Bratislava a jej okolie ponúkajú mnoho možností pre zábavné a nenáročné výlety s celou rodinou. Či už hľadáte prechádzky v prírode, historické pamiatky, alebo zábavu pre deti, v tomto zozname si každý nájde to svoje.
1. Vilmošove vodopády
Neďaleko obce Marianka, sa ukrýva malebný kúsok prírody známy ako Vilmošove vodopády. Nenájdete tu síce dramatické kaskády padajúce z výšky desiatok metrov, ale čaká na vás pokojné a úchvatné prostredie s kaskádovitým potokom a sviežim lesom. Samotné vodopády tvoria kaskády o rôznej výške, ktorá je zväčša do 1 metra. Najkrajšie sú po výdatných dažďoch, kedy sa potok rozvodní a kaskády naberú na sile a kráse.
K vodopádom sa návštevníci dostanú nenáročnou lesnou cestou z Marianky. Trasa je dlhá približne kilometer a zvládnu ju aj menšie deti. Počas cesty sa návštevníci môžu kochať malebným lesom a šumením potoka Drmolez, ktorý napája vodopády.



2. Hrad Čeklís
Zrúcanina hradu Čeklís sa nachádza na okraji obce Bernolákovo v blízkosti rímskokatolíckeho kostola. Hrad, kedysi strážca cesty smerujúcej z Bratislavy na východ, dnes ponúka krásny výhľad na Podunajskú nížinu a Bratislavu.
Presný dátum postavenia hradu Čeklís nie je známy, predpokladá sa však, že pochádza z 13. storočia. Hrad plnil dôležitú strážnu funkciu a kontroloval mýto na ceste do Trnavy. V priebehu storočí sa hrad stal majetkom rôznych šľachtických rodín, medzi ktorými boli aj Thurzovci a Rozgonyovci. K jeho zániku došlo pravdepodobne v 16. storočí. Na mieste hradu bola začiatkom 20. storočia postavená vodáreň Várdomb v tvare hradnej veže.



3. Pozorovateľňa zvierat Vydrica
V malebnom prostredí Malých Karpát, medzi Račou a Mariankou, sa nachádza nenápadné, no prekrásne miesto, na ktorom stojí pozorovateľňa zvierat Vydrica. Táto jedinečná drevená stavba, citlivo zasadená do lesného prostredia, ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť pozorovať divokú zver a vychutnať si pokoj a krásu nedotknutej prírody. Pozorovateľňa má rozlohu približne 13 štvorcových metrov a ponúka terasovité sedenie s výhľadom do krajiny. Vďaka strieške sú návštevníci chránení pred dažďom aj snehom. Objekt je postavený z lokálneho materiálu, čím sa harmonicky začleňuje do okolitého prostredia.
K pozorovateľni sa návštevníci dostanú po turistických značkách z viacerých smerov. Najkratšia trasa vedie z Rače po najprv po zelenej a v závere po žltej turistickej značke.



4. Rozhľadňa na Americkom námestí
Rozhľadňa na Americkom námestí sa nachádza v Bratislavskom lesnom parku, na Mestskej hore, v nadmorskej výške 370 metrov. Je postavená z dreva a jej výška je 15 metrov. Z jej najvyššieho poschodia je pekný výhľad na centrum Bratislavy, Dunaj a okolité lesy. K rozhľadni sa dá dostať po červenej značke z Bratislavy za necelú hodinu alebo od vysielača Kamzík za 20 minút.



5. Hrad Pajštún
Pajštún je majestátna zrúcanina hradu týčiaca sa nad obcou Borinka v Malých Karpatoch, len kúsok od Bratislavy. Jeho história siaha do 13. storočia a vďaka svojej strategickej polohe plnil dôležitú úlohu v ochrane Uhorska. Dnes je Pajštún obľúbeným turistickým cieľom, ktorý láka návštevníkov svojou romantickou atmosférou a nádhernými výhľadmi na okolité kopce a Záhorskú nížinu. Na hrad sa návštevníci môžu dostať pešo z obce Borinka alebo mesta Stupava. Z oboch obcí vedú na hrad značené turistické chodníky. Cesta z Borinky trvá približne 45 minút a z Stupavy 1 hodinu.



6. Vyhliadková veža Devínska Kobyla
Vyhliadková veža Devínska Kobyla sa nachádza na najvyššom bode Devínskej Kobyly v mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves. Je postavená v nadmorskej výške 514 metrov a poskytuje panoramatický výhľad na tri susediace štáty: Slovensko, Česko a Rakúsko. Má tri vyhliadkové plošiny, ktoré sú umiestnené v rôznych výškach a smeroch. Z jednotlivých plošín je možné vidieť napríklad hrad Devín, Bratislavský hrad, Kamzík, Viedeň, Alpy a ďalšie. Výhľad je obzvlášť krásny za jasného počasia.
K vyhliadkovej veži vedie niekoľko turistických chodníkov a cyklotrás. Cesta je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi alebo kočíkom.



