Preskočiť na obsah

6 hradov východného Slovenska, ktoré musíte navštíviť

Pridať do zoznamu (0)

Na východnom Slovensku nájdete množstvo nádherných hradov, ktoré stoja za pozornosť. Mnohé z nich sme sami navštívili, iné nás len čakajú. Vybrali sme šesť z nich, ktoré by mal navštíviť každý. Všetky tieto hrady sú niečím výnimočné a zaujímavé.

Hrad Zborov

Hrad Zborov sa nachádza na kopci nad obcou Zborov, neďaleko mesta Bardejov. Hrad postavili na začiatku 14. storočia na ochranu dôležitej obchodnej cesty vedúcej z Uhorska do Poľska. Počas stavovských povstaní v roku 1684 ho zničilo cisárske vojsko a z renesančného hradu sa zachovali len múry. Dnes na hrade prebieha rozsiahla rekonštrukcia. Je obklopený krásnou prírodou, ktorú z jeho pozostatkov môžete obdivovať.

Viac informácií

Spišský hrad

Spišský hrad leží na vrchole travertínovej kopy nad obcou Spišské Podhradie. Vďaka rozlohe viac ako 4 hektáre je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je z niekoľkými okolitými pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO. V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea. Expozície sa venujú dejinám hradu, stredovekým zbraniam a feudálnej justícii. V blízkosti hradu sa nachádza turisticky vyhľadávaná Sivá Brada, Spišská kapitula a skalnaté mesto Dreveník.

Viac informácií

Viniansky hrad

Viniansky hrad sa nachádza na kopci nad obcou Vinné v okrese Michalovce. Hrad bol postavený v 13. storočí ako strážny hrad na ochranu dôležitej obchodnej cesty vedúcej do Poľska. Počas svojej existencie bol hrad niekoľko krát ťažko poškodený, ale vždy bol oprávnený. Osudným sa mu stalo až to, že začiatkom 18. storočia ho cisár dal zničiť pri likvidovaní protihabsburského povstania. Z hradu je prekrásny výhľad na Východoslovenskú nížinu, mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu.

Viac informácií

Turniansky hrad

Turniansky hrad sa majestátne vypína na strmom kopci nad obcou Turňa nad Bodvou. Postavili ho v 14. storočí na ochranu obchodnej cesty z Gemera na Špiš. Počas stavovského povstania, vedeného Thökölym, dal generál Schultz v roku 1685 hrad zbúrať a odvtedy je v ruinách. Dodnes sa z hradu zachovali múry objektov bašty, opevnenia, strieľne a veže. O jeho obnovu sa v súčasnosti snaží združenie na záchranu Turnianskeho hradu. Z Hradu sú nádherné výhľady na Hájsku dolinu, Slovenský kras a široké okolie.

Viac informácií

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Stojí na 570 m vysokom kopci nad mestom Veľký Šariš približne 5 km od mesta Prešov. Hrad bol postavený v 13. storočí na ochranu významnej obchodnej Toryskej cesty. V roku 1660 bol zničený explóziou pušného prachu v prachárni. Do súčasnosti sa z hradu aj vďaka jeho rekonštrukcii zachovali veže, bašty a opevnenie hradu.

Viac informácií

Ľubovniansky hrad

Ľubovnianský hrad sa týči sa na vápencovom brale nad mestom Stará Ľubovňa na severovýchode Slovenska. Hrad bol postavený začiatkom 14. storočia, aby ochránil poľsko-uhorskej hranice a zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu vedúcu do Poľska. V roku 1966 bolo na hrade zriadené múzeum a začala jeho postupná rekonštrukcia.Súčasťou expozícií Ľubovnianskeho hradu je aj Ľubovniansky skanzen s budovami ľudovej architektúry Spiša a Šariša.

Viac informácií

Ďalšie skvelé hrady nájdete v kategórii: Hrady, zámky a kaštiele


Dátum:Odporúčané články


Najnovšie miesta


Pridaj komentár


Zdielať