Preskočiť na obsah
Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Hrad Modrý Kameň stojí nad rovnomenným mestom v okrese Veľký Krtíš. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. V roku 1575 sa ho zmocnili Turci, ktorý na ňom zotrvali až do roku 1593. Vtedy totiž podľahli silnému útoku Mikuláša Pálfyho a Krištofa Tiefenbacha a boli z hradu vyhnaní. Pred útekom ale stihli hrad podpáliť a vyhodiť do vzduchu. Po odchode Turkov dal Žigmund Balaša hrad opraviť do pôvodného stavu. Avšak v ďalšej tureckej vojne bol hrad opäť zničený.

Súčasťou hradného komplexu sa stal v roku 1730 barokový kaštieľ, ktorý dal postaviť Gabriel Balaša. Neskôr bola dobudovaná aj hradná kaplnka. Poslednou majiteľkou hradu bola grófka Almášiová, ktorá v roku 1923 celý areál predala štátu.

Dnes je hrad sídlom unikátneho Múzea bábkarských kultúr a hračiek, jediného svojho druhu na Slovensku. Múzeum je zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky, ako aj dejín regiónu, v ktorom sa múzeum nachádza. Okrem stálych expozícií múzeum organizuje množstvo kultúrnych podujatí a výstavy.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

Mapa
Odporúčané miesta

Pridaj komentár

Povoliť upozornenia OK Nie ďakujem