Spišská Kapitula

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 1)

Spišská Kapitula, často označovaná aj Slovenský Vatikán, je súčasťou mesta Spišské Podhradie. Kedysi bola samostatným cirkevným mestečkom a ešte stále je sídlom spišského biskupa a centrom Spišskej diecézy. Od roku 1993 je spolu s niekoľkými pamiatkami z blízkeho okolia zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Kapitula je tiež mestskou pamiatkovou rezerváciou.

Prvá písomná zmienka o Spišskej Kapitule pochádza z roku 1235 a jej vznik súvisí so založením spišského prepošstva pravdepodobne koncom 12. storočia. V 13. storočí vznikla dominanta mestečka, ktorou je Katedrála sv. Martina. Bohoslužby sa v nej konajú pravidelne v nedeľu. Opevnenie mestečka s dvoma vstupnými bránami postavili v 14. storočí a viackrát prešlo prestavbou.

V areáli Spišskej Kapituly môžu návštevníci vidieť okrem katedráli aj historickú budovu seminára, hodinovú vežu či neskororenesančný biskupský palác zo 17. storočia. Možnosť oddychu v areáli ponúka pekné upravená Biskupská záhrada. Kedysi sa na jej mieste rozprestieral Prepoštský park, vybudovaný už v 17. storočí. Spišská Kapitula je jednoducho dostupná, priamo pri nej sa nachádza parkovisko aj autobusová zastávka.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

MapaOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať