SNM – Kaštieľ Betliar

· · ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 1)

Kaštieľ Betliar sa nachádza v obci Betliar, neďaleko Rožňavy. Dvojposchodový kaštieľ s štyrmi nárožnými vežami sa stojí uprostred nádherného anglického parku, ktorý má rozlohu 57 hektárov a patrí k najväčším udržiavaným parkom na Slovensku.

Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami. Súčasná podoba kaštieľa pochádza z konca 19. storočia. Kaštieľ do roku 1945 slúžil potrebám betliarskej vetvy Andrássyovcov. V súčasnosti v ňom sídli múzeum s expozíciou Bytovej kultúry šľachty v 18. a 19. storočí.

Na konci 18. storočia začali Andrášiovci budovať okolo kaštieľa prírodný park. Rastú v ňom vzácne exotické stromy a zvyšky prastarého tisového lesa. Park spestrujú jazierka a menšie záhradné stavby. Jeho súčasťou je aj rímsky vodopád, navrhnutý v roku 1823 Josefom Bergmannom, ktorý je s výškou 9 metrov najvyšším umelým vodopádom na Slovensku.

Interiér kaštieľa je rovnako pozoruhodný ako jeho exteriér. Návštevníci môžu obdivovať galériu obrazov, dobový nábytok, hudobný a lovecký salón, knižnicu a exotické zbierky. Jednou z najväčších pozoruhodností kaštieľa je ústredná knižnica, ktorá obsahuje vzácne knihy a rukopisy z 16. a 17. storočia.

Základné informácie

Doplňujúce informácie

  • vhodné pre kočíky
  • vhodné pre rodiny s deťmi
  • atrakcia v interiéri aj exteriéri

Galéria

Mapa


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať