Monastyr Zostúpenia sv. Ducha

· ·
Hodnotenie miesta: (počet hlasov: 0)

Monastyr Zostúpenia sv. Ducha už od 14. storočia púta pozornosť ľudí, ktorý okolo neho cestujú. Stojí na okraji obce Krásny Brod na severovýchode Slovenska. Dnes častým cieľom turistov smerujúcich do Medzilaboriec, ktoré sú domovom Múzea moderného umenia Andyho Warhola.

Jeden z najstarších a najvýznamnejších monastierov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku dal postaviť Šľachtic Teodor Koriatovič. Dal ho vybudovať na mieste kde sa zázračne uzdravil istý žobrák – slepec, ktorý tadiaľto prechádzal v piatok pred sviatkom Zostúpenia Svätého Ducha. Pretrel si oči vodou zo studničky a vrátil sa mu zrak. Miestny obyvatelia tu potom postavili kaplnku s ikonou, ktorá sa dodnes nachádza v tunajšom chráme Pokrovu presvätej Bohorodičky. V monastieri po jeho dokončení začali pôsobiť mnísi – baziliáni.

V roku 1603 protestant gróf Drugeth prikázal Monastyr spáliť, no neskôr ho dal znova vybudovať. Druhý raz bol monastyr zničený začiatkom 18. storočia v čase Rákocziovských vojen, ale neskôr bol opäť obnovený. Počas prvej svetovej vojny bol kláštor zničený tretí krát a to ruskými a rakúsko-uhorskými vojskami a odvtedy zostal v ruinách. V roku 2002 bol v blízkosti kláštora posvätný nový kláštor, ktorý dala postaviť rehoľa baziliánov.

Okolie ruín kláštora je pekne upravené, nachádzajú sa tu lavičky a informačná tabuľa. Vedľa kláštora stojí kaplnka zasvätená Pokrovu Presvätej Bohorodičky a za ňou mníšsky cintorín, kde sú pochovaní aj vojaci z 1. svetovej vojny. Každoročne sa tu na sviatok Zoslania Svätého Ducha a Pokrovu – Ochrany Presvätej Bohorodičky konajú odpustové slávnosti.

Základné informácie

Galéria

360° fotografia

Mapa


Predchádzajúci
Ďaľší

Odporúčané miesta

Zobraziť viac Zobraziť menej

Najnovšie miestaPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Zdielať