Východné Slovensko je región bohatý na krásnu prírodu, históriu a kultúru. Nájdete tu množstvo miest, ktoré sú ideálne pre rodinné výlety, no často sú prehliadané. Jarné prázdniny sú skvelou príležitosťou vydať sa s rodinou na dobrodružnú cestu a objaviť tieto skryté poklady. Tu je 8 tipov na málo známe miesta, ktoré vás určite očaria.
Vyhliadka Suchý vrch
Vyhliadka Suchý vrch sa nachádza v Rakoveckom sedle medzi Ostrou a dobšinským Suchým vrchom, neďaleko Dobšinej a obce Mlynky. Táto rozhľadňa, hoci nie je veľmi známa, ponúka úchvatný panoramatický výhľad na okolitú krajinu a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a krásu prírody. V jej spodnej časti sa totiž nachádza turistická útulňa, ktorá ponúka možnosť prenocovania s nádherným výhľadom. Návštevníci rozhľadne z nej majú výhľad na mesto Dobšiná s okolím, Revúcku vrchovinu, Stolické vrchy, Slovenský raj, Nízke Tatry s majestátnou Kráľovou hoľou a časť Vysokých Tatier.



Letohrádok Sans Souci – Tisícročná kaplnka
Na úbočí kopca Zámčisko nad obcou Iliašovce sa nachádza krásna kaplnka, ktorá bola kedysi súčasťou areálu honosného letohrádku Sans Souci. Letohrádok, v preklade „bez starostí“, nechal postaviť v roku 1773 gróf Štefan Csáky pre svoju manželku Júliu. Letohrádok bol miestom oddychu a zábavy, kde sa konali honosné bály a hostiny. Avšak, idylka netrvala večne. Extravagantný životný štýl Csákyovcov viedol k zadlženosti a rodinným rozporom. Nešťastný gróf Štefan dal nakoniec celý letohrádok okrem kaplnky a obelisku zbúrať a zariadenie letohrádku rozpredať.
O záchranu a obnovu kaplnky a jej okolia sa už dlhšiu dobu stará Občianske združenie Sans Souci. Vďaka ich aktivitám bola kaplnka zrekonštruovaná a v areáli pribudli lavičky, informačné panely a cyklotrasa.



Vrch Šimonka
Šimonka je s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. najvyšším vrchom Slanských vrchov a zároveň aj najvyšším bodom okresu Vranov nad Topľou. Na vrchol vedú značené turistické chodníky z rôznych smerov, napríklad od obce Zlatá Baňa, Hermanovce nad Topľou či priamo z Prešova. Na vrchole sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci panoramatický výhľad na sever, východ a západ. Za priaznivého počasia sa naskytá pohľad aj na vzdialené končiare Vysokých Tatier a Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.



Banský náučný chodník Mních
Banský náučný chodník Mních je skvelým miestom pre rodinný výlet s deťmi, ktoré sa môžu dozvedieť veľa o baníckej histórii tohto regiónu. Chodník vedie hrebeňom kopca Mních, pod ktorým sa rozprestierala pôvodná uhliarska osada. Prvá písomná zmienka o ťažbe železnej rudy v tejto oblasti pochádza z roku 1758, pričom banícka činnosť tu pretrvávala až do roku 1991. Dnes tento náučný chodník ponúka návštevníkom možnosť spoznať náročnú prácu baníkov v minulosti a oboznámiť sa s rôznymi objektmi, ktoré s baníctvom súviseli. Trasa je dlhá 2,4 kilometra s prevýšením 165 metrov a jej prejdenie trvá približne 1,5 hodiny.



Miniskanzen drevených chrámov v Ľutine
Miniskanzen drevených chrámov sa nachádza v areáli pútnického miesta Baziliky minor v Ľutine. Je to jedinečný skanzen, ktorý prezentuje jedinečné kultúrne dedičstvo východného Slovenska. V miniskanzene sa nachádzajú kópie viac ako 40 drevených chrámov z východného Slovenska, ako aj niekoľko chrámov z poľského pohraničia. Všetky modely sú zhotovené v mierke 1:10, čo umožňuje návštevníkom obdivovať ich detaily zblízka. Okrem kostolíkov v areáli baziliky návštevníci nájdu aj novopostavený drevený chrám, ktorého veža slúži aj ako vyhliadka.



Morské oko
Morské oko, nazývané aj Veľké Vihorlatské jazero, je najväčším jazerom vo Vihorlatských vrchoch a tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Je jedným z najkrajších miest na východnom Slovensku. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 618 m n. m. a jeho rozloha je približne 14 ha. Vzniklo zahradením doliny potoka Okna mohutným zosuvom, ktorý vytvoril prírodnú hrádzu. Morské oko je obklopené hustými lesmi a jeho brehy ponúkajú nádherné výhľady na okolitú prírodu. Jeho okolie je ideálnym miestom pre turistiku, prechádzky a relax v prírode. V okolí jazera sa nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú k ďalším zaujímavým miestam v Vihorlatských vrchoch.



Tomašovská Belá a vodná nádrž Klauzy
Tomášovská Belá je úzka roklina v severovýchodnej časti Slovenského raja na toku Bieleho potoka. Má dĺžku približne 9 kilometrov a ústi v Prielome Hornádu. Jej steny sú tvorené vápencovými skalami, ktoré sú v niektorých miestach vysoké až 200 metrov. Dolinou vedie zelená turistická trasa umožňujúca prechod naprieč Slovenským rajom z juhu od Dediniek na sever k Čingovu alebo naopak. Turistická trasa je vybavená drevenými lávkami, mostíkmi a stúpačkami.
Vodná nádrž Klauzy sa nachádza na konci doliny Tomášovská Belá. Je to malá vodná nádrž, ktorá bola vybudovaná v 18. storočí na splavovanie dreva. Nádrž je obklopená lesmi a ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu. Súčasťou hrádze vodnej nádrže je aj drevený zastrešený most s posedením, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a vychutnať si krásu tohto miesta.



Markušovský skalný hríb
Markušovský skalný hríb, ktorý sa nachádza pri obci Markušovce, je jedným z najkrajších a najznámejších skalných útvarov svojho druhu na Slovensku. Skalný hríb je tvorený približne 8 metrov vysokou nohou a klobúkom s priemerom 3 metre. Noha je tvorená zlepencom, vďaka čomu podlieha erózii rýchlejšie ako klobúk, ktorý je tvorený tvrdším pieskovcom. Okolo hríbu vedie turistický chodník spájajúci obec Markušovce s obcou Matejovce nad Hornádom. V blízkosti sa nachádza aj ďalšie zaujímavé miesto, a to Šikľavá skala.



Hrad Kamenica
Zrúcanina hradu Kamenica sa nachádza na vápencovom bradle nad obcou Kamenica v okrese Sabinov. Hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia grófom Dietrichom. V 16. storočí bol zničený a jeho skazu dovŕšila rodina Tahy, ktorá použila materiál z múrov hradu na postavenie liehovaru v Lúčke. Do dnešných dní sa z neho zachovalo už len niekoľko častí múrov. K najzachovalejším častiam hradu patrí severný múr východného paláca. Areál hradu s okolím je pekne upravený a udržiavaný. Návštevníci tu majú k dispozícii altánok a lavičky. Na hrad sa dá dostať z obce po náučnom chodníku s desiatimi informačnými tabuľami za približne 30 minút.



Jarabinský prielom
Jarabinský prielom je situovaný severne od obce Jarabina, len niekoľko kilometrov od mesta Stará Ľubovňa. Dolinu, ktorá v niektorých miestach dosahuje šírku len tri metre, vytvoril nenápadný potok Malý Lipník. Kaňonovité údolie sa nachádza na približne pol kilometrovom úseku potoka. Potok sa na ňom zaryl hlboko do krajiny a vytvoril niekoľko menších vodopádov obkopených až 20 metrov vysokými stenami.
V prielome je vybudovaný náučný chodník, ktorý návštevníkom umožňuje bezpečnejší a jednoduchší zostup do tiesňavy. Súčasťou chodníka sú kovové schodiská a vyhliadkové plošiny. Návšteva rokliny je nenáročnou túrou vhodnou aj pre rodiny s deťmi. Prechod samotnou roklino trvá len niekoľko desiatok minút.



Rozhľadňa na Čarnej hure
Rozhľadňa na Čarnej hure stojí na svahu Čiernej kopy vo výške 1 030 m n. m., nad obcou Krásna Lúka. Postavili ju miestni dobrovoľníci, ktorý stále pracujú na jej zveľaďovaní. Rozhľadňa pozostáva z veľkého dreveného altánku s posedením a vyhliadkovej kovovej lávky s ďalekohľadom. Altánok s vyhliakovou plošinou sú umiestnené na prirodzenom vyvýšenom mieste a tak poskytujú ničím nerušený výhľad ponad koruny stromov. Za jasného počasia je odtiaľto čarokrásny výhľad na región Hornej Torysy, hrad Kamenica, Ľubovniansky hrad, Hanigovský hrad, Šarišský hrad, Lipany, Sabinov, pohorie Čergov a dokonca aj na Pieniny. Rozhľadňa je prístupná po značenej turistickej trase z obce Krásna Lúka. Výstup k nej zaberie najviac 1,5 hodiny.



Veríme, že tieto tipy vám pomôžu prežiť nezabudnuteľné jarné prázdniny s rodinou a objaviť krásy východného Slovenska. Ďalšie tipy na výlety nájdete v kategóriách Košický kraj a Prešovský kraj.