Rastlinný kostol a vyvieračka sv. Ladislava

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 4)

Len kúsok od obcí Debraď a Drienovec, sa nachádza fascinujúce miesto, ktoré je obľúbené medzi turistami aj pútnikmi – Rastlinný kostol svätého Ladislava. K tomuto miestu sa viaže starobylá legenda o zbožnom uhorskom kráľovi Ladislavovi, ktorý po náročnom boji na suchej pláni vymodlil prameň, aby zachránil svoje vysmädnuté a unavené vojsko pred záhubou. Prameň, ktorý je dodnes hojný a nevysychá ani počas najväčších suchých období, bol neskôr obklopený kostolom zasväteným svätému Ladislavovi, postaveným na začiatku 13. storočia.

Kostol mal v priebehu histórie ťažké obdobie, kedysi bol zničený Turkami. No koncom 20. storočia sa začali objavovať snahy o jeho obnovu. Vzhľadom na umiestnenie v Národnom parku Slovenský kras, bola obnova podmienená použitím len prírodných a ekologicky prijateľných materiálov. Na stredovekých základoch kostola postupne vyrástol kamenný múrik, na ktorom sa neskôr vybudovala symbolická drevená konštrukcia v tvare niekdajšieho chrámu.

Dnešný areál Rastlinného kostola a vyvieračky je dôležitou križovatkou rôznych turistických trás, pričom výnimočná legenda o svätom Ladislavovi a údajné zjavenia Panny Márie v 50. rokoch 20. storočia robia toto miesto obľúbeným cieľom pre pútnikov.

Cesta k vyvieračke a Rastlinnému kostolu svätého Ladislava vedie po značkovaných turistických chodníkoch z obcí Debraď a Drienovec, ponúkajúc návštevníkom nádherný zážitok spojený s históriou a prírodou.

Základné informácie

Doplňujúce informácie

  • vhodné pre rodiny s deťmi
  • atrakcia v exteriéri
  • náboženské miesto

Galéria

360° fotografia

Mapa


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať