Archeoskanzen Nižná Myšľa

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Archeoskanzen sa nachádza na okraji obce Nižná Myšľa, len pár kilometrov od mesta Košice. Nižná Myšľa bola v roku 1892 označená za archeologickú lokalitu. Archeoskanzen sa rozprestiera na mieste, ktoré predstavuje jedno z najbohatších archeologických nálezísk na Slovensku. V okolí sa podarilo nájsť niekoľko osád z rôznych dôb od praveku až včasného stredoveku. Praveké osídlenia sa tu nachádzajú v lokalitách Skalka, Alamenev, Koscelek, Moľva, Prepoštstvo a Várheď (Varhégy).

Od roku 1977 sa v tejto lokalite uskutočňuje systematický archeologický výskum, ktorý túto lokalitu spopularizoval a to nielen v Európe. Bolo tu nájdených viac 2 000 nádob a viac ako 5 000 bronzových, kostených a kamenných predmetov rozličného významu.

V súčasnosti v areáli archeologického náleziska stojí archeoskanzen, ktorého súčasťou je replika opevnenej osady s obydliami z doby bronzovej, replika obetnej jami, pec na keramiku a pohrebisko. Pravidelne sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia. Pri archeoskanzene návštevníci nájdu novopostavené informačné centrum a malé parkovisko. Cesta ku skanzenu z vlakovej stanice zaberie necelú hodinu.

ZÁKLADNÉ informácie

Galéria

360° fotografia

mapAOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať