Hľadáte dobrodružstvo mimo vyšliapaných chodníkov, túžite po pokojnom oddychu v lone prírody alebo chcete spoznať skryté poklady histórie a kultúry? V tom prípade ste na správnom mieste!
V tomto článku vám predstavíme jednoduché a málo známe tipy na výlety v okolí Košíc, ktoré uspokoja aj tých najmenších turistov. Nechajte sa inšpirovať krásou našej vlasti a objavte miesta, o ktorých ste doteraz možno ani netušili.
1. Rozhľadňa Perínske rybníky
Rozhľadňa stojí na brehu prekrásnych Perínskych rybníkov, neďaleko obce Perín-Chym. Rybníky sú chráneným areálom vyhláseným na ochranu pôvodného biotopu rybníkov močaristej Bodvianskej depresie, ako cenného prvku krajiny. Rozhľadňa bola u nich postavená v roku 2021. Z jej vyhliadkového podlažia je skvelý výhľad na hladinu okolitých rybníkov a hniezdiace vtáctvo.
K rybníkom sa návštevníci dostanú po ceste od miestnej komunikácie spájajúcej obce Perín-Chym a Vyšný Lánec. Na tomto mieste začína aj náučný chodník venovaný chránenej oblasti. Návštevníci sa k rozhľadni od prvej náučnej tabule dostanú za 10 minút.
2. Vrabčie skaly
Náučný chodník Vrabčie skaly nájdete na severnom okraji mesta Košice v hojne navštevovanej Čermeľskej doline. Vybudovali ho Mestské lesy Košice a.s. v roku 2015. Jeho trasa sa začína na parkovisku pri zastávke MHD Čermeľ, neďaleko stanice detskej železnice. Má dĺžku 5 km a prevýšenie približne 170 m. Prejdenie celého okruhu trvá necelé dve a pol hodiny. Na prvej polovici trasy náučného chodníka sú rozmiestnené náučné tabule venované vtáčiemu životu. Takisto na ňom nájdete niekoľko drevených a kovových mostov. Približne v polovici chodníka sa nachádzajú krásne skaly, ktoré ponúkajú výhľad do doliny.
3. Planíkové pleso
Planíkové pleso sa nachádza v lese pri Košiciach za sídliskom Ťahanovce. Nejedná sa o skutočné pleso, ale o sústavu niekoľkých umelých jazierok. Tie vznikli po vybudovaní umelých hrádzí na lesnom potôčiku. Obklopuje ich hustý les a v okolí sa nachádzajú miesta na odpočinok aj s ohniskami. Cesta sem zo sídliska Ťahanovce trvá len 20 minút.
4. Vyhliadka na kline
Vyhliadku na kline nájdete na okraji obce Hrašovík. Bola postavená v roku 2018 a k jej slávnostnému otvoreniu došlo v roku 2019. Napriek tomu, že má len jedno poschodie je z nej skvelý výhľad na široké okolie. Sú z nej krásne viditeľné Slanské vrchy, rieka Torysa, okolité obce a lesy.
5. Hrad Bukovec
Hrad Bukovec sa nachádza západne od obce Bukovec, nad vodnou nádržou Bukovec. Postavili ho na konci 12. storočia Čurkovci z Malej Idy, ktorí ho vlastnili až do roku 1401. Vtedy ho kráľ Žigmund Luxemburský prevzal do svojho vlastníctva a v roku 1427 ho dal do držby šľachticovi Šebastianovi z Geče. Hrad nemal počas svojej existencie žiadnu významnejšiu úlohu a zanikol na prelome 15. a 16. storočia. Do súčasnosti sa z neho zachovala priekopa, základy vežovitej stavby a zvyšky múrov obvodového opevnenia.
6. Koscelek
Koscelek je zaniknutý ranogotický kostolík, ktorý sa nachádza v lese neďaleko obcí Vyšná Myšľa a Nižná Myšľa v okrese Košice-okolie. Bol postavený na začiatku 13. storočia a slúžil ako farský kostol pre osadu, ktorá sa v okolí nachádzala. Táto osada však bola pravdepodobne v roku 1458 zničená vojskami Jána Jiskru a zanikla.
Z kostolíka sa dodnes zachovali približne 1,5 metra vysoké zrekonštruované kamenné múry, oltárna menza a čiastočne zachovaná tehlová dlážka. Kostolík je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok. Z obce Nižná Myšľa sa k nemu dá dostať po turistickej trase za približne 30 minút.
7. Drevené sochy pri Beniakovciach
Drevené sochy stoja na poli nad obcou Beniakovce. Boli tu postavené na pamiatku bitky pri Rozhanovciach, ktorá sa tu odohrala 15. 6. 1312 medzi kráľom Karolom Róbertom a odbojnými Omodejovcami. Víťazstvo kráľa a jeho spojencov, vrátane mesta Košice, znamenalo koniec dlhoročnej vlády Abovcov na východnom Slovensku a upevnenie centrálnej štátnej moci. Pri sochách sú umiestnené náučné tabule, ktoré návštevníka oboznámia z touto významnou historickou udalosťou. Medzi viac ako desiatimi sochami samozrejme nájdeme rytierov a lukostrelcov. Na miesto sa dá dostať po poľnej ceste z obce za pár minút.
Vyhľadávanie
Viac výsledkov...