol s nadmorskou výškou 1 132 m n. m., ktorý ponúka výhľad na všetky svetové strany. Stojí na ňom obrovský drevený kríž, postavený a vysvätený v roku 1995 na počesť návštevy pápeža Jána Pavla II. v Prešove, Košiciach a Levoči.

Výstup na Minčol je možný z viacerých okolitých dedín. My odporúčame zelenú turistickú trasu vedúcu z obce Kamenica. Na tejto trase môžete vidieť aj Sokoliu skalu a tajuplný hrad Kamenica.

Základné informácie

Doplňujúce informácie

  • vhodné pre rodiny s deťmi
  • atrakcia v exteriéri

Galéria

360° fotografia

Mapa


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať