Gemerské spojky

·

Gemerské spojky bol projekt, ktorý pozostával zo štyroch železničných úsekov, ktoré mali prepojením existujúcich železníc vytvoriť celistvú dopravnú sieť v Gemeri. Projekt bol vytvorený po viedenskej arbitráži, ktorá prebehla 2. novembra 1938. Kvôli nej totiž pripadla veľká časť územia južného Slovenska Maďarsku.

História

Gemerské spojky boli budované počas 2. svetovej vojny. K budovaniu došlo z dôvodu zabrania južných oblastí Slovenska na základe Viedenskej arbitráže. Spolu s územným krajina stratila aj úseky tratí medzi Rožňavou a Lučencom. Tento fakt spôsobil veľké problémy obyvateľom a podnikateľom na Gemeri. Následkom viedenskej arbitráže sa vytvorili aj izolované trate Brezno – Tisovec – Jesenské, Plešivec – Muráň a Plešivec – Slavošovce. Tieto úseky sa stavitelia rozhodli prepojiť pomocou gemerských spojok.

S ich výstavbou sa začalo v roku 1940. Vzhľadom na priority Nemeckej ríše ich výstavba napredovala pomaly. Krátko pred dokončením v lete 1944 bola však výstavba pre vypuknutie SNP prerušená. Dokončený bol Tisovecký tunel, no tunel pod Homôľkou, pod Dielikom a Koprášsky tunel, ako aj Koprášsky viadukt zostali nedokončené.

Po 2. svetovej vojne sa obnovil prístup k pôvodným tratiam a gemerské spojky už nebolo také nutné dokončiť. Posledné pokusy o ich dokončenie prebehla v roku 1948.

Do súčasnosti sa okrem týchto stavieb v zachovali piliere viaduktov, priepusty a oporné múry, viditeľné sú aj na mnohých miestach násypy i zárezy.

Súčasnosť

V súčasnosti sa gemerské spojky stávajú vyhľadávaným turistickým cieľom.

Slavošovský tunel je voľne priechodný a z oboch strán sú do neho vybudované schody. Vedie cezeň oficiálna cyklotrasa a je stále obľúbenejšou turistickou atrakciou.

Koprášský tunel a viadukt sú taktiež súčasťou cyklotrasy. Koprášský tunel je bez problémov priechodný a jeho okolie je pekne upravené.

Tunel pod Dielikom je neprístupný, kedže je čiastočne zatopený a ide o významné zimovisko netopierov.


Dátum:Odporúčané články


Najnovšie miesta


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať