Východné Slovensko je bohaté na historické pamiatky, medzi ktoré patria aj nádherné hrady. Tieto stavby slúžili v minulosti ako sídla feudálov, obranné pevnosti či útočiská. Dnes sú obľúbenými turistickými atrakciami, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad do minulosti Slovenska.
My sme sa rozhodli vybrať tie najkrajšie hrady na východnom Slovensku, ktoré stoja za návštevu. Pri výbere sme zohľadnili ich historickú hodnotu, architektonickú hodnotu a prírodné prostredie, v ktorom sa nachádzajú.
Ľubovniansky hrad
Ľubovnianský hrad sa týči sa na vápencovom brale nad mestom Stará Ľubovňa na severovýchode Slovenska. Patrí medzi najzachovalejšie a najnavštevovanejšie hrady na našom území.
Hrad bol postavený začiatkom 14. storočia, aby ochránil poľsko-uhorskej hranice a zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu vedúcu do Poľska. Najstaršou časťou hradu je hlavná veža a gotický palác. Na hrade sa v roku 1412 uskutočnilo dôležité stretnutie uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským panovníkom Vladislavom II. Hrad sa dostal do zálohu poľských kráľov a stal sa sídlom poľských starostov. V rokoch 1655 až 1661 boli v hrade pred Švédmi ukryté poľské korunovačné klenoty. V roku 1768 tu bol väznený Móric Beňovský. V roku 1772 sa zálohované spišské mestá vrátili Uhorsku. Hrad prestal byť sídlom starostu zálohovaných miest a jeho význam upadol. V roku 1966 bolo na hrade zriadené múzeum a začala jeho postupná rekonštrukcia.
Kežmarský hrad
Kežmarský hrad je dominantou podtatranského mesta Kežmarok a je súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1463. Bol postavený na mieste kostola z 13. storočia. Pôvodne bol gotický, ale v 16. storočí bol prestavaný v renesančnom štýle.
Hrad mal viacerých majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrili rodiny Zápoľských, Laských a Thökölyovcov. V roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok. V roku 1787 hrad vyhorel a jeho obnova započala až na začiatku 20. storočia. Prvé muzeálne expozície v ňom boli otvorené v roku 1932. V súčasnosti v jeho priestoroch sídli Múzeum v Kežmarku. Múzeum má v priestoroch hradu umiestnené historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia. Prehliadka hradu so sprievodcom trvá jednu hodinu.
Spišský hrad
Spišský hrad je zrúcanina hradu, ktorá leží na vrchole travertínovej kopy nad obcou Spišské Podhradie. Tento majestátny hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V hradnom komplexe sú umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea. Expozície sa venujú dejinám hradu, stredovekým zbraniam a feudálnej justícii. V blízkosti hradu sa nachádza turisticky vyhľadávaná Sivá Brada, Spišská kapitula a skalnaté mesto Dreveník. Cesta na hrad z parkoviska trvá necelých 10 minút a cesta zo Spišského Podhradia trvá asi 30 minút.
Hrad Brekov
Hrad Brekov sa nachádza na 280-metrov vysokom kopci nad obcou Brekov, ktorá sa nachádza medzi mestami Strážske a Humenné. Postavili ho v 13. storočí ako strážny hrad na uhorsko-poľskej ceste. V roku 1644 na hrad zaútočili povstalecké vojská Juraja Rákociho a takmer ho úplne zničili. Hrad bol potom čiastočne opravený, ale po vlnách protihabsburských povstaní na konci 17. storočia ho ľudia definitívne opustili. Odvtedy hrad pustol až dodnes.
O rekonštrukciu hradu sa v súčasnosti snažia dobrovoľníci. Areál hradu je aj vďaka nim pekne upravený a zveľaďovaný. Z hradu si návštevníci môžu vychutnať nádherný výhľad smerom na mesto Humenné.
Turniansky hrad
Turniansky hrad sa majestátne vypína na strmom kopci nad obcou Turňa nad Bodvou, len 5 km od maďarských hraníc. Postavili ho v 14. storočí na ochranu obchodnej cesty z Gemera na Špiš. Bol súčasťou veľkej protitureckej pevnostnej sústavy. Počas stavovského povstania, vedeného Františkom II. Rákóczim, dal generál Schultz v roku 1685 hrad zbúrať. Odvtedy je v ruinách.
Dodnes sa z hradu zachovali múry objektov bašty, opevnenia, strieľne a veže. O jeho obnovu a konzerváciu sa v posledných rokoch snaží združenie na záchranu Turnianskeho hradu. Z hradného vrchu sú nádherné výhľady na Hájsku dolinu, Slovenský kras a široké okolie.
Hrad Kamenica
Hrad Kamenica je zrúcanina hradu ležiaca na vápencovom bradle nad obcou Kamenica v okrese Sabinov. Bol postavený v prvej polovici 13. storočia grófom Dietrichom. V 16. storočí bol zničený a jeho skazu dovŕšila rodina Tahy, ktorá použila materiál z múrov hradu na postavenie liehovaru v Lúčke. Do dnešných dní sa z neho zachovalo už len niekoľko častí múrov. K najzachovalejším častiam hradu patrí severný múr východného paláca. O rekonštrukciu a konzerváciu zvyškov hradu sa v posledných rokoch usiluje Občianske združenie Kamenná veža.
Hrad Zborov
Hrad Zborov sa nachádza na kopci nad obcou Zborov, neďaleko mesta Bardejov. Postavili ho na začiatku 14. storočia, aby chránil dôležitú obchodnú cestu vedúcu z Uhorska do Poľska. Počas stavovských povstaní v roku 1684 ho zničilo cisárske vojsko a z renesančného hradu sa zachovali len múry. Počas 1. svetovej vojny boli zvyšky hradu značne poškodené. Od roku 1950 je hradný vrch vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. V posledných rokoch sa o záchranu hradu snaží občianske združenie.
Okrem týchto hradov sa na východnom Slovensku nachádzajú aj mnohé ďalšie krásne hrady, ktoré stoja za návštevu. Medzi ne patria napríklad Krásna Hôrka, Čičva, Jasov, Jasenov, Plaveč, Slanec a Šarišský hrad. Všetky tieto hrady sú skvelým miestom na spoznávanie histórie a kultúry východného Slovenska. Ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu a sú skvelým miestom na prechádzky a turistiku.
[ssba-buttons]Vyhľadávanie
Viac výsledkov...