Hľadáte únik pred letným slnkom a zároveň túžite po dobrodružstve? V tom prípade sú pre vás ideálne voľne prístupné jaskyne východe Slovenska. Tieto fascinujúce podzemné útvary ponúkajú nielen príjemné ochladenie, ale aj možnosť spoznať skryté krásy našej krajiny.

Východ Slovenska je bohatý na krasové oblasti, v ktorých sa nachádza mnoho jaskýň. Niektoré z nich sú sprístupnené verejnosti so sprievodcom a vstupným poplatkom, no mnohé ďalšie sú voľne prístupné a otvorené pre všetkých dobrodruhov. Nižšie nájdete tie najzaujímavejšie a najkrajšie z nich.

Objavte krásu Silickej ľadnice

Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny približne 2 kilometre od obce Silica. Je výnimočná tým, že ide o najnižšie položenú ľadovú jaskyňu na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 m n. m. Jaskyňa je dlhá 1100 m a hlboká 110 m, vytvorená je v druhohorných vápencoch silického príkrovu. Vody Čierneho potoka zo Silickej ľadnice tečú do Gombaseckej jaskyne.

Približne pred 2000 rokmi vznikla prepadnutím stropu obrovská priepasť, ktorú dnes môžu návštevníci obdivovať. Vstupný portál jaskyne môžu návštevníci obdivovať z upravenej terasy, pričom samotná jaskyňa nie je verejnosti prístupná. V portáli sa celoročne nachádza skromná ľadová výzdoba. Najkrajšia cesta k jaskyni vedie po žltej turistickej značke z obce Silica.

Užite si pokoj a ticho v jaskyni v Havranej skale

Jaskyňa v Havranej skale sa nachádza pod vrcholom výrazného vrchu Havrania skala. Vrch leží na území Slovenského raja v blízkosti malebnej dedinky Stratená. Jaskyňa má dĺžku 29 metrov a vstupný portál s výškou viac ako 6 metrov. Jej priestory sú pomerne veľké, avšak nemajú žiadnu krasovú výzdobu. Je možné sa k nej dostať po žltej turistickej trase vedúcej z obce Stratená na Havraniu skalu. Jaskyňa sa nachádza priamo pri turistickej trase, takže ju nie je možné prehliadnuť.

Zažite dobrodružstvo v jaskyni Šarkanova diera

Jaskyňa Šarkanova diera sa ukrýva v divokých lesoch planiny Galmus v blízkosti obce Poráč. Dĺžka podzemných priestorov je 178 metrov a leží v nadmorskej výške 690 m n.m. v doline potoka Jordán. Priestory jaskyne tvorí Pastierska chodba, Archeologický dóm, ktorý cez ďalšiu sieň končí Galériou. Najväčším priestorom jaskyne je Vysoký dóm. V jaskyni boli objavené zlomky pravekých nádob z mladšej doby kamennej, kosti jaskynného medveďa, vlka, jeleňa a jaskynného leva. Vedľa jaskyne sa nachádza verejnosti neprístupná jaskyňa Chyža s dĺžkou 14 m.

Šarkanova diera je čiastočne verejnosti voľne prístupná. Pred jaskyňou je pre turistov k dispozícii prístrešok a informačná tabuľa. Dá sa k nej dostať po náučnom chodníku z obce Poráč za 40 minút.

Prejdite sa po náučnom chodníku k jaskyni Dúpna

Jaskyňa Dúpna sa ukrýva v národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol len kúsok od mesta Humenné. Jaskyňa je tvorená sieňou s rozmermi 20×17 metrov. Vstup do jaskyne je tvorený asi 5 metrov vysokým portálom. V zimných mesiacoch v jaskyni zimujú netopiere. K jaskyni sa dá dostať po náučnom chodníku, ktorého absolvovanie trvá približne 3 hodiny.

Spoznajte históriu jaskyne Oltárna diera

Oltárna diera sa nachádza v lese nad obcou Hrhov v Slovenskom krase. Dĺžka jej priestorov je len 15 metrov, no určite stojí za návštevu. Obklopuje ju nádherná príroda, typická pre krasové pohoria. Z miest v jej okolí sú skvelé výhľady na dolinu a obec Hrhov pod ňou. Počas tatárskych vpádov a II. svetovej vojny sa v nej a okolitých jaskyniach ukrývali obyvatelia neďalekých obcí.

K Oltárnej diere sa dá dostať z obce po žltej značke za približne 40 minút. Posledný úsek cesty je dosť strmý a kamenistý, preto je potrebné pri jeho zdolavaní dbať na opatrnosť a bezpečnosť.

Oddýchnite si v jaskyni Peško

Jaskyňa Peško sa nachádza v masíve rovnomenného 40 metrov vysokého brala, v katastrálnom území obce Bretka v okrese Rožňava. Je tvorená 17 metrov dlhým krasovým tunelom s otvormi na oboch koncoch. Na jej konci sa nachádza vyhliadková plošina, z ktorej je krásny výhľad na okolitú prírodu a rieku Muráň. Zaujímavosťou je, že počas druhej svetovej vojny slúžila ako úkryt pre ľudí z obce. Jaskyňa je súčasťou náučného chodníka Prielom Muráňa. Cesta z dediny k jaskyni po náučnom chodníku trvá 20 minút.

Tipy pre návštevu voľne prístupných jaskýň

  • Skontrolujte predpoveď počasia a oblečte sa primerane.
  • Vezmite si so sebou zdroj svetla.
  • Vstupujte do jaskyne len vtedy, ak ste fyzicky zdatní a nemáte strach z tmavých priestorov.
  • Rešpektujte prirodzené prostredie jaskyne a nenechajte v nej žiadny odpad.

Okrem spomínaných jaskýň existuje na východe Slovenska mnoho ďalších voľne prístupných jaskýň, napríklad:

Vyhľadávanie

Viac výsledkov...

Generic selectors
Iba presné zhody
Hľadať v názve
Hľadať v obsahu
Post Type Selectors

Odporúčané články

Zažite nezabudnuteľný víkend v okrese Gelnica

Národný park Slovenský kras

Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc?

Národný park Nízke Tatry

Región Záhorie

Jednoduché a málo známe tipy na výlety v okolí Košíc

Viete kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku?

Národný park Malá Fatra

Región Tekov

Pieninský národný park

Najnovšie články

Región Spiš

Región Novohrad

Región Podpoľanie

Región Orava

Región Kysuce

Termíny školských prázdnin v školskom roku 2024/2025

Región Liptov

Región Turiec

Región Horehronie

Región Hont

Podujatia a udalosti

Nadchádzajúce udalosti

Najnovšie miesta

Melichova skala

Partizánsky bunker na Prednej Poľane

Dolina Vyvieranie

Demänovská hora

Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier

Bencúrova veža

Kolkáreň a tančiareň v Železníku

Banský náučný chodník v Kvetnici

ART.4G.PARK Gánovce

Vrch Kohút

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
20:09, 07.09.2024
temperature icon 18°C
Humidity Vlhkosť: 58 %
Pressure Tlak: 1018 hPa
Wind Vietor: 7 Km/h
Clouds Oblačnosť: 76%
Visibility Viditeľnosť: 10 km
Sunrise Východ slnka: 06:07
Sunset Západ slnka: 19:12