Na kopci Glanzenberg, ktorý sa týči nad Banskou Štiavnicou, sa nachádzajú pozostatky stredovekého hradu. Jeho história siaha pravdepodobne do 13. storočia, kedy slúžil na ochranu rozvíjajúceho sa banského mesta pod ním a ťažených drahých kovov. Vďaka svojej strategickej polohe bol hrad sídlom kráľovského poverenca, správcu banskej komory a dôležitým administratívnym centrom. Jeho názov, v preklade „Lesklý vrch“, pravdepodobne odkazuje na lesk ťažených kovov alebo na významné postavenie miesta v rámci banského revíru. Archeologické výskumy potvrdili existenciu rozsiahleho opevnenia, kaplnky, obytných a hospodárskych budov, čo svedčí o komplexnej funkcii lokality.



V priebehu storočí prešiel Glanzenberg rôznymi premenami a slúžil rôznym účelom. Hrad bol vypálený a zničený v roku 1442 pri útoku egerského biskupa Simona Rozgonyiho a Ladislava Cecha z Levíc. O rok neskôr skazu hradu dokonalo zemetrasenie. Hrad bol v nasledujúcom období opustený, až pokým nedošlo na konci 15. storočia k čiastočnej rekonštrukcii opustených stavieb. V areáli vznikli hutnícke pece a zariadenia na spracovanie rúd, ťažených priamo na území Glanzenbergu. V 16. a 17. storočí bol areál bývalého hradu súčasťou systému protitureckej obrany mesta.
Dnes je Glanzenberg významnou archeologickou lokalitou, ktorá láka návštevníkov nielen svojimi historickými ruinami, ale aj nádhernými panoramatickými výhľadmi na Banskú Štiavnicu a okolitú krajinu Štiavnických vrchov. Náučný chodník Glanzenberg prevedie záujemcov po stopách histórie tohto miesta, odhalí im tajomstvá stredovekého baníctva a predstaví im výsledky archeologických výskumov, ktoré postupne odkrývajú zabudnutú slávu hradu Glanzenberg. Vďaka archeologickým nálezom a 3D vizualizáciám si možno predstaviť niekdajšiu podobu tohto unikátneho banského hradu a jeho dôležitú úlohu v dejinách mesta. Cesta na hrad po náučnom chodníku z centra mesta trvá pol hodinu.
Základné informácie
Doplňujúce informácie
Galéria
Mapa
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.