Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 2)

Rodošto, známy aj ako Pamätný dom Františka II. Rákocziho, je fascinujúcim múzeom v Košiciach, nachádzajúcim sa na Hrnčiarskej ulici v blízkosti Miklušovej väznice a Kalvínskeho kostola. Pamätný dom tojí v historickom areáli Katovej bašty na nádvorí Hrnčiarskej ulice a predstavuje repliku exilového domu, v ktorom slávny vodca posledného uhorského stavovského povstania, František II. Rákoczi, strávil svoje exilové roky v Turecku medzi rokmi 1720 a 1735.

Pamätný dom bol postavený na základoch staršieho domu z 18. a 19. storočia a jeho expozícia návštevníkov prenáša do prostredia, v ktorom Rákoczi a jeho spoločníci žili ako exulanti v tureckom meste Rodošto, nachádzajúcom sa pod pohorím Tekirdağ na brehu Marmarského mora, západne od Istanbulu. V expozícii je predstavená osobnosť kniežaťa Františka II. Rákocziho, jeho život v exile a slávnostný pohreb v Košiciach. V priestoroch múzea sa nachádzajú dobové zbrane, rytiny, výtvarné diela zahŕňajúce rodinné portréty Rákocziovcov a akvarely z Turecka, ukážky povstaleckého mincovníctva a medailérstva, turecký dobový nábytok a predmety z osobného vlastníctva Rákocziho. Jednou z dominantných častí Pamätného domu je veľká jedáleň inšpirovaná orientálnym štýlom, ktorej niektoré časti, údajne, vytvoril a zdobil sám Rákoczi.

Návštevníci môžu v múzeu vidieť aj sériu dobových fotografií dokumentujúcich výstavbu repliky orientálneho domu. Od roku 2013 je expozícia obohatená o nové moderné a interaktívne prvky, ktoré pridávajú ešte väčšiu hodnotu tejto kultúrnej pamiatke.

Základné informácie

Galéria

MapaOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať