Solivar v Prešove, zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok, predstavuje unikátny komplex technických objektov z 17. storočia. V minulosti slúžil na ťažbu a spracovanie soli, ktorá bola pre región životne dôležitou komoditou. Dnes je Solivar cennou súčasťou mesta a zároveň obľúbeným turistickým cieľom.
Prvé zmienky o ťažbe soli v oblasti Prešova pochádzajú už z 12. storočia. V roku 1572 sa začalo s hlbinnou ťažbou soli, ktorá prebiehala až do roku 1752, keď došlo k zatopeniu baní podzemnou vodou. Baňa sa po tomto nešťastí zmenila na podzemné soľné jazero. To si vyžiadalo zmenu spôsobu ťažby soli – čerpanie soľanky v kožených mechoch pomocou gápľa, ktorý slúžil na vyťahovanie soľanky. Ten dnes spolu so šachtou Leopold patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky Solivaru. Gápeľ bol jedným z najväčších v strednej Európe a poháňali ho kone. Soľanka sa potom ukladala do četerien a následne sa varila v varni, kde sa z nej získavala soľ. Následne sa soľ odvážala do skladu soli.
Dnes je Solivar v Prešove múzeom, ktoré spravuje Slovenské technické múzeum. Návštevníci si tu môžu prezrieť expozície o histórii baníctva a soľníctva, ako aj rôzne technické pamiatky. V Solivare sa taktiež koná množstvo podujatí, ako napríklad festival Solivarské dni, jarmoky a koncerty.
Základné informácie
Doplňujúce informácie
Galéria
Mapa
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Vyhľadávanie
Viac výsledkov...