Orientácia v teréne je základná zručnosť pre každého turistu. Či už sa vydávate na krátku prechádzku do lesa alebo na náročnú horskú túru, schopnosť orientovať sa vám zabezpečí bezpečnosť a umožní vám naplno si užiť pobyt v prírode. V tomto článku vám prinášame užitočné tipy a triky, ako sa orientovať v teréne.

Základné metódy orientácie

Medzi najzákladnejšie metódy orientácie patrí orientácia podľa mapy a kompasu. Mapa poskytuje detailný obraz terénu, s vyznačenými turistickými chodníkmi, vrstevnicami, vodnými tokmi a inými orientačnými bodmi. Kompas zasa slúži na určenie svetových strán a smeru pohybu. Dôležité je vedieť mapu správne čítať a kompas ovládať. Naučte sa identifikovať terénne útvary na mape a porovnávať ich s realitou. S kompasom sa naučte určovať sever a následne aj ostatné svetové strany. Ideálne je kombinovať obe metódy. Na hrubú orientáciu je možné využiť aj slnko, ktoré vychádza na východe a zapadá na západe. Na poludnie (približne o 12:00 stredoeurópskeho času) vrhá najkratší tieň a ukazuje približne južný smer.

V noci je možné orientovať sa podľa hviezd, napríklad Polárkou, ktorá ukazuje sever. Nájdeme ju pomocou súhvezdia Veľký voz (Veľká medvedica). Predĺžením spojnice dvoch posledných hviezd Veľkého voza asi päťkrát nájdeme Polárku.

Orientácia podľa prírodných znakov

V prírode existuje množstvo znakov, ktoré nám môžu napovedať o svetových stranách. Napríklad mach na stromoch rastie prevažne na severnej strane, letokruhy stromov sú na severnej strane hustejšie, mraveniská sú z južnej strany miernejšie a podobne. Tieto znaky však nie sú vždy jednoznačné a mali by sa používať skôr ako doplnok k iným metódam.

Praktické tipy a triky

  • Pred túrou: Dôkladne si naplánujte trasu, preštudujte mapu a zistite si informácie o teréne. Informujte niekoho o vašej trase a predpokladanom čase návratu.
  • Počas túry: Pravidelne kontrolujte svoju polohu na mape alebo pomocou GPS a porovnávajte ju s terénom. Taktiež dôkladne sledujte turistické značky.
  • V prípade straty orientácie: Zostaňte na mieste, pokúste sa zorientovať pomocou mapy a kompasu, alebo zavolajte pomoc. Ak je to možné vráťte sa po známej trase.
  • Zoberte si so sebou: Baterku/čelovku, powerbanku a píšťalku.

Práca s mapou

Mapa je pre turistu nenahraditeľným nástrojom, ktorý poskytuje ucelený obraz o teréne a umožňuje plánovanie trasy, orientáciu v priestore a predvídanie potenciálnych prekážok. Obsah turistickej mapy je bohatý a zahŕňa množstvo dôležitých prvkov. Medzi tie najzákladnejšie patria: vrstevnice (izohypsy), ktoré znázorňujú nadmorskú výšku a tvar terénu; turistické značky a trasy, ktoré uľahčujú orientáciu a navigáciu; vodné toky, jazerá a iné vodné plochy; lesy, lúky a iné typy vegetácie; sídla, cesty, železnice a iné antropogénne prvky; a samozrejme, severka (smer severu). Dôležitá je aj mierka mapy, ktorá udáva pomer medzi vzdialenosťou na mape a skutočnou vzdialenosťou v teréne. Turistické mapy sa zvyčajne používajú v mierkach 1:25 000 alebo 1:50 000, čo znamená, že 1 cm na mape zodpovedá 250 m alebo 500 m v skutočnosti.

Práca s mapou spočíva v jej správnom čítaní a interpretácii. Pred túrou je dôležité si trasu naplánovať na mape, zistiť jej dĺžku, prevýšenie a náročnosť. V teréne potom mapu neustále porovnávame s okolitou krajinou a hľadáme identické body, ktoré nám pomáhajú určiť našu aktuálnu polohu. Dôležité je vedieť určiť svetové strany a orientovať mapu tak, aby sever na mape smeroval na sever v teréne. K tomu nám pomôže kompas alebo buzola. Pomocou vrstevníc dokážeme odhadnúť sklon terénu a predvídať stúpania a klesania. Sledovaním turistických značiek na mape a v teréne sa uisťujeme, že ideme po správnej trase.

Orientácia s mapou v teréne je kľúčová pre bezpečnosť a úspešný priebeh túry. Spočiatku si mapu zorientujeme podľa kompasu, teda otočíme ju tak, aby sever na mape ukazoval na sever v skutočnosti. Následne hľadáme v teréne výrazné body, ktoré nájdeme aj na mape – napríklad vrcholy kopcov, sedlá, vodné toky, križovatky ciest alebo turistických chodníkov. Identifikáciou týchto bodov na mape a v teréne určíme svoju polohu. Ak sa nachádzame na turistickej trase, sledujeme značky v teréne a porovnávame ich s vyznačením na mape. V prípade, že sa od trasy odkloníme, mapa nám pomôže nájsť správny smer a vrátiť sa na pôvodnú trasu. Pravidelná kontrola mapy a porovnávanie s okolitým terénom je základom úspešnej orientácie a predchádza blúdeniu.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc?

Región Horné Považie

Región Horná Nitra

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Bratislavský región

Termíny školských prázdnin v školskom roku 2024/2025

Tatranský národný park

Tieto úžasné miesta v pohorí Branisko musíte navštíviť

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Zábavná hra pre celú rodinu – Veselé kamene

Najnovšie články

Orientácia v teréne: Tipy a triky pre turistov

História turistických značiek na Slovensku: Cesta dlhá viac ako 150 rokov

Kam na rodinný výlet v okolí Sabinova

Kam na rodinný výlet v Malých Karpatoch

KVÍZ: Spoznáte známe slovenské hrady podľa fotografie?

Lipovce: Brána do malebného raja na severovýchode Slovenska

Geocaching – zábava pre každého

Tatranský región

Región Horná Nitra

Región Zamagurie

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Kúria Andrássyovcov v Gombaseku

Horňanská kyselka

Dolňanská kyselka

Priepasť Babská diera

Minerálny prameň Mitická

Rotunda svätého Juraja

Rozhľadňa na Marháte

Sokolie skaly

Visiace skaly

Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
10:21, 28.12.2024
temperature icon 4°C
Humidity Vlhkosť: 58 %
Pressure Tlak: 1030 hPa
Wind Vietor: 3 Km/h
Clouds Oblačnosť: 22%
Visibility Viditeľnosť: 10 km
Sunrise Východ slnka: 07:34
Sunset Západ slnka: 15:52