Horehronské múzeum – národopisná expozícia

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Horehronské múzeum so sídlom v Brezne bolo založené v roku 1960 ako vlastivedné múzeum okresu Brezno. V súčasnosti má regionálnu pôsobnosť a zameriava sa na dejiny a kultúru regiónu Horehronie. Múzeum spravuje niekoľko samostatných expozícií umiestnených v samostatných budovách na historickom námestí.

Národopisná expozícia Horehronského múzea sa nachádza v historickej budove radnice na Námestí gen. M. R. Štefánika č. 55/47. Expozícia s názvom „Život a kultúra ľudu na Horehroní“ ponúka pohľad na tradičnú hmotnú kultúru: ľudový odev, pastierstvo, poľnohospodárstvo, drevorubačstvo a výrobu z dreva, tradičnú výrobu textilu, spracovanie koží a ľudovú architektúru. Samostatnou časťou expozície je výstava úžitkových a dekoratívnych výrobkov železiarskych prevádzok v Hronci – zlievárne a smaltovne z konca 19. a prvej polovice 20. storočia.

V roku 2007 prešla expozícia rekonštrukciou. Jej súčasťou bolo rozšírenie expozície múzea o tematický celok exponátov, ktoré sa venujú vybraným remeslám z Brezna – farbiarstvu, krajčírstvu, debnárstvu, kožušníctvu, tkáčstvu, výrobe likérov a sódovej vody.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

MapaOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať