Preskočiť na obsah
Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Zaniknutý hrádok Svinica sa ukrýva na zalesnenom kopci nazývanom Várhegy, necelé 2 km východne od obce Svinica. Bol postavený pravdepodobne na prelome 12. 13. storočia. Jeho úlohou bolo chrániť dôležitú cestu vedúcu cez Dargovský priesmyk. O hrádku sa nezachovalo množstvo informácií a preto sa nedá presne povedať kedy zanikol. Bol dlhý asi 50 metrov a široký okolo 30 metrov. Jeho súčasťou bola palácová stavba a obranná veža. Celý bol obklopený asi meter hrubými múrmi. Ďalšou súčasťou opevnenia bola približne 5 metrov hlboká priekopa obklopená obranným valom.

Do súčasnosti sa z hrádku nezachovalo skoro nič, no stále sú dobre viditeľné pozostatky priekopy a obranného valu, ktorý ho obklopoval. Na mieste hrádku sa nachádza veľké množstvo kameňov z už zaniknutých múrov. Z priestorov opevnenia je skvelý výhľad na široké okolie, najmä na Dargovský priesmyk, Slanské vrchy a obec Svinica.

K hrádku sa dá dostať z obce po poľnej a lesnej ceste za menej ako hodinu. Cesta je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.

Základné informácie

  • Kraj: Košický
  • Okres: Košice-okolie
  • Vstupné: Zadarmo
  • Časová náročnosť: 1,5 hodiny
  • GPS: 48.7287801N, 21.4842510E

Galéria

360° fotografia

Mapa
Odporúčané miesta


Najnovšie miesta


Pridaj komentár


Zdielať