Lesy v súčasnosti a budúcnosti

Aktuálne lesy na Slovensku pokrývajú okolo 2 miliónov hektárov, ktoré predstavujú 41 percent z celého územia, čo je nad priemerom Európskej únie. Slovenské lesy sú aj dnes charakteristické rozmanitosťou drevín. Takmer dve tretiny tvoria listnaté stromy. Podiel ihličnanov klesá, pričom hlavne pri smreku je to z dôvodu pôsobenia škodcov. Najrozšírenejšími drevinami sú smrek, buk, borovica a dub. Lesy tak ako v minulosti aj dnes plnia mnoho dôležitých funkcií. Sú zdrojom dreva, zásobárňou vody a ďalších prírodných zdrojov. Podieľajú sa na regulácii klímy, ochrane pôdy a biodiverzity. V najväčšej miere sa využívajú na produkciu dreva. Ku príkladu v roku 2022 bola ťažba dreva na Slovensku 10,8 miliónov metrov kubických. Drevo sa využíva na výrobu stavebných materiálov, nábytku, papiera a ďalších produktov. Slovenské lesy sú obhospodarované trvalo udržateľným spôsobom, čo znamená, že sa z nich ťaží len toľko dreva, koľko prirastie. Tento prístup je dôležitý pre zachovanie lesov pre ďalšie generácie.

Slovensko má záujem o to, aby boli v budúcnosti lesy najvýznamnejšou súčasťou prírodného prostredia a nenahraditeľným stabilizátorom krajiny. Mali by čo najlepšie plniť životne dôležité funkcie pre človeka, ako je produkcia kyslíka, regulácia dusíka, pohlcovanie uhlíka, zachytávanie emisií škodlivých látok, ochrana pred žiarením, priaznivý vplyv na klímu a ľudskú psychiku. Mali by tiež plniť významné mimoprodukčné funkcie, ako je zachytávanie zrážok, regulácia odtoku vody a jej čistenie, ochrana pred povodňami, eróziou pôdy, stabilizácia svahov, spevnenie brehov vodných tokov, spevnenie zvetraných pieskov, ochrana hornej hranice lesa a zabránenie vzniku lavín. Lesy by mali byť domovom množstva druhov fauny a flóry a zároveň by mali produkovať drevo, ktoré je po potravinách našou najdôležitejšou a trvalo obnoviteľnou surovinou. Ekonomická pozícia lesného hospodárstva sa zásadne zmení. Doteraz boli predmetom obchodovania v lesnom hospodárstve len produkčné funkcie lesa. Predajom dreva sa v súčasnosti získava približne 80 % všetkých tržieb a výnosov. Tento podiel výnosov z ťažby bude klesať a bude sa zvyšovať príjem z predaja produktov nedrevnej produkcie, zo služieb v strojárskej výrobe a turistickom ruchu.

Budúcnosť lesov na našom území je ovplyvnená mnohými faktormi, ako sú klimatické zmeny, hospodárska činnosť človeka, či spoločenské požiadavky. Na základe už povedaného je možné predpokladať, že ich význam ako základnej zložky prírodného a krajinného prostredia bude stúpať. S tohto dôvodu je isté, že sa budú naďalej posilňovať hlavne vodohospodárske a pôdoochranné funkcie lesov a aj ich nenahraditeľná funkcia v oblasti ochrany rovnováhy v krajine. Na základe súčasných trendov a odhadov sa predpokladá, že by sa mohla lesnatosť krajiny v najbližších desaťročiach zvýšiť na takmer 50 %. Aby sa, ale tento cieľ a potenciál lesov mohol naplniť je potrebné spolupracovať. Lesníci, ochranári prírody, politici a verejnosť musia spoločne pracovať na tom, aby boli lesy na Slovensku trvalo udržateľne obhospodarované. Spoločnosť musí zabezpečiť, aby boli lesníci dostatočne kvalifikovaní a vybavení. Je to nevyhnutné, aby mohli efektívne obhospodarovať lesy. Vláda by mala podporovať vzdelávanie a výskum v oblasti lesníctva. Okrem lesníkov sa musia aj v budúcnosti, tak ako aj dnes, o lesy starať aj ďalšie organizácie a jednotlivci. Veľký význam má napríklad aj dnes ochrana prírody, ktorá sa zameriava na zachovanie lesných biotopov a druhov, ktoré v nich žijú. Podstatná môže byť aj podpora trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. To by sa mohlo dosiahnuť napríklad podporou certifikácie lesov podľa medzinárodných štandardov.

Riziká pre budúcnosť lesov

Na druhej strane lesy Slovenska budú v budúcnosti vystavené viacerým rizikám, ktoré ich môžu ohroziť. Klimatické zmeny sú jednou z najväčších hrozieb pre lesy na celom svete. Zvyšujúca sa teplota a zmeny v zrážkových režimoch spôsobujú, že lesy sú náchylnejšie na suchá, požiare a iné prírodné katastrofy. V chladnejších oblastiach môžu klimatické zmeny viesť k rozšíreniu nenáročných drevín, ktoré môžu narušiť prirodzenú biodiverzitu. Problémom môžu byť aj invázne druhy rastlín a živočíchov, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre lesné ekosystémy. Invázne druhy môžu spôsobiť negatívne zmeny v zložení a štruktúre lesov. Veľmi zlé pre lesy by mohlo byť aj nekontrolovateľné rozšírenie škodcov. Škodcovia totiž môžu spôsobiť masívne odumieranie stromov, čo môže viesť k zmene štruktúry lesov a k zníženiu ich biodiverzity. Škodcovia môžu tiež znížiť produkciu dreva a iných lesných produktov. Ďalšou výzvou pre lesy sa vysoko pravdepodobne stane rastúca populácia. Slovensko má v súčasnosti približne päť a pol milióna obyvateľov a tento počet bude v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou rásť. To znamená, že na lesy bude stúpať tlak z dôvodu potreby dreva, ale aj z dôvodu rekreačného využívania. Posledným problémom, ktorý spomeniem sú veľké kalamitné situácie. Tie sa v posledných rokoch opakovane vyskytujú a spôsobujú rozsiahle škody. V blízkej budúcnosti majú potenciál sa v dôsledku klimatických zmien vyskytovať ešte častejšie a vo väčšej miere ako doteraz. Napriek týmto výzvam je možné, že budúcnosť slovenských lesov bude pozitívna. Ak sa budú lesy naďalej obhospodarovať trvalo udržateľným spôsobom a ak sa budú podnikať kroky na adaptáciu na zmenu klímy, môžu aj naďalej plniť dôležité funkcie pre spoločnosť a prírodu.

Záver

Lesy Slovenska predstavujú neoddeliteľnú súčasť histórie našej krajiny. Ich minulosť svedčí o výrazných zmenách v dôsledku ľudskej činnosti, od doby neporušeného lesného pokryvu až po obdobie trvalo udržateľného obhospodarovania. Súčasný stav lesov je relatívne dobrý, ale vyžaduje si stálu pozornosť a starostlivosť. Lesy nielen poskytujú zdroj dreva, ale aj chránia prírodné zdroje, regulujú klímu a prispievajú k biodiverzite. Budúcnosť lesov čelí viacerým výzvam, vrátane klimatických zmien, rastúcej populácie a rizík spojených s neudržateľným využívaním. Je však jasné, že význam lesov bude nadobúdať na dôležitosti. Ich úloha v udržiavaní ekologického a krajinného rovnováhy sa bude posilňovať, a preto je nevyhnutné, aby sme ich ochranu a udržateľné hospodárenie brali vážne. Je na nás, aby sme zabezpečili, že lesy Slovenska budú zachované a chránené pre budúce generácie. Ochrana lesného dedičstva je spoločným záujmom nás všetkých, a preto je potrebné pracovať spoločne na udržateľnej budúcnosti našich lesov.

Prvú časť článku nájdete tu.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Minulosť, súčasnosť a budúcnosť lesov Slovenska – 1. časť

Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc?

Počuli ste už o agroturistike?

Zákutia Slovenska: Banské mesto Gelnica

Päť skvelých dôvodov prečo sa venovať turistike

KVÍZ: Národné parky Slovenska

Tatranský národný park

KVÍZ: Spoznáte tieto známe miesta Slovenska? Otestujte sa!

12 tipov na jednoduché rodinné výlety v okolí Bratislavy

KVÍZ: Ako dobre poznáte Slovensko? Otestujte si svoje znalosti v krátkom kvíze!

Najnovšie články

Kam na rodinný výlet v Malých Karpatoch

Chladný únik pred letným slnkom: Voľne prístupné jaskyne na východe Slovenska

Lipovce: Brána do malebného raja na severovýchode Slovenska

Osviežte sa v horúcom lete: Kde sa zadarmo okúpať v Košickom kraji

Tieto úžasné miesta v pohorí Branisko musíte navštíviť

Región Dolné Považie

Región Záhorie

Bratislavský región

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Náučný chodník zičiovským parkom

Archeopark Cífer – Pác

Holica (Napoleonov Klobúk)

SNM – Múzeum holokaustu v Seredi

Jánošíkove diery

Kaštieľ Nižná Šebastová

Kríž nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici

Vojenské historické múzeum Piešťany

Západoslovenské múzeum v Trnave

Turzovské jazero

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
14:08, 26.07.2024
temperature icon 19°C
Humidity Vlhkosť: 25 %
Pressure Tlak: 1013 hPa
Wind Vietor: 6 Km/h
Clouds Oblačnosť: 14%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 05:08
Sunset Západ slnka: 20:28