Spišská Nová Ves a jej okolie ponúkajú širokú škálu možností pre turistov s rôznymi záujmami. Či už ste milovníci histórie, prírody, alebo adrenalínu, v tomto regióne si zaručene nájdete to svoje. Nižšie nájdete výber z tých najkrajších miest, ktoré tu nájdete.
Vojenský bunker Schulerloch ÚŽ-6
Vojenský bunker Schulerloch ÚŽ-6 sa nachádza v malebnej lokalite Schulerloch neďaleko Spišskej Novej Vsi. Bunker bol vybudovaný v roku 1985 na cvičné účely. Patrí k typu ÚŽ-6, ktorý sa vyznačuje rýchlou a lacnou výstavbou vďaka prefabrikovaným komponentom. Aj keď jeho steny sú hrubé len 15 cm, vďaka zasypaniu zeminou dosahovali vysokú odolnosť proti výbuchom a radiácii. Vnútri bunkra sa nachádza expozícia, ktorá je venovaná spomienke na činnosť Vojenského útvaru 3521 v Spišskej Novej Vsi. Súčasťou expozície sú autentické vojenské predmety z obdobia 60. až 80. rokov 20. storočia. Bunker je otvorený pre verejnosť bezplatne. Vstup doň je umožnený buď pomocou čipu, ktorý si možno požičať v Turistickom informačnom centre na Letnej ulici v Spišskej Novej Vsi, alebo cez mobilnú aplikáciu.



Letohrádok Sans Souci – Tisícročná kaplnka
Na úbočí kopca Zámčisko nad obcou Iliašovce sa nachádza krásna kaplnka, ktorá bola kedysi súčasťou areálu honosného letohrádku Sans Souci. Letohrádok, v preklade “bez starostí”, nechal postaviť v roku 1773 gróf Štefan Csáky pre svoju manželku Júliu. Sans Souci tvoril komplex budov obklopený upraveným parkom. V jeho centre stála barokovo-rokoková Kaplnka sv. Štefana, nazývaná aj Tisícročná kaplnka. Pred kaplnkou sa týčil mohutný kamenný obelisk. Gróf Csáky dal postaviť aj palác s knižnicou bohatou na zväzky kníh, hostinské domy a dokonca aj kúpele. Letohrádok bol miestom oddychu a zábavy, kde sa konali honosné bály a hostiny. Avšak, idylka netrvala večne. Extravagantný životný štýl Csákyovcov viedol k zadlženosti a rodinným rozporom. Nešťastný gróf Štefan dal nakoniec celý letohrádok okrem kaplnky a obelisku zbúrať a zariadenie letohrádku rozpredať.
O záchranu a obnovu kaplnky a jej okolia sa už dlhšiu dobu stará Občianske združenie Sans Souci. Vďaka ich aktivitám bola kaplnka zrekonštruovaná a v areáli pribudli lavičky, informačné panely a cyklotrasa. Tisícročná kaplnka a obelisk sú tak dnes obľúbenou turistickou destináciou. Ku kaplnke vedie niekoľko značených turistických trás z okolitých obcí a aj z mesta Spišská Nová Ves.



Vyhliadková veža na Šulerlochu
Vyhliadková veža sa nachádza na zalesnenom kopci v lokalite Šulerloch pri Spišskej Novej Vsi. Túto lokalitu radi využívajú miestny obyvatelia na relax a prechádzky. Okrem iného sa tu totiž nachádza aj pútnické miesto s kaplnkou Panny Márie Karmelskej a multifunkčný areál na rôzne druhy športov.
Výška vyhliadkovej veže je 24 metrov a bola postavená v roku 2022. Z jej vrcholu je fantastický výhľad na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Levočské vrchy a hlavne na Spišskú Novú Ves. Veža je súčasťou vzdušného koridoru neďalekého letiska, preto musí mať červeno-biely náter. Okolie veže je pekne upravené, nachádzajú sa tu stoly, lavičky, stojany na bicykle a odpadkové koše. K rozhľadni sa dá dostať po značenom chodníku zo Spišskej Novej Vsi približne za hodinu.



