Preskočiť na obsah
Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Morské oko sa nachádza v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy. S rozlohou takmer 14 ha je najväčším jazerom pohoria a tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Maximálna dĺžka jazera je 750 metrov, šírka 312 metrov a dosahuje hĺbku až 25 metrov. Jazero vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky vtedy zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou sa vytvorilo prírodné jazero. Dnešnú podobu jazero získalo v osemdesiatych rokov 19. storočia, keď bol vybudovaný umelý priehradný múr, ktorý zväčšil jeho objem. Oblasť v ktorej sa jazero nachádza patrí do CHKO Vihorlat a patrí do ochranného pásma územia Vihorlatský prales, ktoré je od roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Okolo jazera vedie okružný chodník s množstvom nádherných zákutí a lavičiek. Popri jazere a v jeho okolí taktiež vedie náučný chodník. Začína tu niekoľko turistických trás. Medzi nimi aj trasa na neďaleký Sninský kameň. Pri brehu jazera stojí kaštielik Morské oko, ktorý ponúka možnosť ubytovania. K jazeru sa dá najjednoduchšie dostať od parkoviska, ktoré je od neho vzdialené len kilometer. Cesta od parkoviska k jazeru je asfaltová a preto je jazero jednoducho dostupné.

Platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany. Z tohto dôvodu sú všetky vodné aktivity ako rybolov, kúpanie či člnkovanie prísne zakázané.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

MapaPredchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Pridaj komentár

Povoliť upozornenia OK Nie ďakujem