Východné Slovensko je región bohatý na krásnu prírodu, históriu a kultúru. Nájdete tu množstvo miest, ktoré sú ideálne pre rodinné výlety, no často sú prehliadané. Jarné prázdniny sú skvelou príležitosťou vydať sa s rodinou na dobrodružnú cestu a objaviť tieto skryté poklady. Tu je 8 tipov na málo známe miesta, ktoré vás určite očaria.

Vyhliadka Suchý vrch

Vyhliadka Suchý vrch sa nachádza v Rakoveckom sedle medzi Ostrou a dobšinským Suchým vrchom, neďaleko Dobšinej a obce Mlynky. Táto rozhľadňa, hoci nie je veľmi známa, ponúka úchvatný panoramatický výhľad na okolitú krajinu a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a krásu prírody. V jej spodnej časti sa totiž nachádza turistická útulňa, ktorá ponúka možnosť prenocovania s nádherným výhľadom. Návštevníci rozhľadne z nej majú výhľad na mesto Dobšiná s okolím, Revúcku vrchovinu, Stolické vrchy, Slovenský raj, Nízke Tatry s majestátnou Kráľovou hoľou a časť Vysokých Tatier.

Letohrádok Sans Souci – Tisícročná kaplnka

Na úbočí kopca Zámčisko nad obcou Iliašovce sa nachádza krásna kaplnka, ktorá bola kedysi súčasťou areálu honosného letohrádku Sans Souci. Letohrádok, v preklade „bez starostí“, nechal postaviť v roku 1773 gróf Štefan Csáky pre svoju manželku Júliu. Letohrádok bol miestom oddychu a zábavy, kde sa konali honosné bály a hostiny. Avšak, idylka netrvala večne. Extravagantný životný štýl Csákyovcov viedol k zadlženosti a rodinným rozporom. Nešťastný gróf Štefan dal nakoniec celý letohrádok okrem kaplnky a obelisku zbúrať a zariadenie letohrádku rozpredať.

O záchranu a obnovu kaplnky a jej okolia sa už dlhšiu dobu stará Občianske združenie Sans Souci. Vďaka ich aktivitám bola kaplnka zrekonštruovaná a v areáli pribudli lavičky, informačné panely a cyklotrasa.

Vrch Šimonka

Šimonka je s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. najvyšším vrchom Slanských vrchov a zároveň aj najvyšším bodom okresu Vranov nad Topľou. Na vrchol vedú značené turistické chodníky z rôznych smerov, napríklad od obce Zlatá Baňa, Hermanovce nad Topľou či priamo z Prešova. Na vrchole sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci panoramatický výhľad na sever, východ a západ. Za priaznivého počasia sa naskytá pohľad aj na vzdialené končiare Vysokých Tatier a Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.

Banský náučný chodník Mních

Banský náučný chodník Mních je skvelým miestom pre rodinný výlet s deťmi, ktoré sa môžu dozvedieť veľa o baníckej histórii tohto regiónu. Chodník vedie hrebeňom kopca Mních, pod ktorým sa rozprestierala pôvodná uhliarska osada. Prvá písomná zmienka o ťažbe železnej rudy v tejto oblasti pochádza z roku 1758, pričom banícka činnosť tu pretrvávala až do roku 1991. Dnes tento náučný chodník ponúka návštevníkom možnosť spoznať náročnú prácu baníkov v minulosti a oboznámiť sa s rôznymi objektmi, ktoré s baníctvom súviseli. Trasa je dlhá 2,4 kilometra s prevýšením 165 metrov a jej prejdenie trvá približne 1,5 hodiny.

Miniskanzen drevených chrámov v Ľutine

Miniskanzen drevených chrámov sa nachádza v areáli pútnického miesta Baziliky minor v Ľutine. Je to jedinečný skanzen, ktorý prezentuje jedinečné kultúrne dedičstvo východného Slovenska. V miniskanzene sa nachádzajú kópie viac ako 40 drevených chrámov z východného Slovenska, ako aj niekoľko chrámov z poľského pohraničia. Všetky modely sú zhotovené v mierke 1:10, čo umožňuje návštevníkom obdivovať ich detaily zblízka. Okrem kostolíkov v areáli baziliky návštevníci nájdu aj novopostavený drevený chrám, ktorého veža slúži aj ako vyhliadka.

Morské oko

Morské oko, nazývané aj Veľké Vihorlatské jazero, je najväčším jazerom vo Vihorlatských vrchoch a tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Je jedným z najkrajších miest na východnom Slovensku. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 618 m n. m. a jeho rozloha je približne 14 ha. Vzniklo zahradením doliny potoka Okna mohutným zosuvom, ktorý vytvoril prírodnú hrádzu. Morské oko je obklopené hustými lesmi a jeho brehy ponúkajú nádherné výhľady na okolitú prírodu. Jeho okolie je ideálnym miestom pre turistiku, prechádzky a relax v prírode. V okolí jazera sa nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú k ďalším zaujímavým miestam v Vihorlatských vrchoch.

Tomašovská Belá a vodná nádrž Klauzy

Tomášovská Belá je úzka roklina v severovýchodnej časti Slovenského raja na toku Bieleho potoka. Má dĺžku približne 9 kilometrov a ústi v Prielome Hornádu. Jej steny sú tvorené vápencovými skalami, ktoré sú v niektorých miestach vysoké až 200 metrov. Dolinou vedie zelená turistická trasa umožňujúca prechod naprieč Slovenským rajom z juhu od Dediniek na sever k Čingovu alebo naopak. Turistická trasa je vybavená drevenými lávkami, mostíkmi a stúpačkami.

Vodná nádrž Klauzy sa nachádza na konci doliny Tomášovská Belá. Je to malá vodná nádrž, ktorá bola vybudovaná v 18. storočí na splavovanie dreva. Nádrž je obklopená lesmi a ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu. Súčasťou hrádze vodnej nádrže je aj drevený zastrešený most s posedením, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a vychutnať si krásu tohto miesta.

Markušovský skalný hríb

Markušovský skalný hríb, ktorý sa nachádza pri obci Markušovce, je jedným z najkrajších a najznámejších skalných útvarov svojho druhu na Slovensku. Skalný hríb je tvorený približne 8 metrov vysokou nohou a klobúkom s priemerom 3 metre. Noha je tvorená zlepencom, vďaka čomu podlieha erózii rýchlejšie ako klobúk, ktorý je tvorený tvrdším pieskovcom. Okolo hríbu vedie turistický chodník spájajúci obec Markušovce s obcou Matejovce nad Hornádom. V blízkosti sa nachádza aj ďalšie zaujímavé miesto, a to Šikľavá skala.

Hrad Kamenica

Zrúcanina hradu Kamenica sa nachádza na vápencovom bradle nad obcou Kamenica v okrese Sabinov. Hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia grófom Dietrichom. V 16. storočí bol zničený a jeho skazu dovŕšila rodina Tahy, ktorá použila materiál z múrov hradu na postavenie liehovaru v Lúčke. Do dnešných dní sa z neho zachovalo už len niekoľko častí múrov. K najzachovalejším častiam hradu patrí severný múr východného paláca. Areál hradu s okolím je pekne upravený a udržiavaný. Návštevníci tu majú k dispozícii altánok a lavičky. Na hrad sa dá dostať z obce po náučnom chodníku s desiatimi informačnými tabuľami za približne 30 minút.

Jarabinský prielom

Jarabinský prielom je situovaný severne od obce Jarabina, len niekoľko kilometrov od mesta Stará Ľubovňa. Dolinu, ktorá v niektorých miestach dosahuje šírku len tri metre, vytvoril nenápadný potok Malý Lipník. Kaňonovité údolie sa nachádza na približne pol kilometrovom úseku potoka. Potok sa na ňom zaryl hlboko do krajiny a vytvoril niekoľko menších vodopádov obkopených až 20 metrov vysokými stenami.

V prielome je vybudovaný náučný chodník, ktorý návštevníkom umožňuje bezpečnejší a jednoduchší zostup do tiesňavy. Súčasťou chodníka sú kovové schodiská a vyhliadkové plošiny. Návšteva rokliny je nenáročnou túrou vhodnou aj pre rodiny s deťmi. Prechod samotnou roklino trvá len niekoľko desiatok minút.

Rozhľadňa na Čarnej hure

Rozhľadňa na Čarnej hure stojí na svahu Čiernej kopy vo výške 1 030 m n. m., nad obcou Krásna Lúka. Postavili ju miestni dobrovoľníci, ktorý stále pracujú na jej zveľaďovaní. Rozhľadňa pozostáva z veľkého dreveného altánku s posedením a vyhliadkovej kovovej lávky s ďalekohľadom. Altánok s vyhliakovou plošinou sú umiestnené na prirodzenom vyvýšenom mieste a tak poskytujú ničím nerušený výhľad ponad koruny stromov. Za jasného počasia je odtiaľto čarokrásny výhľad na región Hornej Torysy, hrad KamenicaĽubovniansky hradHanigovský hradŠarišský hrad, Lipany, Sabinov, pohorie Čergov a dokonca aj na Pieniny. Rozhľadňa je prístupná po značenej turistickej trase z obce Krásna Lúka. Výstup k nej zaberie najviac 1,5 hodiny.

Veríme, že tieto tipy vám pomôžu prežiť nezabudnuteľné jarné prázdniny s rodinou a objaviť krásy východného Slovenska. Ďalšie tipy na výlety nájdete v kategóriách Košický kraj a Prešovský kraj.

Vyhľadávanie

Odporúčané články

Počuli ste už o agroturistike?

Región Dolné Považie

Najkrajšie výhľady v Slovenskom raji

Nenáročné výlety v okolí Prešova

História turistických značiek na Slovensku: Cesta dlhá viac ako 150 rokov

Najlepšie turistické mapové aplikácie pre Android

Najlepšie atrakcie pre rodiny s deťmi v Bratislave a okolí

Geocaching – zábava pre každého

Región Novohrad

Hradný expert alebo začiatočník? Otestujte si svoje vedomosti!

Najnovšie články

Netradičné tipy na výlety v Bratislave a okolí

Zabudnuté hrady východného Slovenska

Najlepšie atrakcie pre rodiny s deťmi v Bratislave a okolí

Nenáročné výlety v Banskobystrickom kraji

11 tipov na málo známe miesta pre rodinné výlety na východe Slovenska

Najchutnejšie minerálne pramene, ktoré sme mali možnosť vyskúšať

Tipy na jednodňové výlety v Slovenskom krase

Hradný expert alebo začiatočník? Otestujte si svoje vedomosti!

Najkrajšie hrady na východnom Slovensku

Skryté poklady Gemera: Miesta, ktoré nepozná každý

Podujatia a udalosti

máj

16maj17:0021:00Noc múzeí v Skalici

Najnovšie miesta

Mestské múzeum Senec – Hasičské múzeum

Miléniový kríž

Smrdácka lavička

Hradisko Zámčisko nad obcou Unín

Slnečné jazerá

Rozhľadňa Lipky

Holíčsky zámok

300-ročná lipa v obci Smrdáky

Kúpele Smrdáky

Holíčske megality

Komentáre

Odoberať
Upozorniť na
guest


0 Komentáre
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Aktuálne počasie
06:07, 12.05.2025
temperature icon 2°C
Vlhkosť: 80 %
Tlak: 1016 hPa
Vietor: 6 Km/h
Oblačnosť: 100%
Viditeľnosť: 5.711 km
Východ slnka: 04:05
Západ slnka: 19:11