Čo je vlastne geocaching? Je to hradí do, ktorej sa zapájajú ľudia z celého sveta, aby našli poklady ukryté na tých najrozličnejších miestach. Hľadaným pokladom sú schránky alebo kešky, ktoré sa nachádzajú na GPS súradniciach.

ČO je to geocaching?

Geocaching je hra spočívajúca v hľadaní kešiek. Ich pozíciu získate zo zemepisných súradníc, ktoré nájdete na stránkach www.geocaching.com. Na túto pozíciu musíte vyraziť aby ste kešku získali. Čo, ale nie je vždy jednoduché, pretože väčšinou musíte najprv vyriešiť logickú hádanku a až potom sa dozviete, kde hľadať vytúžený poklad. Krabičky bývajú ukryté na tých najrôznejších miestach. Väčšinou sa ukrývajú na ľahko dostupných zaujímavých miestach. Často sa takéto kešky stávajú motiváciou pre rodinné výlety na inak nepoznané nádherné miesta. Existuje však aj množstvo kešiek, ktoré vás zavedú na miesta na, ktoré by inak ani nenašli a to napríklad do baní, jaskýň a na opustené miesta.

Po objavení kešky sa môžete s pocitom úspechu pokochať ich obsahom. Ten je väčšinou tvorený nejakou drobnou pozornosťou a tiež ceruzkou so zápisníkom, do ktorého úspešní pátrači zapisujú svoj objav. V niektorých schránkach sa dajú nájsť aj špeciálne predmety, ktoré putujú medzi schránkami. V prípade, že sa rozhodnete niečo si z kešky zobrať, mali by ste do nej na oplátku umiestniť iný predmet rovnakej alebo väčšej hodnoty.

Základné druhy kešiek

  • Tradičná keška: schránka, v ktorej sa nachádza minimálne ceruzka a zápisník. Môže mať rôznu veľkosť a sú odlišné aj obťažnosťou ich dosiahnutia.
  • Multikeška: k jej objavenie musíte navštíviť aspoň 2 miesta. Keška je umiestnená na finálnom mieste. Možných je veľa variácií, ale najčastejšie je potrebné splniť nejaké zadanie a tak postúpiť na ďalšie miesta. Nakoniec získate súradnice kešky.
  • Earth keška: miesto kde sa táto keška nachádza je špeciálna geologická lokalita. Cieľom týchto kešiek je vzdelávať kešerov o Zemi. Na zalogovanie kešky je potrebné odpovedať na otázky súvisiace s daným miestom. Na mieste nie je žiadna fyzická keška.
  • Mystery keška: toto je veľmi rôznorodý typ kešiek. Riešenie môže spočívať v ľahkom nájdení odpovedí na nejaké otázky na internete, ale aj veľmi ťažké kvôli riešeniu zložitých matematických problémov.
  • Event keška: kešeri občas organizujú eventy v určitom čase na určitom mieste, kde sa stretávajú a diskutujú o geocachingu. Táto keška označuje takéto miesto.
  • Wherigo keška: špeciálna keška, ktorú je možné hrať len s pomocou kompatibilných GPS prístrojov. Pri tejto hre plníte v teréne rôzne úlohy, spojené s virtuálnym príbehom.

Pravidlá hry

  • Kešku po nájdení nepremiestňujte na iné miesto a ani ju nepoškodzujte.
  • V prípade, že sa rozhodnete niečo si z kešky zobrať, mali by ste do nej na oplátku umiestniť iný predmet rovnakej alebo väčšej hodnoty.
  • Po nájdení kešky sa zapíšte do logbooku (zošita uloženého v keške) a zalogujte svoj nález na stránke www.geocaching.com.

Priebeh hry

  1. Najprv sa musíte bezplatne zaregistrovať na stránke www.geocaching.com.
  2. V ďalšom kroku si vyhľadáte na mape kešky na mieste, ktoré sa chystáte návštíviť. Po kliknutí na kešku si zapíšete alebo stiahnete polohu kešky.
  3. Súradnice si vložte napríklad do mapy v mobile a vyrazte na ne.
  4. Po nájdení kešky sa zapíšte do logbooku (zošita uloženého v keške) a zalogujte svoj nález na stránke www.geocaching.com.

Vyhľadávanie

Odporúčané články

Národný park Poloniny

Tatranský národný park

Pieninský národný park

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Nenáročné výlety v okolí Prešova

11 tipov na málo známe miesta pre rodinné výlety na východe Slovenska

Nenáročné výlety v Banskobystrickom kraji

Najkrajšie hrady na východnom Slovensku

Región Horné Považie

Objavte okolie Bardejova: 5 tipov kam na výlety

Najnovšie články

Zabudnuté hrady východného Slovenska

Najlepšie atrakcie pre rodiny s deťmi v Bratislave a okolí

Nenáročné výlety v Banskobystrickom kraji

11 tipov na málo známe miesta pre rodinné výlety na východe Slovenska

Najchutnejšie minerálne pramene, ktoré sme mali možnosť vyskúšať

Tipy na jednodňové výlety v Slovenskom krase

Hradný expert alebo začiatočník? Otestujte si svoje vedomosti!

Najkrajšie hrady na východnom Slovensku

Skryté poklady Gemera: Miesta, ktoré nepozná každý

Orientácia v teréne: Tipy a triky pre turistov

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Zámocký park Hlohovec

Hlohovský zámok

Most na Trolaskoch

Vyhliadka Šianec

Limbašská vyvieračka

Vršatské bradlá

Hrad Vršatec

Červenokamenské bradlo

Hrad Lednica

Bunker B-S 4 Lány

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest


0 Komentáre
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
02:15, 09.04.2025
temperature icon -5°C
Humidity Vlhkosť: 78 %
Pressure Tlak: 1022 hPa
Wind Vietor: 7 Km/h
Clouds Oblačnosť: 100%
Visibility Viditeľnosť: 10 km
Sunrise Východ slnka: 05:03
Sunset Západ slnka: 18:23