Preskočiť na obsah

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

  Hodnotenie miesta

  Hrad a kaštieľ sa nachádzajú v Liptovskom Hrádoku v okrese Liptovský Mikuláš. Hrad dal v 14. storočí postaviť zvolenský župan Donč na nevysokej vápencovej skale. Bol obkolesený vodnou priekopou, ktorá sa čiastočne zachovala dodnes v podobe jazierka. Úlohou hradu bola ochrana dôležitej obchodnej cesty Via magna. Hrad počas svojej dlhej histórie často menil majiteľov.

  V roku 1600 získal hrad a panstvo Mikuláš Sándorfi, ktorý sa na podnet svojej manželky rozhodol v rokoch 1601 – 1603 rozšíriť hrad o renesančný kaštieľ a ďalšie budovy zabezpečujúce chod panstva. Počas stavovských povstaní na prelome 17. a 18. storočia bol hrad poškodený a po ničivom požiari hradu a kaštieľa v roku 1803 obnovili už len kaštieľ a hrad bol odvtedy v ruinách. V roku 1932 boli problémové časti starého hradu zakonzervované a od roku 1960 až do nežnej revolúcie tu sídlilo Národopisné múzeum Liptova. Po revolúcii však priestory zostali opustené, nevykurované, vystavené nežiadúcim návštevníkom a všetko, čo sa dalo zobrať, bolo odcudzené.

  V roku 2001 kaštieľ kúpila Ing. Dagmar Machová, ktorá v ňom zriadila luxusný hotel Chateau Grand Castle a v súčasnosti renovuje zrúcaninu hradu. Od roku 2012 sa v hrade a v kaštieli opäť nachádza múzeum s malým prehliadkovým okruhom po obnovených častiach objektu. Vstup do hradu a kaštieľa je možný iba so sprievodcom a prehliadka trvá okolo 45 min. Okolie hradu je pekne upravené a v kaštieli nájdete aj reštauráciu.

  Základné informácie

  Galéria

  360° fotografia

  Mapa


  Uložiť miesto:

  Pridať do zoznamu (0)


  Odporúčané miesta

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *