Vedeli ste, že Slovensko je hradná veľmoc? Na Slovensku totiž nájdete až 220 hradov a hradných zrúcanín a 425 kaštieľov.
Na mape by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Na to aká je Slovensko malá krajina ich tu totiž nájdete priam neskutočné množstvo. Nájdete tu až 220 hradov a hradných zrúcanín a 425 kaštieľ. Každý z týchto nemých svedkov minulosti má svoj jedinečný príbeh. Množstvo z hostilo počas svojej najväčšej slávy významných šľachticov. Niektoré z nich boli svedkami krutých a neľútostných bojov, iné boli dejiskami osláv a významných udalostí.
Naše najznámejšie hrady
Spišský hrad
Spišský hrad je zrúcanina hradu, ktorá leží na vrchole travertínovej kopy nad obcou Spišské Podhradie. Vďaka rozlohe viac ako 4 hektáre je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je z niekoľkými okolitými pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO. V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea. Expozície sa venujú dejinám hradu, stredovekým zbraniam a feudálnej justícii. V blízkosti hradu sa nachádza turisticky vyhľadávaná Sivá Brada, Spišská kapitula a skalnaté mesto Dreveník.
Hrad Devín
Hrad Devín sa nachádza na brale na sútoku Dunaja a Moravy. Hrad patrí medzi najvýznamnejšie historické a archeologické lokality v strednej Európe. Miesto kde sa stretávajú rieky Dunaj a Morava bolo osídlené už od praveku. Na mieste hradu vznikla na začiatku 1. storočia pred Kr. keltská osada. Po Keltoch bol hradný vrch od 1. – 4. storočia súčasťou Limes romanus. V 9. storočí dal knieža Rastislav na hradnom vrchu vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí vzrástol význam hradu, keď sa stal jednou z najdôležitejších pohraničných kráľovských pevností. Hrad bol ďalej 15. – 17. storočí upravovaný, pričom vystriedal niekoľko majiteľov. V roku 1809 ho zničili napoleonské vojská počas obliehania Bratislavy a jej predmostia. Od 20. storočia sa na hrade realizuje archeologický výskum. Aktuálne sa v obnovených priestoroch hradu nachádza stála expozícia Hrad Devín v 13. – 20. storočí.
Oravský hrad
Oravský hrad patrí medzi dominanty Oravy a najvýznamnejšie hrady na území Slovenska. Hrad stojí na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Hrad postavili v 13. storočí na ochranu uhorsko-poľskej obchodnej cesty. Od roku 1370 bol župným hradom a neskôr bol aj sídlom oravského panstva. V roku 1800 hrad vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. Väčšie rekonštrukčné práce na záchranu hradu začali až po druhej svetovej vojne. V hrade sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V múzeu je umiestnená archeologická, historická, prírodovedná a etnografická expozícia.
Čachtický hrad
Čachtický hrad sa nachádza obcou Čachtice na západnom Slovensku. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré mali chrániť západné hranice Uhorska. Hrad počas jeho existencie vlasnilo množstvo významných rodov. Jeho najznámejším obyvateľom bola bezpochyby grófka Alžbeta Báthory, ktorú pre jej sadistické sklony ju nazývali „krvavá grófka“. Podľa povestí dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi a vďaka tomu zostala mladá a krásna. Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho a odvtedy pustol. Dnes je hrad prekrásnou zrúcaninou s malebnými výhľadmi.
Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad je majestátnou dominantou Trenčína a jeho okolia. Spolu so Spišským hradom patrí k najrozsiahlejších v Európe. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité obchodné cesty. Najznámejším majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý vlastnil niekoľko slovenských hradov a aj preto ho nazývali „Pán Váhu a Tatier“. V roku 1790 hrad vyhorel a odvtedy pustol. Hrad v minulom storočí prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a dnes sú v jeho priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Návštevník môže navštíviť napríklad hladomorňu, Ľudovítou palác, Zápoľského palác a Barborin palác.
Vyhľadávanie
Viac výsledkov...