Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc? Na Slovensku totiž nájdete až 220 hradov a hradných zrúcanín a 425 kaštieľov.

Na mape by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Na to aká je Slovensko malá krajina ich tu totiž nájdete priam neskutočné množstvo. Nájdete tu až 220 hradov a hradných zrúcanín a 425 kaštieľ. Každý z týchto nemých svedkov minulosti má svoj jedinečný príbeh. Množstvo z hostilo počas svojej najväčšej slávy významných šľachticov. Niektoré z nich boli svedkami krutých a neľútostných bojov, iné boli dejiskami osláv a významných udalostí.

Naše najznámejšie hrady

Spišský hrad

Spišský hrad je zrúcanina hradu, ktorá leží na vrchole travertínovej kopy nad obcou Spišské Podhradie. Vďaka rozlohe viac ako 4 hektáre je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je z niekoľkými okolitými pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO. V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea. Expozície sa venujú dejinám hradu, stredovekým zbraniam a feudálnej justícii. V blízkosti hradu sa nachádza turisticky vyhľadávaná Sivá Brada, Spišská kapitula a skalnaté mesto Dreveník.

Hrad Devín

Hrad Devín sa nachádza na brale na sútoku Dunaja a Moravy. Hrad patrí medzi najvýznamnejšie historické a archeologické lokality v strednej Európe. Miesto kde sa stretávajú rieky Dunaj a Morava bolo osídlené už od praveku. Na mieste hradu vznikla na začiatku 1. storočia pred Kr. keltská osada. Po Keltoch bol hradný vrch od 1. – 4. storočia súčasťou Limes romanus. V 9. storočí dal knieža Rastislav na hradnom vrchu vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí vzrástol význam hradu, keď sa stal jednou z najdôležitejších pohraničných kráľovských pevností. Hrad bol ďalej 15. – 17. storočí upravovaný, pričom vystriedal niekoľko majiteľov. V roku 1809 ho zničili napoleonské vojská počas obliehania Bratislavy a jej predmostia. Od 20. storočia sa na hrade realizuje archeologický výskum. Aktuálne sa v obnovených priestoroch hradu nachádza stála expozícia Hrad Devín v 13. – 20. storočí.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí medzi dominanty Oravy a najvýznamnejšie hrady na území Slovenska. Hrad stojí na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Hrad postavili v 13. storočí na ochranu uhorsko-poľskej obchodnej cesty. Od roku 1370 bol župným hradom a neskôr bol aj sídlom oravského panstva. V roku 1800 hrad vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. Väčšie rekonštrukčné práce na záchranu hradu začali až po druhej svetovej vojne. V hrade sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V múzeu je umiestnená archeologická, historická, prírodovedná a etnografická expozícia.

Čachtický hrad

Čachtický hrad sa nachádza obcou Čachtice na západnom Slovensku. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré mali chrániť západné hranice Uhorska. Hrad počas jeho existencie vlasnilo množstvo významných rodov. Jeho najznámejším obyvateľom bola bezpochyby grófka Alžbeta Báthory, ktorú pre jej sadistické sklony ju nazývali „krvavá grófka“. Podľa povestí dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi a vďaka tomu zostala mladá a krásna. Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho a odvtedy pustol. Dnes je hrad prekrásnou zrúcaninou s malebnými výhľadmi.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je majestátnou dominantou Trenčína a jeho okolia. Spolu so Spišským hradom patrí k najrozsiahlejších v Európe. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité obchodné cesty. Najznámejším majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý vlastnil niekoľko slovenských hradov a aj preto ho nazývali „Pán Váhu a Tatier“. V roku 1790 hrad vyhorel a odvtedy pustol. Hrad v minulom storočí prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a dnes sú v jeho priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Návštevník môže navštíviť napríklad hladomorňu, Ľudovítou palác, Zápoľského palác a Barborin palác.

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Národný park Slovenský raj

Zákutia Slovenska: Banské mesto Gelnica

Národný park Malá Fatra

Slovensko ako stred Európy

Chladný únik pred letným slnkom: Voľne prístupné jaskyne na východe Slovenska

Rodinný výlet za poznaním: Navštívte tieto prekrásne slovenské hrady

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Zvierací symbol Tatier

Zažite krásu jaskýň: 3 voľne prístupné jaskyne v Slovenskom raji

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Najnovšie články

Chladný únik pred letným slnkom: Voľne prístupné jaskyne na východe Slovenska

Lipovce: Brána do malebného raja na severovýchode Slovenska

Osviežte sa v horúcom lete: Kde sa zadarmo okúpať v Košickom kraji

Tieto úžasné miesta v pohorí Branisko musíte navštíviť

Región Dolné Považie

Región Záhorie

Bratislavský región

Prvá streda v mesiaci

Najlepšie tipy na výlety v Spišskej Novej Vsi a okolí

Hill Hunter GPS: Dobite vrcholy a staňte sa kráľom hôr!

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Náučný chodník zičiovským parkom

Archeopark Cífer – Pác

Holica (Napoleonov Klobúk)

SNM – Múzeum holokaustu v Seredi

Jánošíkove diery

Kaštieľ Nižná Šebastová

Kríž nad bývalým kameňolomom v Záhorskej Bystrici

Vojenské historické múzeum Piešťany

Západoslovenské múzeum v Trnave

Turzovské jazero

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
09:52, 23.07.2024
temperature icon 20°C
Humidity 73 %
Pressure 1017 hPa
Wind 3 Km/h
Clouds Oblačnosť: 67%
Visibility Viditeľnosť: 0 km
Sunrise Východ slnka: 05:04
Sunset Západ slnka: 20:31