7. Villa Rustica
V lone lesa na okraji Dúbravky sa skrýva nenápadná archeologická lokalita známa ako Villa Rustica. Pozostatky rímskej usadlosti a kúpeľov pochádzajúcich pravdepodobne z 3. storočia objavili archeológovia v roku 1982. V roku 1990 bolo miesto vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
K pamiatke sa dá dostať po zelenej turistickej trase z Dúbravky za približne pol hodinu. Na mieste si návštevníci môžu pozrieť základy kúpeľnej budovy. Budovu rozmerov 13,2 x 11,2 metra tvorí šesť miestností. V blízkosti pamiatky nájdu aj informačnú tabuľu s podrobnosťami o lokalite.



8. Prírodná rezervácia Šúr
Prírodná rezervácia Šúr, nazývaná aj Jurský Šúr, je oázou pokoja a domovom vzácnych rastlín a živočíchov. Rozprestiera sa na ploche 655 hektárov a ponúka návštevníkom fascinujúci pohľad do tajomného sveta rašelinísk a jelšových lesov.
Najlepším spôsobom, ako spoznať krásy Šúru, je prechádzka po náučnom chodníku „Prírodné klenoty Šúru“. Chodník má dĺžku 4,1 km a vedie po prevažne po okraji rezervácie, pričom ponúka nádherné pohľady na mokrade a lesy. Na trase sa nachádza niekoľko informačných panelov, ktoré oboznamujú návštevníkov s miestnou flórou a faunou.



9. Dračí hrádok
Dračí hrádok stojí na výraznom ostrohu vrchu Úboč nad údolím Stupavského potoka, neďaleko obce Borinka. Nachádza sa v nádhernom prostredí Malých Karpát, len pár kilometrov od Bratislavy. Vznikol v 13. storočí na základe kráľovskej iniciatívy. Jeho hlavnou časťou bola veža s rozmermi 10×10 m. Hrádok pravdepodobne zanikol v prvej polovici 15. storočia počas husitských vpádov na územie západného Slovenska.
Do súčasnosti sa z hrádku zachovali skromné zvyšky múrov. K hrádku sa dá dostať z obce Borinka po žltej turistickej značke. Trasa je nenáročná a trvá približne 30 minút.



10. Jurské jazero
V lone Malých Karpát, neďaleko malebného mestečka Svätý Jur, sa skrýva unikátny prírodný klenot nazývaný Jurské jazero. Nenechajte sa však zmiasť názvom, jazero v tomto prípade neznamená vodnú plochu. Ide o rašelinisko, vzácny biotop s bohatou flórou a faunou, ktorý uchváti milovníkov prírody svojou tajomnou atmosférou. V minulosti bolo rašelinisko ohrozené odvodňovaním a ťažbou rašeliny, no vďaka ochranárskym snahám sa podarilo zachovať jeho prirodzený charakter. Dnes je Jurské jazero je jedným z dvoch rašelinísk v Malých Karpatoch.
K Jurskému jazeru sa turisti môžu dostať pešo zo Svätého Jura po modrej alebo žltej turistickej značke v kombinácii s červenou turistickou značkou. Cesta v oboch prípadoch trvá približne hodinu a pol.



11. Sandberg
Sandberg je významná paleontologická lokalita nachádzajúca sa v Bratislave, v mestskej časti Devínska Nová Ves. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a je známa svojimi pozostatkami morských usadenín z obdobia pred 14 až 16 miliónmi rokov. Pri archeologickom prieskume sa tu našli zvyšky viac ako 250 druhov morských a suchozemských živočíchov.
Sandberg je obľúbeným cieľom výletov obyvateľov mesta. Stretáva sa pri ňom viacero turistických chodníkov a je súčasťou Náučného chodníka Bratislavské luhy. Vrchol Sandbergu patrí medzi najkrajšie vyhliadky na území Bratislavy. Poskytuje panoramatický výhľad na Bratislavu, Devínsky hrad, Hainburgské vrchy, Dunaj, Moravu a časť Maďarska.



12. Hrad Biely Kameň
Hrad Biely Kameň sa nachádza nad mestom Svätý Jur v okrese Pezinok. Hrad postavili svätojurskí šľachtici v polovici 13. storočia. Bol súčasťou sústavy malokarpatských hradov, slúžiacich na ochranu západnej hranice Uhorska. Hrad v priebehu času vystriedal niekoľko majiteľov. Posledným majiteľom bol v 17. storočí Štefan Ilešházy, ktorý v mestečku pod hradom postavil renesančný kaštieľ. Hrad pravdepodobne zanikol v roku 1663, keď Svätý Jur vyplienili Turci, ale nie je vylúčené ani jeho skoršie opustenie už na sklonku stredoveku.
Z hradu sa dodnes zachovali už len zvyšky múrov, veží a pivnice. O archeologický prieskum a konzeváciu hradných múrov sa snaží občianske združenie. K hradu sa dá dostať z mesta po žltej značke za 15 minút.



Ďalšie zaujímavé tipy na výlety môžete objaviť prostredníctvom našej mapy.