Preskočiť na obsah

SNM – Skanzen ukrajinskej kultúry

Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Skanzen ukrajinskej kultúry sa nachádza na severovýchode Slovenska v meste Svidník. Skanzen bol pre verejnosť otvorený v roku 1982 a je vysunutou expozíciou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Expozícia podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov – Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach.

Na ploche väčšej ako 10 hektárov sa tu nachádza viac ako 50 objektov ľudovej architektúry. V prenesených a zrekonštruovaných pamiatkach ľudovej architektúry pochádzajúcich z rôznych končín severovýchodného Slovenska je inštalovaný ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a ukážky ľudového umenia. Okrem bežných typov obydlí sú v expozícií zastúpené aj všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. Dominantnou stavbou je drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky s bohatou interiérovou výzdobou.

V priestoroch skanzenu sa počas roka koná niekoľko kultúrnych podujatí. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza parkovisko a amfiteáter.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

Mapa
Odporúčané miesta


Najnovšie miesta


Pridaj komentár


Zdielať