Zoologická záhrada Spišská Nová Ves
Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je najmenšia a najmladšia zoologická záhrada na území Slovenska. Slávnostne bola otvorená v roku 1989 a rozprestiera sa na ploche 8 ha, na južnej strane mesta. V súčastnosti je domovom viac ako 300 zvierat a približne 100 zvieracích druhov. Okrem zvierat môžu návštevníci v areáli obdivovať arborétum, v ktorom rastie viac ako 30 druhov drevín.



Rozhľadňa Košiarny briežok
Rozhľadňa Košiarny briežok stojí v rekreačnej lokalite na okraji Slovenského raja, neďaleko Spišskej Novej Vsi. Má výšku 8 m a bola postavená v roku 2020. Celá je postavená z dreva a slúži zároveň aj ako lezecká stena. Na jednej strane rozhľadne sa totiž nachádza viac ako 5 m vysoká lezecká stena. Podlažia veže poskytujú pekný výhľad na okolitú prírodu. V tesnej blízkosti rozhľadne návštevníci nájdu reštauráciu s parkoviskom. Veža je prístupná aj po 5 km dlhej žltej turistickej trase zo Spišskej Novej Vsi.



Karasova diera
Karasova diera sa nachádza v lokalite Šulerloch pri Spišskej Novej Vsi. Ide o priestrannú 15 metrov dlhú jaskyňu. V jaskyni sa našli iniciálky zo 16. storočia a predmety pochádzajúce z obdobia 2. svetovej vojny. Prístup k jaskyni je možný po poľnej ceste zo Spišskej Novej Vsi za menej ako 40 minút.



Sovia skala – vyhliadka
Sovia skala sa nachádza pri rekreačnej oblasti Čingov v Slovenskom raji. Svoje pomenovanie dostala vďaka veľkému výskytu sov. Skalná vyhliadka je veľmi jednoducho dostupná, prístup k nej je nenáročný a vhodný pre všetky vekové kategórie. Cesta na ňu z rekreačnej oblasti trvá len 20 minút. Návštevníkom skala poskytuje dokonalý výhľad na Prielom Hornádu, stredisko Čingov a Vysoké Tatry.



Mini Ferrata Kamenná osada
Mini Ferrata Kamenná osada sa ukrýva v lese nad baníckou obcou Hnilčík. Vybudovali ju majitelia neďalekého penziónu Banská Klopačka. Penzión aj Kamenná osada sú súčasťou tunajšieho banského skanzenu a nachádzajú sa na trase náučného chodníka. Ku ferrate sa turisti môžu dostať po žltej alebo zelenej turistickej trase. Zelená trasa je zároveň aj trasou náučného chodníka. Cesta k ferrate po žltej značke trvá len 20 minút.



Markušovský skalný hríb
Markušovský skalný hríb sa nachádza nad riekou Hornád, približne 5 km východne od obce Markušovce. Tento hríbovitý skalný útvar je najkrajší a najznámejší skalný útvar svojho druhu na Slovensku. Skalný hríb je tvorený približne 8 metrov vysokou nohou a klobúkom s priemerom 3 metre. Noha je tvorená zlepencom vďaka čomu podlieha erózii rýchlejšie ako klobúk, ktorý je tvorený tvrdším pieskovcom. Okolo hríbu vedie turistický chodník spájajúci obec Markušovce s obcou Matejovce nad Hornádom.



Toto je len malý výber z mnohých možností, ktoré Spišská Nová Ves a okolie ponúkajú. Určite si tu každý nájde to svoje, či už hľadá oddych, zábavu alebo dobrodružstvo. Ďalšie zaujímavé tipy na výlety môžete nájsť tu.