SNM – Bojnický zámok

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Bojnický zámok je viditeľný už z veľkej diaľky a je dominantou mesta Bojnice. Vďaka svojej jedinečnosti a kráse patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Od roku 1970 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1113. Pôvodne to bol drevený hrad ktorý bol v priebehu 13. storočia prebudovaný na kamenný. V priebehu storočí ho vlastnili slávne šľachtické rody, napríklad aj Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín či Thurzovci. Jeho poslednými šľachtickými majiteľmi boli Pálfiovci.

V roku 1939 zámok a pozemky k nemu patriace kúpila firma Baťa. Po vojne, na základe Benešových dekrétov, pripadol jej majetok štátu. Od roku 1950 je v zámku umiestnené múzeum, ktoré je dnes súčasťou Slovenského národného múzea. Expozícia múzea prezentuje umelecko-historickú zbierku. Prehliadka zámku so sprievodcom trvá približne 90 minút.

Pod zámkom sa nachádza aj jaskyňa, ktorá bola objavená päťdesiatych rokoch minulého storočia. V minulosti slúžila ako úkryt a zároveň zásobáreň vody. Súčasťou areálu zámku je park s monumentálnymi exemplármi stromov a vzácnou 700 ročnou lipou kráľa Mateja. Na hrade sa počas celého roka koná množstvo kultúrnych podujatí. V tesnej blízkosti zámku sa rozprestiera rozľahlá zoologická záhrada.

ZÁKLADNÉ informácie

Galéria

mapAOdporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať