Preskočiť na obsah
Hodnotenie miesta
Pridať do zoznamu (0)

Liptovský hrad je najvyššie položený hrad na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených hradov v celej strednej Európe. Nachádza sa vo výške až 993 m n.m. v blízkosti obce Kalameny. Z hradu je panoramatický výhľad na Liptovskú Maru, Liptov, Liptovský Mikuláš, Nízke Tatry a na Chočské vrchy.

Bol postavený na mieste staršieho opevneného hradiska v polovici 13. storočia a ako dokončený sa prvý raz spomína v roku 1262. Jeho úlohou bolo strážiť dôležitú cestu, vedúcu priesmykom medzi Liptovom a Oravou do Poľska a zároveň bol aj strediskom liptovského hradného panstva, neskôr i samostatnej Liptovskej župy. Hrad počas svojho fungovania vystriedal niekoľko majiteľov. Hrad bol počas bojov kočom 15. storočia ťažko poškodený. Následne bol zbúraný a opustený.

V areáli hradu sa dnes nachádza archeologická expozícia v prírode. Hradné múry sú zakonzervované a celý priestor je pekne upravený. Cesta na hrad z obce Kalameny po žltej turistickej značke trvá 1,5 hodiny. Cestu na hrad z obce spestrujú náučné tabule.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

Mapa
Odporúčané miesta

Pridaj komentár

Povoliť upozornenia OK Nie ďakujem